שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול בשביל הבארות ובורות המים שבפארק בריטניה

טיול בשביל הבארות ובורות המים שבפארק בריטניה

דרך נפלאה המשלבת מערות ומחילות

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
שפלת יהודה
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
4 ק"מ
משך המסלול:
3-5 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: בינונית
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9 (מבואות ירושלים)
סוג המסלול
פריחה
פריחה
נוף ותצפית
נוף ותצפית
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
פארק בריטניה, בלבה של שפלת יהודה, הוא מרחב של 40 אלף דונם ובו גבעות מכוסות חורש טבעי, יערות נטע אדם ובוסתנים. בין כל אלה פזורים אתרי עבר. קק"ל פיתחה ביער דרך נוף, חניונים, מצפורים ושני מסלולי הליכה. אחד מהם, שביל הבארות ובורות המים, מתואר ברשימה זו. קק"ל הכשירה את הפארק בתרומת ידידי קק"ל בבריטניה.  


פארק רמת מנשה

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

נכנסים בשער הצפוני של פארק בריטניה, כקילומטר ממערב לצומת זכריה (כביש 383, ליד סימן ק"מ 17). נוסעים בדרך הסלולה דרומה כ-1.5 ק"מ עד לצומת דרכים שממנו עולה דרך סלולה שמאלה, לתל עזקה. בנקודה זו פונים ימינה בדרך עפר רחבה ומחנים מיד את הרכב מול חניון בור המים. מסלול ההליכה מתחיל בחניון ושם הוא גם מסתיים.

מחניון בור המים לחניון ריטה קיי

נחצה את חניון בור המים, שזכה לשמו בזכות בור מים חצוב בסלע. בורות מים הם חיזיון נפוץ בשפלת יהודה, אזור חסר מעיינות כמעט לחלוטין. מעיינות אין, אבל הסלע הקירטוני הבונה את גבעות השפלה הוא סלע רך ואטים לחלחול מים, ואפשר בקלות לחצוב בו בורות ולאסוף אליהם את מי הגשם הניגרים במדרונות.
נעקוב אחרי עמודי ההכוונה המסומנים בחצים אדומים. השביל מטפס מבור המים לצד טרסה משוחזרת בלב יער נטוע מעורב בעצי חורש. תמצאו כאן שיחים גדולים של בר זית בינוני, בעלי עלים משוננים נגדיים, אלת המסטיק, אשחר ארצישראלי ואלון מצוי.
נחלוף על פני מערה קטנה שפתחה מכוסה בסבכה. מדרגות אבן פונות ימינה ועולות לגבעה נמוכה (מחוץ לשביל המסומן). זוהי חורבת א-רסם, המציגה שרידים של יישוב כפרי. הארכיאולוגים אברהם פאוסט ועדי ארליך חפרו באתר וחשפו שרידי יישובים מתקופות שונות. המבנה המרכזי מהתקופה הישראלית הקדומה הניב ממצאים דלים. מאוחר יותר, בראשית התקופה ההלניסטית (מאות 4­-1 לפנה"ס), הפך לבית אחוזה ולאחר שנפגע שוקם והפך לפונדק שהתקיים עד שהחשמונאים החריבו את המקום בעת כיבוש אדומיאה. בתקופה הרומית הקדומה נושב המקום מחדש ונראה כי התגוררו בו יהודים.
נמשיך לצעוד במסלול המסומן ונגיע חיש קל לחניון ריטה קיי, השוכן בצל עצי אורן. סמוך לצדו המערבי של החניון צומח עץ חרוב גדול. יערני קק"ל הקיפו אותו בגדר אבן, כדי להגן עליו מפגיעות רעות. נמשיך עוד כ-150 מ' בדרך העפר הרחבה שמעבר לו אל הצומת המרובע – נקודת מפגש של ארבע דרכים.

חורבת שקלון והאלון הגדול

נטפס בשביל אל המדרון שממול. תחילה נחלוף על פני גת חצובה בסלע, המעידה שבעבר גידול הגפנים ליין היה חלק חשוב בכלכלת האזור. בהמשך הדרך השביל מעפיל לראש חורבת שקלון. בחורבה נותרו שרידי מבנים ועמוד אבן מסותת היטב, כנראה חלק מכנסייה ביזנטית. אולי זוהי הכנסייה המתוארת במפת מידבא, מפת פסיפס מהמאה ה-6 לספירה, שהתגלתה בעבר הירדן. במפה מצוין היישוב בית זכריה, שזכרו השתמר ביישוב הערבי זַכָּרִיָּא ובמושב זכריה של ימינו. המפה מציינת עוד כנסייה מפוארת, המכונה ציון זכריה הקדוש, אולי לזכרו של הנביא ואולי לזכר אביו של יוחנן המטביל. מראש החורבה נראים נופי עמק האלה, גבעות השפלה הגבוהה, הרי חברון וגוש עציון.
השביל יורד במורד הגבעה דרך פתח בטרסה. נחלוף על פני בור מים גדול וגת נוספת, המתפארת בשלוש גומחות מקושרות ביניהן, צמודות למשטח הדריכה, שכנראה שימשו להנחת הענבים לפני הדריכה.
מכאן ממשיכים כ-200 מ' לאורך טרסה משוחזרת, נוטשים את השביל המרכזי הרחב הממשיך היישר לפנים, ופונים ימינה בשביל המסומן היורד ומגיע לעץ אלון מצוי גדול ולצדו חניון. העץ המפואר הזה הוא בעל גזע מרכזי חסון ונוף המתנשא לגובה של כ-8 מ'. בדרך כלל אלון מצוי אינו זוכה להגיע לממדים שכאלה, אלא אם דואגים לטפחו. נראה כי העץ שלפנינו זכה כבר לפני שנים רבות לכבוד רב, אולי בגלל קבר מקודש ששכן כאן, או מסיבה אחרת.  

חורבות עג'ור

סמוך לעץ עוברת דרך הנוף של פארק בריטניה. נחצה את הדרך ונרד לגיא, שנותרו בו עצי בוסתן רבים ובהם שקד, זית, תאנה ומשוכות צבר. השביל עולה לעבר חמישה עצי אורן גדולים, הצומחים בכתף השמאלית של הגיא (מקום טוב לחניה).
בלב הגיא נמצאת באר עמוקה מאוד, חצובה בסלע, המכוסה בשבכה. בנדבך העליון של אבני הבאר נראים חריצים עמוקים. אלה הן הצלקות שהותירו החבלים שבעזרתם העלו הרועים מים בדליים ממעמקי הבאר. שקתות אבן עודן פזורות מסביב לה.
מהבאר נמשיך במורד הגיא, במקביל למשוכות צבר, ונחלוף על פני באר נוספת. מעבר למשוכת צבר גדולה צומחת אלה ארצישראלית, גם היא גדולה וענפה במיוחד. אנו נמצאים למרגלות מרכז הכפר החרב עג'ור, מהכפרים הגדולים ששכנו בשפלה עד מלחמת העצמאות.
השביל פונה ימינה ומטפס כ-300 מ' במדרון המתון. ליד מחסן תת-קרקעי של בית חרב פונים ימינה ועולים מזרחה בין עצי בוסתן ועץ חרוב קשיש ומרשים היישר לחניון בור המים, המקום שבו השארנו את הרכב.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות ומחלקת קהילה ויער מרחב מרכז, קק"ל
פורסם בתאריך: 22.6.2016
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מסלולי טיול מומלצים בפארק בריטניה ומידע למטייל על האזור >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש