שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
שביל סובב מצפה משואה

שביל סובב מצפה משואה

מסלול טיול באחד מאתריו המרתקים של פארק בריטניה

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
שפלת יהודה
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
3 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: בינונית
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מבואות ירושלים (גיליון מס' 9)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
נגיש
נגיש
חלק משביל ישראל
חלק משביל ישראל
שביל טיול נחמד למי שמוכן להשקיע קצת מאמץ ולחלץ את עצמותיו לפני הפיקניק במצפה משואה או אחריו.

+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

למצפה משואה מובילה דרך סלולה המסתעפת מערבה מכביש בית שמש–בית גוברין (כביש 38, ליד סימן ק"מ 7) כחצי קילומטר מדרום לצומת ליאון (שריגים).  

מצפה משואה

מצפה משואה הוא מקום מזמין להתחיל בו טיול. קק"ל הציבה בצל מגדל התצפית שפע של שולחנות פיקניק, ויש גם מי שתייה ושירותים. המגדל משמש בקיץ את צופי האש של קק"ל ואינו פתוח למבקרים, אך מרפסת התצפית שלמרגלותיו מעניקה מבט נוח על גבעות השפלה ומישור החוף שבמערב ועל הרי יהודה שבמזרח.
מצפה משואה מתנשא בראשה של רמת אבישור. אדם בשם זה נזכר בתנ"ך כאיש שבט יהודה (דברי הימים א' ב, כט). המצפה הוא המקום האידיאלי להבחין בו בשתי רצועות האורך הבונות את השפלה. במערב, האזור הקרוב לחוף, הגבעות מתנשאות לגובה של עד 200 מ' מעל פני הים. אזור זה ידוע בשם השפלה הנמוכה. ברצועה המזרחית, שבה נמצאים פארק עדולם-צרפת, מורשה ובית גוברין, הגבעות מתנשאות עד לגובה של 400 מ' מעל פני הים. הבדלי הרום בין שתי הרצועות נוצרו בתקופת המיוקן (לפני 23 עד 5 מיליון שנה). בתקופה זו התחוללה סדרה של הצפות ימיות שגילחה את הגבעות המערביות של השפלה והותירה אותן נמוכות מגבעות השפלה הגבוהה.
השם מצפה משואה מנציח כתובת שנמצאה בתל לכיש. בשנת 1935 וזמן קצר אחר כך התגלו בחפירות שנערכו בתל 22 אגרות ורשימות שנכתבו בדיו על שברי חרס. הכתובות נכתבו בזמן המצור שהטיל נבוכדנצר מלך בבל על לכיש (זמנו של הנביא ירמיהו). באחד הפסוקים בכתובות נאמר, "כי אל משואות לכיש נַחְנוּ שומרים ככל האותות אשר נתן אדוני. כי לא נראה את עזקה".
המשפט המפורסם זכה לפרשנויות רבות. יש הגורסים כי מדובר בדיווח של מפקד מוצב כלשהו המעיד על ימיה האחרונים של יהודה – משואות עזקה כבו וכל שנותר לו לעשות הוא לעקוב אחר אותות מלכיש. בספר ירמיהו מתואר מצב דומה: "וחיל מלך בבל נלחמים על ירושלים ועל כל ערי יהודה הנותרות אל לכיש ואל עזקה כי הנה נשארו בערי יהודה ערי מבצר" (ירמיהו לד, ז). האם המכתב שהתגלה בלכיש נכתב בדיוק אחרי נפילת עזקה ולפני כיבוש לכיש? לנו אין פתרונים.
מכל מקום מצפה משואה נמצא בין לכיש לעזקה ושמו ניתן לו בהשראת הכתובת מלכיש.
מצפה משואה (372 מ') הוא לב לבו של פארק בריטניה – כ-40 אלף דונם של טבע ואתרי עבר, שבילי טיול וחניונים. הפארק הוא תרומתם של ידידי קק"ל בבריטניה לשיפור איכות החיים בישראל.  

יוצאים לדרך

כ-50 מ' מדרום למגדל התצפית, ליד הקצה הדרומי של החניון, מסתעף שביל מסומן אדום היורד מזרחה. השביל תלול למדי וכדאי לא לצעוד בו מיד אחרי הגשם, כאשר הסלעים רטובים וחלקים.
כמו ברוב גבעות השפלה גם רמת אבישור בנויה סלעי קירטון לבנים ורכים. במדרון הזה הם מכוסים בקרום גירי קשה בצבע אפור-חום המכונה נארי. עובייה של שכבת הנארי עשוי להגיע לשני מטרים. על הנארי נוצרת קרקע חומה, פורייה יחסית, תכונה המסבירה את תת היער העשיר והמפותח שעולה מתחת לעצי אורן ירושלים ואיקליפטוס המקור. תמצאו כאן נציגים נכבדים של החורש שלנו ובהם העצים אלון מצוי, אשחר ארצישראלי, בר זית בינוני ואלה ארצישראלית. מגוון השיחים מרשים גם הוא וכולל מינים כגון אלת המסטיק ולוטם שעיר.
אחרי כ-400 מ' השביל עולה ימינה. אנו צועדים בדרך מישורית ונעימה בצל יער מעורב, חוצים דרך יער רחבה וממשיכים במורד ביער אורנים. במדרון הזה נמצא לצד השביל בור עגול ורדוד שקוטרו כ-6 מ'. ייתכן שזהו שריד לכבשן סיד נטוש. כמה צעדים הלאה משם מגיע השביל לדרך רחבה ולבנה. מעבר לה צומח כרם זיתים. השביל המסומן אדום פונה ימינה ומיד שמאלה, מלווה את הכרם לאורך השורה הקצרה שלו, חמישה עצים בסך הכול, ופונה ימינה לתוך החורש. עתה אנחנו מתחילים "לשלם" על כל הדרך שעשינו במורד, אם כי ה"מחיר" זול יחסית משום שהמעלה מתון וארוך הרבה יותר מהמורד שבו צעדנו. 

הדרך חזרה

השביל המסומן אדום מתעקל ימינה ועובר בחורש נמוך המעיד על רעייה. בנקודת הפיתול נותרו שרידיה של טרסה ישנה. השביל האדום מסתיים במפגש עם שביל מסומן שחור, שבו עובר גם שביל ישראל. כאן נפנה ימינה, ומעתה ועד מצפה משואה נעשה את דרכנו בשביל ישראל.
כ-100 מ' ממפגש השבילים צומחים כמה עצי אלון מצוי גדולים למדי המצדיקים את התואר "עץ", אבל הם יוצאי דופן. נמשיך לצעוד בחורש הנמוך עוד כחצי קילומטר, נחצה דרך עפר רחבה וניכנס ליער אורנים כדי לעלות בפעם האחרונה במדרון תלול למדי אך קצר שמביא אותנו חזרה למצפה משואה. אל תשכחו להעיף מכאן מבט לעבר מגדל התצפית במצפה משואה המתנשא כאן היטב מעל ליער.
שביל סובב משואה נמצא בפארק בריטניה. הפארק פותח בסיוע ידידי קק"ל בבריטניה. 

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: יהודה ניסן, קק"ל 
ייעוץ מקצועי: מירה זר, רכזת קהילה ויער, אזור השפלה והחוף, קק"ל
פורסם בתאריך: 21.12.2016
עודכן בתאריך: 21.1.2020
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> למסלולי טיול נוספים בפארק בריטניה >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום.
אני מציע להוסיף תמונות או כישורים לתמונות של עצים וצמחים שאתם נזכרים בכתבות
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
יעקב ארליך
14:00
16.04.2017
שלום.
בכתבה אתם נותנים מפה בקובץ pdf ללא תאור סימני מפה. המפה טובה מאוד ויש לה הרבה סימנים שאני וחושב שהרבה כמוני לא מבינים.בבקשה תוסיפו קישור לסימני המפה
תןדה
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת האתר
11:33
18.04.2017
תודה יעקב, לקחנו את ההארה לתשומת ליבנו :)
דווח על תוכן לא ראוי
מערכת האתר
13:27
18.04.2017
יעקב שלום, 

ההסברים לסימני המפה (מקרא) נמצאים במפת סימון שבילים מספר 9 ואנחנו ממליצים לטייל עם המפה הזו. 

דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
המסלול בדרגת קושי בינונית (בעיקר בחלק של המסלול האדום) עם חלקים קלים מידי פעם. רוב המסלול לא הרוב המוחלט לא מוצל. עם זאת הנוף לעמק האלה יפה וניתן למצוא נקודות מסתור בצל בדרך.

משך: שעה וחצי - שעתיים
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
הגענו למצפה משואה בשעת בוקר מוקדמת, ישבנו על ספסלי האבן ועשרות דבורים התגודדות סביבנו.

היה מאוד לא נעים ואף מלחיץ. חזרנו כלאחר שבאנו ולא המשכנו למסלול, היות וחלק מהדבורים עוד המשיכנו להסתובב סביבנו גם כשחזרנו לכיוון הרכב.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש