שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
חלמוניות פורחות בנגב
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
שפלת יהודה
עונה מומלצת:
סתיו
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת סימון שבילים 12 דרום השפלה
סוג המסלול
פריחה
פריחה
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
עמודי הפריחה הגבוהים של החצב הם האיתותים הראשונים לכך שהקיץ עומד להסתיים, אבל המבשרת הרשמית של הסתיו היא החלמונית הגדולה. הפרחים הצהובים, הגדולים והיפים הם שופרו של הסתיו, ובשבועות הקרובים יהיה אפשר לראותם בדרום הארץ.

טלילה ליבשיץ, מנהלת קליטת קהל של קק"ל בדרום הארץ, מספרת לנו על שני אתרים שבהם נוכל לראות בקרוב את הצהוב-הצהוב הזה: דרך החלמוניות ביער יתיר, שם הפריחה כבר החלה, ושביל הזהב ביער להב, שבו היא תתחיל בקרוב. כדאי להמתין עוד כמה ימים כדי ליהנות מהחלמוניות בשיא פריחתן, אך אל תתמהמהו יותר מדי: הפריחה נמשכת רק כשלושה שבועות.

חלמוניות ביער יתיר. צילום: דודו גרינשפן, ארכיון הצילומים קק"ל

+ הצג את כל המידע

החלמונית הגדולה

חלמונית גדולה היא בת למשפחת הנרקיסיים. כשאר בני המשפחה, גם לחלמונית יש בצל, שבו נאספים חומרי מזון הנאגרים בחורף, העונה שבה הצמח מצמיח עלים ומייצר מזון. בעונת היובש הבצל נכנס לתרדמה. חומרי המזון הנאגרים בבצל מאפשרים לחלמונית לכוון את הפריחה למועד הנוח לה. החלמונית, כך מסתבר, מעדיפה לפרוח דווקא בעונה הקשה, בסתיו, עוד לפני הגשם. היא מצמיחה פרחים גדולים, אחד או שניים לכל בצל. לכל פרח שישה עלי עטיף גדולים, הבוקעים את הקרקע וצומחים לגובה ארבעה עד שמונה ס"מ. עלי העטיף ערוכים בשני דורים (מעגלים). שלושת העלים של הדור החיצוני מסתיימים בבליטה.
הפרחים מצטיינים בצבע חלמון עז, מרהיב עין. הפרח הבודד חי כשבוע. מכיוון שהחלמונית נוהגת לצמוח באוכלוסיות גדולות, פריחתה מרשימה מאוד ולכן אנו כה שמחים לעלות לרגל לאתרי הפריחה של הצמח המיוחד הזה. מעניין, שהאוכלוסיות הצומחות במקומות הגבוהים מקדימות לפרוח יחסית לאלה הצומחות במקומות נמוכים יותר. החלמוניות שבהר מירון פורחות באוקטובר ואילו האוכלוסייה של יער ביריה (מעל חצור הגלילית), הצומחת מעט מעל עמק החולה, פורחת בנובמבר. נראה כי הסיבה לכך היא שככל שהצמח מקבל יותר "מנות קור", כך הוא מקדים את פריחתו.
הפרי מבשיל בתוך האדמה, אך בסוף החורף מתארך עוקץ הפרי והוא עולה על פני האדמה. כל זרע מהזרעים השחורים מצויד בגופיף שומני קטן, המשמש מזון לנמלים. הנמלים נושאות את הזרעים אל קיניהן ומסייעות להפצת הצמח. חלמונית גדולה היא צמח מוגן ומובן שאין לקוטפו או לפגוע בו כל דרך אחרת. כלל זה כוחו יפה גם באשר לפרחים שטרם זכו להגנה.

דרך החלמוניות ביער יתיר

יער יתיר, הצופה על מדבר יהודה וצפון הנגב, הוא היער הגדול בישראל. ביער יש שפע של אתרים וביניהם גם שביל שבו פורחות בסוף אוקטובר ובתחילת נובמבר חלמוניות. 

איך מגיעים? 

מצומת שוקת נוסעים לכיוון ערד (כביש מס' 31). כשני ק"מ ממזרח ליישוב חורה עולה צפונה (שמאלה) כביש המוליך אל היער ואל מצודת היערנים. נוסעים בכביש כ-11 ק"מ וסמוך לגבול היער פונים שמאלה בדרך המסומנת בסימון שחור של קק"ל.

המסלול

הדרך המסומנת שחור כבושה היטב ומתאימה לכל רכב. נסיעה של כ-1,600 מטרים מכביש חורה–יתיר מביאה אותנו לרחבת חניה קטנה. השלט שברחבה מכריז על "שביל החלמוניות". השביל הקצרצר מוביל לחלקה קטנה של עצי בוטנה (פיסטוק), ולידם טרסה בנויה שבעה נדבכים של אבנים גדולות. ליד הטרסה פורח בסוף אוקטובר ובראשית נובמבר ריכוז גדול של חלמונית גדולה.

עוד בסביבה: המשך הנסיעה בדרך החלמוניות

ממשיכים בנסיעה בדרך החלמוניות עוד כ-1.1 ק"מ ומחנים את הרכב ליד חניון קטן. כאן מתחיל את דרכו שביל שאורכו כ-600 מ', מסומן בצהוב. השביל עובר ביער אורנים, במקביל לדרך העפר שנסענו בה. תחילה מגלים מערות מגורים נטושות ואחר כך בור מים. תוואי השביל שימש בעבר כתעלה שאספה אליה את מי הגשם שזרמו במדרון והובילה אותם לבור המים. מהבור יורדים לדרך החלמוניות ושבים בה לרכב. 
דרך העפר מסתיימת בדרך הנוף המערבית של יער יתיר, בצומת שבו נטועים עצי וושינגטוניה.  כאן ניתן לפנות מעט שמאלה ולבקר בחורבות העיר המקראית יתיר, שבהו נותרו גם שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית. אחר כך אפשר לנסוע לאחד מחניוני יער יתיר ולבלות שעה קלה ונעימה בחיק הטבע.  אתרים נוספים ביער הם: מצודת היערנים, דרך הנוף המזרחית, חורבת ענים ושביל המתקנים החקלאיים שליד חורבת ענים. דרך הנוף המזרחית של היער מביאה את המטיילים בה אל שמורת הר עמשא ואל מצפור קריות, הצופה אל בקעת ערד ומרחבי מדבר יהודה. 

משך הסיור בשביל החלמוניות

כ-20 דקות

מרחק הליכה

החלמוניות פורחות סמוך לרחבת החניה. 

אופי הסיור 

משפחתי, קל. 

נגישות

ביער יתיר יש שולחנות פיקניק נגישים. 

מפה 

מפת טיולי וסימון שבילים דרום השפלה ושולי הר חברון (גיליון 12). למפת יער יתיר

שביל הזהב ביער להב

יער להב הוא יער גדול, המשתרע על פני יותר מ-25,000  דונם. בשוליים המערביים של היער נמצאת חורבת אבו חוף ובה שרידים של שתי כנסיות מאותם ימים. בחורבת אבו חוף סימנה קק"ל שביל קצר העובר בין מתקנים חקלאיים מהתקופה הביזנטית, שזכו לשחזור מעולה על ידי אנשי המקצוע של רשות העתיקות – פלביה סונטג וניר פארן. בחורבת אבו חוף שבשוליים המערביים של היער, סימנה לאחרונה קק"ל שביל חדש, שזכה לשם "שביל הזהב". סמוך לצדו המערבי של השביל כבר פורחות חלמוניות וזו הזדמנות לבקר את הפרח וגם את השביל החדש. המסלול מעגלי, מסומן בצהוב. האתרים זכו לשלטי הסבר. 


איך מגיעים? 

נוסעים מקרית גת דרומה בכביש 40. בצומת דבירה פונים מזרחה. 2.4 ק"מ אחרי הכניסה לקיבוץ דביר, פונים דרומה (ימינה) בדרך עפר טובה לכל רכב. אחרי 1.6 ק"מ פונים שמאלה. לאחר כ-650 מ' מגלים מימין לדרך את באר תלה. ממשיכים בנסיעה מזרחה במעלה הדרך כ-300 מ' ומגיעים לשולי היער. כאן פונים דרומה ונוסעים עוד כקילומטר אחד עד לרחבת החניה של השביל.

שביל הזהב בחורבת אבו חוף

החורבה היא שטח פתוח המשתרע על כ-1,100 דונם, מוקף כמעט מכל צדדיו ביער קק"ל. בתקופה הביזנטית (מאות 4–6 לספירה) שכן במקום ישוב נוצרי גדול. המילה חוף בערבית, פירושה פחד. אגדה בדווית מקומית מספרת שבלילות יום חמישי משוטטות כאן רוחות המתים ואולי זה המקור לשם המקום. אגדה מקומית נוספת מביאה אותנו לימי מלחמת העולם הראשונה. על פי הסיפור, גובה מיסים מטעם השלטון העות'מאני הטמין בחורבה מטמון זהב בעת נסיגת הצבא התורכי מפני הבריטים. הגובה אף ירה במלוויו לבל יגלו את סודו, שנשאר כמוס עד ימינו אלה...
כ-300 מ' ממזרח לרחבת החניה, מעט גבוה יותר, נחשפו שרידיהן של שתי כנסיות (אינן כלולות במסלול המחודש). ליד רחבת החניה נמצאת חצר מוקפת גדר אבנים. בחצר נמצאת חזית בנויה אבן ובה פתח המוביל למערה. זוהי מערה טבעית, שהורחבה בתקופה הביזנטית והוכשרה למגורים. החזית נבנתה כך שניתן היה לנעול אותה בדלת. בחצר נעשו מלאכות הבית – בישול, טחינה וכדומה. המערה שימשה למגורים וכמכלאת צאן עד קום המדינה. עדות לסגנון מגורים כזה נמצא בתנ"ך: "וַיָּבֹא אֶל-גִּדְרוֹת הַצֹּאן עַל-הַדֶּרֶךְ, וְשָׁם מְעָרָה, וַיָּבֹא שָׁאוּל, לְהָסֵךְ אֶת-רַגְלָיו; וְדָוִד, וַאֲנָשָׁיו, בְּיַרְכְּתֵי הַמְּעָרָה, יֹשְׁבִים". (שמואל א, כד 3).
כמה מטרים הלאה משם נמצאת גת גדולה. במקום זה דרכו על ענבים כדי להפיק מהם תירוש, שהותסס ליין. התירוש עבר ממשטח הדריכה דרך "צינור" חצוב בסלע אל בור איגום, שבו אספו את הנוזל היקר. מעבר לגת נמצאת המחצבה, שממנה חצבו אבנים בתקופה הביזנטית. המחצבה תחומה במעין חצר, שבה סיתתו את האבנים החצובות כדי להכשירן לבנייה.
גולת הכותרת של הביקור במקום היא הקולומבריום (שובך יונים). מתקנים לגידול יונים נחצבו בדרך כלל בסלע. כאן, באופן נדיר, נמצאים שרידי מגדל עגול בנוי, שבדפנותיו נבנו גומחות רבות מאבן, גומחה לכל יונה. בתוך המגדל נבנו קירות ניצבים זה לזה, המחלקים את החלל העגול לארבעה מרחבים. הקירות מעניקים שטח לבניית גומחות נוספות. המגדל היה מקורה, כך שחיות טורפות לא יכלו לחדור אליו. היונים יכלו לצאת מהשובך ולחזור אליו דרך פתחים צרים בגג או בחלקים העליונים של הקיר, שדרכם חדרו אור ואוויר. למבנה היה פתח מוגבה שמגדלי היונים עלו אליו בסולם. גידול יונים היה ענף כלכלי בשפלת יהודה בתקופה הביזנטית. יונים שימשו למאכל ולהקרבת קרבנות בטקסים פולחניים. ניתן לאכול את ביציהן ולזבל בהפרשותיהן את השדות.
עד תחילת נובמבר תוכלו ליהנות מפריחת החלמוניות שפורחות במדרון שממערב לקולומבריום. 

מרחק הליכה

כ-500 מ'

משך הליכה

כחצי שעה

עונה

כל השנה (בקיץ לא בשעות החמות).

ציוד 

יש להצטייד במים ובנעלי הליכה. 

מפה 

מפת טיולים וסימון שבילים דרום השפלה ושולי הר חברון (גיליון 12). 

חניונים בסביבה

שפע גדול של חניונים ביער להב, חניון יגאל אלון בצומת בית קמה,  חניון טבע ביער דבירה למפת יער להב 

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק 
צילומים: אמנון גוטמן ודודו גרינשפן מארכיון צילומי קק''ל, טלילה ליבשיץ ויעקב שקולניק 
מפת יתיר: מחלקת קהילה ויער מרחב דרום, קק"ל, ואביגדור אורגד 
מפת יער להב: 
מח' קהילה ויער מרחב דרום, קק''ל, ופתרון ממוחשב 
פורסם בתאריך: 24.10.2012
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> לכל אתרי הפריחה של החלמונית הגדולה ברחבי הארץ לחצו כאן >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
יצחק שלום,

תודה רבה, שמחים לשמוע שנהנית לקרוא! הוספנו אותך לרשימת התפוצה השבועית.

בברכה,

המערכת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מנו שלום,

תודה על המחמאות. כיף לשמוע:)

נטע מקק"ל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
המידע
"דרך החלמוניות ביער יתיר, שם הפריחה כבר החלה"
כפי שרשום בתחילת הכתבה אינו מדויק טילנו בשישי 2-11-12 ואין שום סימן לחלמוניות גם לא בעמק החלמוניות שליד להבים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
המסלול מעניין ומוגש יפה.
מעוניין להירשם ולקבל הצעות לטיולים באופן קבוע.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
משה שלום,

קבלתי מידע עדכני מאנשי השטח של קק"ל, פריחת החלמוניות ביתיר בשיאה.
לפרטים נוספים ממליצה ליצור קשר עם קו ליער - 1-800-350-550

בברכה,
נטע מקק"ל
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אתרכם מרשים מעניין ונותן מענה הולם למגוון רחב של קהלי מטיילים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש