שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
מוקדי פריחת רקפות ברמת מנשה

מוקדי פריחת רקפות ברמת מנשה

אתרים מומלצים ברמת מנשה לצפייה בפריחת הרקפות

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
גליל עליון
עונה מומלצת:
חורף
אורך בקילומטרים:
5 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
פריחה
פריחה
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
ביערות האורן שנטעה קק"ל ברמת מנשה התבססו במשך השנים ריכוזי פריחה אדירים של רקפות. המפורסם שבהם הוא גבעת הרקפות שממזרח לקיבוץ גלעד. בשנים האחרונות הידלדלה אוכלוסיית הרקפות בגבעה, אך ליד חניוני קק"ל אחרים בסביבה תוכלו לגלות מרבדי פריחה של רקפות ומיני פרחים אחרים.
בכתבה זו נגלה לכם כמה מקומות יפים של פריחת רקפות. החניונים של קק"ל עומדים לרשותכם. אנא שמרו על אתרי הפריחה ועל החניונים, שבהקמתם ובתחזוקם מושקע עמל רב. 
 
לפני שיוצאים לדרך:
  1. פריחת הרקפות היא בשיאה בחודשים ינואר-ראשית מארס. 
  2. בסופי שבוע בחודשים ינואר-פברואר כדאי לתכנן את הביקור לשעות המוקדמות של הבוקר או לשעות אחר הצהריים, וזאת כדי להימנע מצפיפות מבקרים. עיקר העומס על אתרי הפריחה הוא בשעות 11:00 עד 15:00. 
  3. אנא שמרו על כללי הנהיגה בכביש ואל תתפתו לקצר תורים ולחצות קו הפרדה רצוף על הכביש.

+ הצג את כל המידע

יער יוּפּ וסטרוויל

מקום

כ-3 ק"מ מדרום לצומת עין השופט (כביש 672, בין סימני ק"מ 15¬-16).  

אזהרה

בשל קו הפרדה רצוף על הכביש, הכניסה לחניון אפשרית לבאים מכיוון דרום בלבד (מכיוון גלעד) והיציאה היא לכיוון צפון בלבד. 

מרבדי רקפות

רקפות רבות יש בין עצי האיקליפטוס. כדי להגיע לְמרבדים מרשימים ממש יש לצעוד מהכניסה ליער צפונה, בדרך המלווה את כביש 672. אחרי כחצי קילומטר מגיעים לחלקת עצי אורן ובה ריכוז גדול של רקפות.  
היער מנציח את זכרו של יוּפּ וסטרוויל (1899¬-1944), מחנך הולנדי, נוצרי ופציפיסט, שהקים בימי מלחמת העולם השנייה עם חבריו מחתרת – קבוצת ווסטרוויל – שפעלה ללא אלימות. המחתרת העבירה כ-150 יהודים מהולנד לצרפת, ומשם לספרד דרך הרי הפירנאים. עוד בעיצומה של המלחמה הגיעו כ-70 חלוצים לחופי ארץ ישראל. הודות לפעילות המחתרת החלוצית ההולנדית שרדו כ-400 מתוך 820 חלוצים. 
רבים מחברי המחתרת, יהודים ונוצרים, שילמו בחייהם על מאבקם בנאצים. יופ וסטרוויל נתפס והוצא להורג במחנה הריכוז ווכט בהולנד ב-11 באוגוסט 1944. 
בשנת 1947 נטעה קק"ל במקום יער לזכרו. ביער הוצבו מצבות לזכרם של הפעילים היהודים והנוצרים במחתרת ההולנדית שמסרו את נפשם על הצלת החלוצים. שביל בעל אבני שפה עובר בין אבני הזיכרון. בקצה השביל, במדרון הפונה דרומה, ניצבת האנדרטה לזכרו של יופ, ומשם אפשר להשקיף על ערוצו העילי של נחל תנינים, על גבעות רמות מנשה ועל הרי שומרון. 

היער ניטע בסיוע ידידי קק"ל בהולנד.

חניון אורן זמיר

מקום

כ-1.3 ק"מ מדרום ליער יופ וסטרוויל (כביש 672, בין סימני ק"מ 14¬-15) פונים מערבה. בצומת הדרכים הראשון, ממש ליד הכביש, פונים שמאלה לעבר שלט קק"ל המכריז: יער גלעד. מהשלט יש להמשיך בנסיעה עוד כ-300 מ' עד החניון. 

אזהרות

  1. בשל קו הפרדה רצוף, הכניסה לחניון אפשרית לבאים מצפון בלבד (מכיוון דליה) והיציאה היא לכיוון דרום בלבד.
  2. החניון מרוחק כ-400 מ' מהכביש. הדרך לחניון משובשת אך עבירה לרכב פרטי. יש לנסוע לאט ובזהירות. 

מרבדי רקפות

מצפון לחניון נמצא יער מעורב של עצי אלון תבור ועצים נטועים. במדרון היער צומחות רקפות בהמוניהן. 
חניון אורן זמיר הוא חניון גדול בצל חורשת אורנים. קק"ל הציבה בפינות יפהפיות בו שולחנות פיקניק, ובמרכזו מוצבים מתקני שעשועים לילדים. מהקצה המערבי של החניון, בקצה החורשה, אפשר לצפות במאגר נחל רז (מאגר פרכה) המתמלא מים בחורף. בשטחים הפתוחים שבשולי החורשה עולה פריחה יפה. 

החניון נבנה בסיוע ידידי קק"ל בישראל. 

גבעת הרקפות, קיבוץ גלעד

מקום

כ-600 מ' מצפון לכניסה לקיבוץ גלעד, כביש 672, ליד סימן ק"מ 13. חונים ברחבה הגדולה שממערב לכביש.
 
כדי להגיע לגבעה יש לחצות בזהירות את כביש 672 מזרחה ולצעוד בשביל המסומן אל חורשת האורנים, מהלך של כ-150 מ'. קק"ל הציבה שילוט בגבעה והכשירה בה שביל טיול מעגלי, המאפשר לשוטט באתר בנוחיות. השביל מטפס במדרגות עץ בשולי היער הנטוע וחודר אחר כך אל תוככי החורשה. הרקפות מציצות מכל פינה. אחר כך השביל חוצה את החורשה ויורד מן הגבעה בצדה האחר. חוזרים לרכב בדרך העפר שלמרגלות הגבעה. 
מטיילים המתקשים בטיפוס יכולים לוותר על קטע ההעפלה במדרגות וליהנות מפריחת הרקפות גם בדרך העפר שלמרגלות הגבעה, אם כי בעבר הפריחה שם הייתה מרשימה יותר.  

דרך נוף פארק רמת מנשה

נקודת מוצא

דרך העפר שמסתעפת מזרחה מכביש 672, כ-200 מ' מצפון לחניית גבעת הרקפות של גלעד. 

נקודת סיום

כביש עין השופט–משמר העמק (כביש 6953) ליד ג'וערה. 

אזהרה

חלק מהדרך עוברת בשטח אש של צה"ל. בימי שבת היא פתוחה לגמרי, ואין חשש לנסוע בה. 

קטע זה של דרך הנוף עביר לרכב פרטי גם לאחר גשם, אך יש לנסוע בו בזהירות רבה. הדרך מסומנת בחצים ירוקים המסומנים על עמודים שהציבה קק"ל. לאחר כ-600 מ' תראו משמאל את האנדרטה המציינת את מקום העלייה לקרקע של קיבוץ גלעד. 3.5 ק"מ משם הדרך עוברת ליד עין כפר מעיין שבו נובעים מים בכל השנה ומימיו משמשים את עדר הבקר הרועה בשטח. כ-2.2 ק"מ הלאה משם הדרך מגיעה לצומת שבו אפשר לפנות ימינה ולהגיע לאנדרטה המרשימה לחללי הקיבוצים הצופה על מרחבי עמק יזרעאל וההרים שמסביבו. מהצומת הדרך נמשכת צפונה ומגיעה לכביש 6953 ליד ג'וערה. 
מי שמעוניין להמשיך עוד בדרך הנוף יוכל לחצות את הכביש ולנסוע דרך נחל גחר לכביש יקנעם–מגידו (כביש 66). הדרך עוברת בנופי יער הזורע, מהיערות הראשונים שנטעה קק"ל, ופוגשת את הכביש מעט מדרום לקיבוץ הזורע. 

הרקפת המצויה

הרקפת המצויה (Cyclamen Persicum) היא צמח פקעת הנפוץ במזרח הים התיכון במרחב שבין טורקיה לישראל. בארץ אפשר למצוא את הרקפת בגולן, בגליל, בשומרון וביהודה. יש רקפות שמאכלסות גם סדקי סלעים במדבר יהודה ובצפון הנגב. רקפות אלה עשויות לפרוח לפני הגשם ועוד לפני שהעלים מגיחים מהאדמה. 
הפרח מקסים ביופיו. כל פרח נישא על עוקץ ארוך, שקצהו העליון מכופף כלפי מטה. גם הפרח נוטה מטה, אך כאשר הוא נפתח, מתקפלים עלי הכותרת הארוכים לאחור, תופעה המעניקה לו את מראהו המיוחד. כל פרח מחזיק מעמד כשלושה שבועות, אך פקעת אחת עשויה להצמיח פרחים בזה אחר זה ולשמור על תקופת פריחה ארוכה. 
 
תודה לפבלו בנו – יערן גוש מנשה ולבני אהרון – רכז קליטת קהל באזור מנשה על עזרתם בהכנת הכתבה. 

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 25.1.2017
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
מעוניין להצטרף לטיולים. 0526240197 אודי.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
11:59
29.01.2017
שלום אודי. הטיול בעמוד זה הוא המלצה לטיול עצמאי באזורי פריחת הרקפות ברמת מנשה. אם אתה מחפש טיול מודרך, תוכל לבחור באחד מהטיולים הרבים שאנחנו מציעים: http://www.eyarok.org.il/events.aspx

דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש