שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
יער קהילתי שדרות

יער קהילתי שדרות

טיול הליכה קצר וקליל ביער שדרות המתחדש

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
5
הניקוד של המסלול הזה הוא5
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הנגב המערבי
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
מפת טיולים וסימון שבילים מישור חוף הנגב (גיליון מס' 13).
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
צפרות
צפרות
רק כ-20 עצי אורן נותרו מחלקת היער הסמוכה לאזור התעשייה שדרות במזרחה של העיר. בקיץ שעבר ביצע מאן דהוא עבודות ריתוך בסביבה. אחד הגיצים הצית אש, וחלקה בשטח של 10 דונם נשרפה כמעט כליל. מפעל אלסק, חברת בת של אלביט מערכות, גובל ביער. המפעל, המייצר מערכות מתקדמות לתצפית ואבטחה, קיבל על עצמו לסייע לשיקום החלקה. הרוח החיה מאחורי היוזמה היא גד שווגר, איש המפעל: "גילינו את העצים כאשר המפעל שלנו, מפעל ותיק בשדרות, התרחב מזרחה והגדר שלו נשקה ממש לעצים. חשבנו כבר אז לאמץ את חלקת היער ולסייע בטיפוחה. עכשיו, אחרי שנשרפה, האימוץ הופך לעניין הרבה יותר אקטואלי".  
גד שווגר פנה בשם המפעל לדניאל גיגי – מנהל אזור צפון הנגב בקק"ל. העניין הועבר לטיפולה של טלילה ליבשיץ, רכזת קהילה ויער בצפון הנגב, ומכאן הייתה הדרך קצרה להולדתה של חלקת יער קהילתי חדשה ביער שדרות. יער שדרות כולו הסובב את העיר משתרע על פני כ-1,780 דונם.
רעיון שנתפס תחילה כשיגעון, במובן החיובי של המילה, זכה להכרה במעמד חנוכת המבנה החדש של החברה בתאריך 14.12.17. שר הביטחון אביגדור ליברמן ובכירי חברת אלביט באו לבקר במפעל אלסק בשדרות לרגל חנוכת מבנה חדש. בנוסף לגזירת הסרט, כמקובל באירועים אלה, הוצע למשתתפים לנטוע עץ ביער המאומץ של אלסק. ההצעה התקבלה בהתלהבות, והמשתתפים חנכו את הנטיעות ביער שדרות בטקס מרגש. היער התחדש ב-18 עצים, אחד לכבוד אוגדת עזה. בט"ו בשבט השנה נערך טקס נטיעות עם מרכז חינוך לפסגות וראש העיר שדרות, ובאביב מתוכננות נטיעות של משפחות העובדים להשלמת מכלול העצים.


+ הצג את כל המידע

יער שדרות למען הציפורים והקהילה

בשולי החלקה הנטועה כבר ניצבת פרגולה לטובת חובבי הצפרות שיבואו לבקר במקום. ירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל, מספר על חשיבות העמדה דווקא כאן: "שדרות נמצאת בצפון הנגב, על גבול רצועת המדבריות של סיני והסהרה. מבחינה גיאוגרפית זהו אזור קריטי לציפורים הנודדות. בסתיו, בדרכן לאפריקה החמימה, לפני אתגר חציית רצועת המדבר, הציפורים מחפשות כל מקור מזון אפשרי להצטיידות באנרגיה. דבר דומה קורה באביב. לאחר חציית המדבר הציפורים זקוקות לבתי גידול עשירים כדי להתאושש מהמאמץ האדיר.
"קרן קימת לישראל, כארגון סביבתי שפועל למען הציפורים, רואה ביער שדרות הזדמנות. היער נשרף. אנחנו יכולים לנצל את השטח שהתפנה ליצירת בית גידול שיסייע לציפורים נודדות. הנטיעות החדשות ביער, שכבר התחלנו בהן, מתאפיינות במינים שמניבים פירות בעונות הנדידה. לדוגמה, אנחנו נוטעים אלות אטלנטיות שמספקות פרי בסתיו ועצי תות שמספקים פרי באביב. להערכתנו, העופות הנודדים יגלו את הדבר ויבואו 'לתדלק' כאן. אנחנו מתכננים גם לבנות בריכה קטנה של מים ומסתור תצפית על הבריכה, כדי לאפשר לצפות בציפורים מבלי להפריע להן".
יער שדרות המתחדש הוא, אם כן, נכון לציפורים ונכון לקהילה.

מפה

להורדת מפת מסלול הטיול ביער קהילתי שדרות לחצו כאן

קרדיטים

צילום וכתיבה: יעקב שקולניק
הועלה בתאריך: 21.03.18
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש