שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ברכב פרטי: דרך נוף נחל שמריה
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הנגב הצפוני
עונה מומלצת:
אביב, חורף, סתיו
אורך בקילומטרים:
2 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 13 (מישור חוף הנגב, חבל לכיש, קטיף, בשור ואשכול)
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
נחל שמריה הוא סיפור הצלחה של קהילת תושבי המועצה האזורית מרחבים, שתפסה יוזמה והפכה את החצר האחורית שלה לפינת חמד.

איך מגיעים? 

מצומת גילת נוסעים כ-150 מ' לכיוון אופקים ופונים ימינה למשרדי המועצה האזורית מרחבים. אחרי 50 מ' פונים שמאלה בשער בגדר שלידו שלט הכניסה לדרך ולשביל האופניים שבנתה קק"ל בנחל שמריה.

אורך מסלול הנסיעה: 

3.7 ק"מ. הדרך עבירה לרכב פרטי.
הטיול מתאים לכל עונות השנה; בקיץ - בשעות אחר הצהריים המאוחרות.

שימו לב, בניגוד למצוין במפה נכון לעכשיו אין שירותים בפארק שמריה
 
מפל כורכר בנחל שמריה, צילום: יעקב שקולניק


+ הצג את כל המידע

נחל שמריה

היובלים העיליים של נחל שמריה, החורץ את שדות הלס של הנגב המערבי, מתחילים את דרכם מדרום ליישוב הבדואי תראבין א-צאנע, לא הרחק מקיבוץ משמר הנגב. הנחל הרדוד עובר ליד חורבת שמריה ואחר כך מצפון למרכז קק"ל בגילת על שם דוד נחמיאס.
חורבת שמריה היא אתר עתיקות מהתקופות הביזנטית והערבית הקדומה. בחורבה, שהיא גבעה קטנטונת במרחב של שדות מעובדים, השתמרו שרידי יישוב גדול ובו כנסייה, מתקנים חקלאיים, מערות ובורות מים. לא הרחק משם עוברת סוללת מסילת הברזל שסלל הממשל העות'מני כדי לקדם את פני הצבא הבריטי. בעבר שכן כאן קברו של נבי סמארה – קדוש בדווי מקומי 
 וממנו נגזר שמה של החורבה ושל הנחל העובר למרגלותיה.
הנחל חוצה את כביש 241 מערבה מצפון לצומת גילת ונשפך לנחל פטיש מצפון למושבים רנן, בטחה ופדויים. נחל פטיש ממשיך עוד מעט הלאה ונשפך לנחל גרר, היובל העיקרי של נחל הבשור. אורכו הכולל של הנחל כ-14 ק"מ.  

פעילות קהילתית

דרך הנוף החדשה של קק"ל עוברת בקטע הנחל שממערב לצומת גילת. במשך שנים שימש הנחל הזה כחצר האחורית של מושבי הסביבה, ואלה לא חסכו ממנו פסולת חקלאית ואשפה מכל סוג וצבע. כל המאמצים של קק"ל ושל רשות הניקוז והיחידה הסביבתית נגב מערבי לנקות את הנחל לא צלחו.
טלילה ליבשיץ, שהייתה בעבר מנהלת קהילה ויער באזור, שיתפה פעולה עם בית ספר "מרחבים", שקיבל על עצמו פרויקט סביבתי קהילתי בנחל שמריה. תלמידי בית הספר פעלו לניקוי הנחל, קיימו בו פעילויות כגון ציור נופי הנחל, בנו תיבות קינון, חפרו בריכת מים ליצירת בית גידול לח והקימו צריף מסתור לצפייה בציפורים.
באירוע שהתקיים ב-21 באפריל 2004 נערכה צעדה לאורך הנחל והתקיימו פעילויות סביבה נוספות. הילדים החתימו את הוריהם ואת המבקרים בנחל על התחייבות לשמור ולהגן על המרחבים הירוקים ובתמורה קיבלו מקק"ל שובר לנטיעת עץ. מאז נחל שמריה נשמר נקי והפך לפינת חמד. 

דרך הנוף

כחלק משיתוף הפעולה סללה קק"ל דרך נוף קצרה לאורך הנחל. הדרך מתחילה ליד משרדי המועצה האזורית ומגיעה לאחר כ-300 מ' לגדה הדרומית של הנחל. עצי אשל הפרקים ואיקליפטוס שנטעה קק"ל מפארים את גדותיו.
אשל הפרקים, שקל לזהותו על פי ענפיו הפרוקים וצבעו הירוק-אפור, הוא אחד מעצי היער הנפוצים בנגב. העץ מסתפק בכמויות מים מעטות יחסית ועמיד בפני מליחות קרקע. העץ נפטר מעודפי המלח באמצעות בלוטות מיוחדות, ובימי טל אפשר לראות כיצד הטיפות המלוחות מטפטפות ארצה. גם מבין מאות מיני האיקליפטוס יש כמה שעמידים לתנאי הנגב, וכאן, בנחל שמריה, הם משגשגים היטב.
כשדרך הנוף מגיעה לנחל, היא פונה שמאלה. כדאי לעצור אחרי כ-100 מ' ולרדת בזהירות לערוץ. תמצאו כאן התחתרות נאה של הנחל בין הסלעים.
הדרך נמשכת, וכ-300 מ' משם חוצה את הנחל לגדתו הימנית (הצפונית) וממשיכה במקביל לגדה, במורד הנחל. הבתים של בטחה נראים בין העצים המלווים את הנחל. קק"ל הוסיפה נטיעות של עצי בוסתן צעירים, ואלה עתידים לתת פרי ביום מן הימים.
לאחר נסיעה של כ-1.5 ק"מ בגדה הימנית נפגוש את סינגל האופניים. כאן כדאי לחנות ולרדת לנחל כדי ליהנות ממצוק כורכר קטן. זוהי רק הכנה לפינת החמד שמחכה לנו כחצי ק"מ הלאה מכאן במקום שזכה לשם גבי שמריה. זהו מקום נפלא לתפוס בו שלווה.
נשאיר את הרכב בדרך ונרד ברגל אל ערוץ הנחל שהתרחב כאן מעט. תמצאו כאן עץ אשל גדול ובצלו שולחן פיקניק וגם שני בורות מים וסלעי כורכר חצובים שמתמלאים בשלוליות מים רדודות אחרי הגשם (אלה הם גבי שמריה). ילדי מרחבים הוסיפו גם צלליות של רועה וכבש להשלמת התמונה הפסטורלית.
בורות המים נחצבו בתקופה הביזנטית, כאשר כל פיסת קרקע בנגב המערבי הייתה מעובדת. הבורות חצובים בסלעי הכורכר ורק צוואריהם בולטים מעל לקרקע. תעלות שנחצבו בסלע הִטו את מי השיטפונות שזרמו בנחל אל הבורות. ייתכן שהמקום הזה נבחר לחציבת הבורות משום שבנחל הרחב המים זורמים באיטיות וקל יותר להשתלט עליהם. בשנות ה-50 נתנה הסוכנות לעולים החדשים שהתיישבו באזור עדרי צאן. כיום הבורות מזכירים לנו עבר רחוק (ופחות רחוק). 
גבי שמריה מציינים את נקודת הסיום של דרך הנוף. מכאן יש לשוב בנסיעה לכביש הראשי בדרך שהביאה אותנו לכאן.  

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות ומחלקת קהילה ויער קק"ל מרחב דרום
מידע מקצועי: גלית בוזגלו, רכזת קהילה ויער נגב מערבי
פורסם בתאריך: 29/04/15
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> למסלול אופניים יער שמריה סובב אופקים לחצו כאן >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום רב. האם דרך הנוף סלולה אספלט או שמא מדובר בכורכר מהודק?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
10:03
04.05.2015
שלום אסף, דרך הנוף אינה עשויה אספלט אלא מצע מהודק.
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש