שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
מחניון מח"ל למשלט 21

מחניון מח"ל למשלט 21

מסלול למיטיבי לכת בהרי ירושלים

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
הרי ירושלים
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
5 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קשה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון מס' 9)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
חלק משביל ישראל
חלק משביל ישראל
סלילתו מחדש של כביש 38, המחבר את שער הגיא עם בית שמש, משנה את אופן הגישה לחניון מח"ל ותורמת במידה רבה לבטיחותם של הפונים לדרך מהכביש. מחלף חדש, ליד מושב מסילת ציון, מעניק גישה נוחה ובטוחה לחניון מח"ל – בסיס יציאה למסלול מעגלי נחמד.
 
גישה: כקילומטר מדרום למחלף שער הגיא. הבאים מכיוון בית שמש פונים ימינה היישר לחניון. הבאים מכיוון שער הגיא פונים ימינה על פי השילוט המכוון לאנדרטת מח"ל ולחאן שער הגיא. לאחר הפנייה עוברים מתחת לכביש 38 ופונים שמאלה לחניון.

איך מגיעים? פונים צפונה למצפה הראל מכביש צומת נחשון–מחלף שמשון (כביש 44), כ-2 ק"מ ממזרח לכניסה לקיבוץ הראל. הכניסה משולטת. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by e-yarok (@eyarok) on

+ הצג את כל המידע

אנדרטת מח"ל

אנדרטת מח"ל נמצאת לצד דרך בורמה, במקום שבו הדרך מטפסת בתלילות לעבר המסרק. בימי מלחמת העצמאות יכלו רק ג'יפים להתגבר על המעלה התלול, ומכאן השם "דרך הג'יפים". בימינו, לאחר שיפורים חוזרים ונשנים, יכול להעפיל בדרך גם רכב פרטי (הדרך מסומנת בצבע אדום). ליד האנדרטה, משני צידי הדרך, הציבה קק"ל שולחנות פיקניק, ולרשות המבקרים עומד גם ברז מים. שביל סלול, נגיש לעגלות, יוצא מהחלק המזרחי של החניון לאנדרטה.
האנדרטה מנציחה את החללים מקרב מתנדבי חוץ לארץ (מח"ל), אנשים שבאו לארץ בימי מלחמת העצמאות כדי לסייע לארגון ההגנה ואחר כך לצה"ל.
המח"לניקים מנו יותר מ־3,000 איש, רובם יהודים מארצות המערב. כ־900 מהם באו מארצות הברית, כ-650 מדרום אפריקה, יותר מ-100 באו מסקנדינביה והשאר ממדינות רבות אחרות. חלק מהמתנדבים צברו ניסיון קרבי במלחמת העולם השנייה והגיעו לתפקידים בכירים. רוב אנשי מח"ל שבו בתום המלחמה לבתיהם, אך כ-500 מהם בחרו לחיות בישראל.
האנדרטה, יצירתו של אדריכל הנוף יורם שחם, נחנכה בשנת 1993. היא עשויה רחבה מרופדת חצץ שממנה מגיחות שלוש אותיות גדולות עשויות בטון – אות מ' קטנה, ח' גדולה יותר ו-ל' הגדולה ביותר. בקיר שמעבר לאנדרטה רשומים בעברית ובאנגלית שמותיהם של 123 חללי מח"ל וגח"ל (גיוס חוץ לארץ). מעליהם כתובים דברי הערכה של דוד בן גוריון ויצחק רבין: "התרומה הגדולה ביותר שיהדות התפוצות תרמה לישראל הייתה אנשי המח"ל"( דוד בן גוריון); "הם באו כשהיינו זקוקים להם ביותר" (יצחק רבין).
לצד שלטי הסבר על מח"ל נמצא שלט המנציח את סטנלי מדיקס, מתנדב מקניה שפיקד בימי מלחמת העצמאות על מחלקה בחטיבה 7 שלחמה בגליל. הוא ביקש להקים לצד דרך בורמה אנדרטה למתנדבי מח"ל וזכה לראות את חלומו מתגשם.
בצד השביל הסלול נמצאת אנדרטה צנועה המנציחה את אסון שיירת הר-טוב. במלחמת העצמאות הייתה המושבה במצור, וב-18 במארס 1948 נשלחה למקום שיירת אספקה שיצאה מירושלים. השיירה הצליחה להביא אספקה להר-טוב, אך הגיעה למקום רק לאחר עיכובים רבים. בדרכה חזרה לירושלים תקפו את השיירה מאות ערבים מכוחותיו של עבד אל-קאדר אל חוסייני. בקרב נספו 11 איש. שני משורינים נחלצו לקרית ענבים וכלי רכב אחרים הצליחו לסגת להר-טוב.

אל משלט 21

יעדנו – משלט 21 ברכס שיירות, המתנשא מצפון לדרך בורמה. כדי להגיע לשם נעלה בשביל ישראל, החופף כאן לדרך מסומנת ירוק. תחילה צועדים ביער מעורב – אורנים וברושים נטועים לצד עצי אלון מצוי וחרוב מצוי. מפעם לפעם מציצים שטחים פתוחים חשופים, המצמיחים בתה עשירה במינים פורחים. בסוף אפריל ובתחילת מאי, כאילו לקראת יום העצמאות, תגלו כאן ריכוזים יפים של דרדר גדול-פרחים, הפורח בפרחים גדולים בצבע ורוד.
לאחר כ-2.1 ק"מ נפגוש מימין שביל מסומן כחול. לוח פח הנתון בין שני ברזלי זווית מציין את המקום. בשביל הזה נרד לאחר שנשוב ממשלט 21, המרוחק מכאן כחצי קילומטר. נשנס מותניים ונעלה במדרון תלול וטרשי. נהגי ג'יפים וטרקטורונים רואים לעצמם חובה וגם עונג להתגבר על המדרון התלול ומותירים על הסלעים סימנים שחורים של צמיגים.
 
עוד כמה צעדים ואנו באחת מפסגות שלוחת שיירות, ברום של כ-540 מ' מעל פני הים. בפסגה הרחבה מוצב שלט המעיד שכאן שכן משלט 21. כדאי לצעוד תחילה על השוליים הדרומיים של הפסגה ולהשקיף על דרך הג'יפים העולה לבית מאיר. יש להניח שמכאן צפו אנשי הפלמ"ח בעצי האורן הבולטים של שמורת המסרק. כיום לא נותר מהם כמעט זכר, ורק אנטנות גבוהות מסמנות את המקום. 
עתה נצעד צפונה אל השוליים הצפוניים של הרחבה. תוכלו לבחור אם לשבת על הספסל ולצפות בנוף המרהיב של שער הגיא ואלפי המכוניות החולפות בו. מעבר לו נראות הגבעות של לטרון, העיר מודיעין ומישור החוף עם מגדלי תל אביב באופק. אפשר גם לשבת בצל עץ הזית הענף. שלט קטן מצטט בית מהשיר באב אל-ואד, שירו של הפלמ"חניק חיים גורי. 

דרך הג'יפים

ממשלט 21 נשוב כלעומת שבאנו לשביל המסומן כחול ונרד בו לעבר הערוץ הגדול, שזכה לשם הברור כמעט מאליו – נחל דרך בורמה. במדרון שבדרך אל הנחל נראים שרידי טרסות וביניהם כמה עצי זית שנותרו לפליטה. על רוב השטח עולים צמחי הבתה והחורש.
בערוץ הנחל צומחים שיחי שלהבית דביקה, הפורחים באפריל ובמאי בפריחה שלהבתית שופעת. השביל מטפס חיש קל לדרך הג'יפים הרחבה. נפנה ימינה במורד הדרך. לאחר כחצי קילומטר נגלה שלט המספר שבמקום פעלו מחצבה ומגרסה שגרסה את אבניה לחצץ. מהמחצבה הזו נגזר עוד שם של הדרך – דרך המחצבות.
מכאן לא נותר לנו אלא להמשיך מעט במורד הדרך ולשוב לחניון אנדרטת מח"ל. 

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 19.8.18
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
האם הדרך עבירה לכל רכב פרטי רך לכל אורכה מחנין מח"ל ועד כביש הכניסה לקיבוץ שורש או חלקה עדיין אבנונית.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
11:00
12.09.2018
הדרך לחניון עבירה לכל רכב. השביל המתואר מיועד להולכי רגל.

דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש