שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ברכב פרטי ליער שווייץ
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
5
הניקוד של המסלול הזה הוא5
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל תחתון
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
6 ק"מ
משך המסלול:
3-5 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 3 הגליל התחתון העמקים והגלבוע
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
נגיש
נגיש

סיור קולי ביער שווייץ

יער שווייץ נועד בראש ובראשונה לייצב את המדרון התלול המתנשא מעל לכנרת. קק"ל ניצלה את ההזדמנות ליצירת דרך נוף המעניקה תצפיות עוצרות נשימה על הכנרת ועל הגולן.

shavuot.eyarok.org.il/

יער שווייץ מכסה את המדרון התלול היורד מרמת פוריה לטבריה ולכנרת. שיאי המתלול מתנשאים יותר מ-400 מ' מעל לכנרת, דבר המבטיח נופים מרהיבים לעבר האגם, הגולן, החרמון והרי הגליל. העיר טבריה, למרגלותיו הצפוניים של היער, נראית כמו על כף היד ממש.
שטח היער כ-3,000 דונם. קק"ל סללה ביער דרך נוף, שאורכה כ-6 ק"מ. הדרך עבירה לכל רכב ובצדה נמצאים מצפורים וחניוני נופש ובהם מתקני שעשועים לילדים. בצד הדרך הוכשר שביל טיול רגלי, העובר בין המצפורים. במדרון שמעל לדרך הנוף עוברת דרך נוספת, שבה עובר תוואי "שביל ישראל" ושביל האופניים צופה כנרת. היער ניטע בסיוע הקהילה היהודית בשווייץ, ומכאן שמו.
הנסיעה בדרך הנוף ביער היא חוויה מיוחדת. עם זאת, יש לנהוג בזהירות רבה, משום שהדרך צרה למדי. החניה מותרת רק ברחבות החניה שליד החניונים והמצפורים.
המלצה: כדאי לטייל ביער שווייץ בשעות אחר הצהריים, כאשר השמש מאירה על הכנרת ועל הגולן.

פסלים במצפור יער שווייץ. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

מדרום: מכביש פוריה–כנרת (כביש 7677) פונים צפונה בכניסה לאכסניית פוריה. הכניסה ליער נמצאת סמוך לאכסנייה.
מצפון: מכביש 77 פונים דרומה לטבריה עילית בשדרות ספיר. אחרי כ-100 מ', במעגל התנועה הראשון, פונים שמאלה ברחוב שקד, שמשנה את שמו בהמשך למעלה קק"ל ומגיע לכניסה ליער.

על היער

מדרון כה תלול המתנשא מעל לכנרת עשוי לקרוס מטה ולסכן את מי שנמצא למרגלותיו. קריסה כזו התרחשה בשנת 1934. גשם עז גרם למפולת בוץ גדולה שהציפה את טבריה והביאה למותם של 25 מתושבי העיר.
הנטיעות במדרון ההר נועדו בראש ובראשונה לשמור על הקרקע מפני סחיפה. אגף הייעור של שלטונות המנדט החל בנטיעות כבר בשנת 1927. בשנת 1941 הכריזו שלטונות המנדט על היער כעל אזור מיוחד על פי פקודת הסחף. מאוחר יותר קיבלה על עצמה את המשימה קרן קימת לישראל. עד שלהי שנות ה-50 של המאה ה-20 ניטעו באזור בעיקר עצי איקליפטוס המקור ושיטה כחלחלה. לגיוון היער ניטעו גם עצי אלה אטלנטית, חרוב מצוי, שיזף מצוי ואורן ירושלים. העצים לא התפתחו היטב מסיבות רבות כגון אי-התאמה לתנאי האקלים והקרקע, שריפות, כריתה ורעייה לא מבוקרת.
בשנות ה-60 שינתה קק"ל את המצב ביער. ראשית, הוסדר מערך הניקוז, שנועד להגן על הקרקע מפני סחיפה בעת גשם. הניקוז מתבסס על ערוצי זרימה קיימים ועל הדרכים ביער, שתוכננו כתעלות הטיה. שיפוע הרוחב של הדרך מופנה כלפי ההר. כל 200 מ' בערך נבנה "מעבר אירי" בעל תעלה מסורגת, שמפנה את מי הנגר בצורה מוסדרת למדרון המדופן באופן שמונע סחף.
נבחרו מיני עצים מותאמים יותר לסביבה ובראשם טטרקליניס מרובע – עץ מחט קטן שמוצאו ממערב הים התיכון, בעיקר צפון אפריקה. סימן ההיכר של העץ הוא האצטרובל. יש לו ארבעה קשקשים בלבד.
חידוש נוסף הייתה נטיעת השיח הגדול כסיה, שצומח ביער בהצלחה. עוד ניטעו מינים מיוחדים של איקליפטוס ושל עצי שיטה וכן עצי חורש ים-תיכוני שכבר ניטעו במקום בעבר.

דרך נוף יער שווייץ

בעמוד זה נתאר את המסלול מדרום לצפון (כניסת אכסניית פוריה, כביש 7677). חולפים על פני הכניסה לאכסניית פוריה וממשיכים בדרך הסלולה. חולפים על פני מרכז נטיעות קטן של קק"ל ובו עצי יער נטועים ומגיעים למצפור יער שווייץ.
מצפור יער שווייץ – המצפור הדרומי שביער כולל שתי סככות תצפית וספסלי ישיבה. כדי ליהנות מהתצפית יש לנוע לאורך הרחבה הארוכה ממקום למקום, ולגלות את חלונות הנוף שבין העצים. במקום מוצבים שני פסלים מאבן שחורה. מול המצפור, ממערב לדרך הנוף, נמצא חניון גוטמן, השוכן בצל חורשת איקליפטוס. בחניון יש שולחנות פיקניק ומתקני שעשועים לילדים.
מצפור דו-מפלסי – נמצא כקילומטר מצפון למצפור יער שווייץ. המצפור, כשמו כן הוא, כולל שני מפלסי תצפית, המשקיפים על מרחבי הכנרת, הגולן והגליל.
מצפור תלת-כיווני – נסיעה צפונה מביאה אותנו לצומת. דרך העפר היורדת ימינה (מזרחה), מובילה להר ברניקי (ראו בהמשך). הדרך, שאורכה כ-900 מ', תלולה מאוד ומתאימה רק לרכב 4X4 ומובן שגם להולכי רגל.
דרך סלולה יוצאת מהצומת שמאלה ומגיעה לאחר כ-100 מ' למצפור התלת-כיווני. זהו מצפור המחולק לשלוש סככות תצפית, שכל אחת מעניקה נקודת מבט משלה על הנוף. בין מרפסות התצפית עוברים שבילים סלולים, נגישים לאנשים בעלי מוגבלויות בתנועה. מהמצפור הצפוני אפשר לראות את אזור צפת ולמרגלותיו גם את הר ברניקי המתנשא מעל טבריה. ממול נראה הגולן ובימי חורף נאים אף חרמון הסבא.
נסיעה בת כ-1.3 ק"מ צפונה מביאה את המטייל לרחוב מעלה קק"ל שבטבריה עילית.

שביל אופניים צופה כנרת

בדרך העפר העוברת במקביל לדרך הנוף ומעליה (ממערב) עובר קטע משביל האופניים צופה כנרת. שביל צופה כנרת, יצירה של קק"ל, הוא מסלול רכיבה המיועד לאופני הרים. השביל מקיף את הכנרת בהרים שמסביבה ומעניק תצפיות מרהיבות על האגם. אורכו של שביל צופה כנרת הוא כ-142 ק"מ. השביל כולו כולל קטעי סינגל וקטעים תלולים הדורשים כושר גופני גבוה ומיומנות רכיבה גבוהה. כדי למצות את מלוא ההנאה כדאי לרכוב בשביל בנחת ולבקר גם באתרים שבקרבתו. מומלץ להקדיש למסע ארבעה ימים ולרכוב בניגוד לכיוון השעון.
קטע השביל העובר ביער שווייץ סלול כמעט כולו ונוח מאוד לרכיבה. הוא מתחיל בשדרות ספיר שבטבריה עילית, חוצה את היער במורד ומגיע לאכסניית פוריה. אפשר לרכוב משדרות ספיר לאכסניית פוריה ולשוב ברכיבה בדרך הנוף בחזרה לנקודת המוצא. השביל מסומן בעיגולים צבעוניים על סלעי בזלת.
באותו שביל ממש עובר גם קטע מ"שביל ישראל".
אורכו כ-6 ק"מ בכל כיוון.

עין פוריה

עין פוריה נמצא מעט מדרום ליער שווייץ והדרך אליו נוחה ועבירה לרכב פרטי. קק"ל ניקזה את המדרון הבוצי ששכן כאן ועתה המים זורמים לבריכה נחמדה, השוכנת בין עצי דקל. בצל הפרגולה הסמוכה למעיין מוצבים שני שולחנות פיקניק הצופים על הכנרת. כחצי קילומטר מצפון למעיין מתנוסס תל קדש. המקום מזוהה עם קדש נפתלי המקראית, אחת מערי המקלט של ישראל ועירו של השופט ברק בן אבינעם. מכאן יצא עם 10,000 איש למלחמה ביבין מלך חצור. והשאר מסופר בשופטים פרק ד'.
סמוך למעיין נערך בראשית שנות ה-20 של המאה ה-20 ניסיון התיישבות של קבוצה שקראה למקום "הר כנרת". החלוצים, צעירי ציון משפטובקה שבאוקראינה, עסקו בעיקר בסיקול השדות בהר ועקירת סדריות (שיזפים). תמורת עבודתם קיבלו שכר מקק"ל. תנאי החיים הקשים הביאו לנטישת המקום.

איך מגיעים? 

הכניסה לדרך המובילה למעיין נמצאת בכביש 7767, כ-900 מ' ממערב לכניסה הדרומית ליער שווייץ. דרך סלולה ברובה ומשולטת חושפת את נופי דרום הכנרת ומגיעה למעיין לאחר 1.6 ק"מ. הדרך עבירה לרכב פרטי.

לתשומת לבכם, עין פוריה סגור לכלי רכב בעונת קטיף המנגו במהלך חודשי יולי ואוגוסט. הכניסה לכלי רכב אינה אפשרית; קיים מעבר להולכי רגל בלבד.

הר ברניקי

הר ברניקי נראה היטב מיער שווייץ. גם מי שאיננו בעל רכב שטח, יוכל להגיע למקום ברכב פרטי מטבריה. ההר, השוכן למרגלות היער, מעניק מבט מרהיב על טבריה.
במאה ה-6 ציווה הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס להקיף את טבריה בחומה. החומה שבנה לא זו בלבד שהקיפה את בתי המגורים של טבריה, אלא גם טיפסה במדרון ההר התלול וכללה בתחומיה את הפסגה של הר ברניקי, המתנוססת ברום של כ-190 מ' מעל הכנרת. שרידי החומה ניכרים בהר.
נראה כי הסיבה למאמץ האדיר הזה הם המנזר והכנסייה שניצבו בפסגה המזרחית שבראש ההר. מהכנסייה אפשר היה להשקיף על "ארצו של ישו" – האזור שבו פעל ישו הנוצרי, הטיף את תורתו וביצע ניסים רבים המתוארים בברית החדשה. הכנסייה ששרידיה נחשפו במקום זכתה לשם "כנסיית העוגן", משום שמתחת למזבח הכנסייה התגלתה אבן בזלת בדמות עוגן, שמשקלה כחצי טונה. נראה כי האבן נחשבה בתקופה הביזנטית לחפץ מקודש, שנקשר בפעילותו של ישו בכנרת.
מבנה הכנסייה שנראה כיום במקום נבנה במחצית השנייה של המאה ה-8, תחת שלטון האסלאם. זו הייתה כנסייה גדולה, שאורכה 28 מ'. הכנסייה נבנתה במתכונת של בזיליקה, כלומר, בעלת אולם תווך ושתי סיטראות משני צדדיו. התקרה נתמכה בשני טורים של עמודים, שבעה זוגות עמודים בכל טור, ששרדו באתר עם הכותרות שלהם. ההר נקרא על שמה של ברניקי, בתו יפת התואר של אגריפס הראשון, נכדו של הורדוס ושל מרים החשמונאיתטיטוס, המצביא הרומאי, שלימים נעשה קיסר רומא, לא עמד בקסמה וביופייה, התאהב בה ולקח אותה עמו לרומא. כאשר נבחר להיות קיסר רומי, נאלץ להחזירה ליהודה, משום שהעם הרומי לא רצה לראות בממלכתו מלכה יהודייה. להשתלשלות אירועים מרתקת זו אין קשר להר הנושא את שמה, אך זה לא הפריע לתושבי המקום לקרוא להר על שמה. ההר נקרא בערבית קצר בנת אל-מלכ (ארמון בת המלכה). ומי אם לא ברניקי ראויה לתואר ולהר הזה?

איך מגיעים? 

נוסעים לדרומה של טבריה ומרחוב הגליל, הרחוב הראשי של טבריה, עולים ברחוב הנטור לרחוב השילוח, פונים ימינה ומטפסים מיד ברחוב טולדנו המתעקל שמאלה ומטפס עד שמגיע לדרך עפר. הדרך, העבירה לכל רכב, מעפילה במרומי ההר כ-1.5 ק"מ, עד לרחבת החניה הקטנה שליד שרידי המנזר בהר ברניקי. 

מידע נוסף

מפת טיולים וסימון שבילים

הגליל התחתון (גיליון מס' 3).

אורך מסלול הנסיעה

כ-6 ק"מ.

התאמה למוגבלים בתנועה

המצפור התלת-כיווני נגיש לעגלות, בסיוע מלווה.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק 
מידע מקצועי: גיל עצמון, מנהל אזור גליל תחתון וגלבוע בקק"ל 
עיצוב מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי 
פורסם בתאריך: 30.11.2013
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> לסינגל יער שווייץ לחצו כאן >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
הערה כללית - חשוב לציין שמסלול 4X4 המוביל להר ברניקי הינו מסלול קשוח, וממש לא מתאים לכל רכב 4X4. בנוסף, הדרך לא הייתה חסומה בתאריכים המצויינים מעלה (22.5).
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש