שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
טיול ליער קהילתי שוקדה
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הנגב המערבי
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
1 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
פריחה
פריחה
נוף ותצפית
נוף ותצפית
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
יער קהילתי שוקדה כבר נחנך - אל תפספסו חלקת יער ייחודית ומרהיבה, הכוללת גם סינגל מיוחד המאפשר לכם ליהנות מהרכיבה בשטח (שימו לב: הרכיבה ברמת קושי גבוהה). 

צפו בסרטון מיוחד שצולם לרגל השקת הסינגל:
האמפיתיאטרון ביער שוקדה

+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

ליער קהילתי שוקדה נכנסים בדרך שירות חקלאית ברמה טובה המסתעפת ממזרח לכביש 232, כ-1.5 ק"מ מדרום לכניסה לקיבוץ בארי. בכניסה לדרך מוצב השלט "חוות נירעם". נוסעים בדרך 1.1 ק"מ וחונים ברחבת חניה קטנה כ-100 מ' לפני ערוץ נחל בוהו. חניון היער נמצא מעברו הצפוני של הערוץ הקטן הסמוך לרחבת החניה. 
אזהרה: הפנייה מזרחה (שמאלה לבאים מכיוון בארי) מכביש 232 מסוכנת ובלתי צפויה לרכב שנוסע מאחור. יש להיכנס לדרך המובילה ליער רק בנסיעה מדרום לצפון בפנייה ימינה מכביש 232.  
 

רקע

יער שוקדה שוכן במערב הנגב, בתחום המועצה האזורית שדות נגב. קק"ל החלה בנטיעת היער בשנת 1955. העצים ברובם הם מינים של עצי איקליפטוס שהוכיחו את התאמתם למישורי הלס ולתנאי האקלים של מערב הנגב, ובנוסף אפשר למצוא עצי אשל קשישים, עצי אורן וקזוארינות.
מסביב ליער שוכנים המושבים שוקדה וכפר מימון והקיבוצים עלומים ובארי. נציגיהם חברו לקק"ל ליצירת חלקת יער קהילתי על פי החזון של כל אחד ואחד מהם. יער קהילתי בהגדרתו הוא חלקת יער הנמצאת בדרך כלל סמוך ליישוב. קק"ל מזמינה את נציגי הקהילה לצקת תכנים בחזון היער הפרטי שלהם. ניהול היער נעשה במשותף ותוך מחויבות הדדית של קק"ל, הקהילה והרשות המקומית. באופן הזה כולם יוצאים נשכרים: התושבים זוכים באי של שלווה שבו אפשר לבלות בחיק הטבע, לטייל ולערוך אירועים; וקק"ל זוכה בקהילה שתורמת לשמירה על היער ולטיפוחו. עד כה יצרה קק"ל כ-20 יערות קהילתיים ברחבי הארץ. 

דבר הקהילה

על השתלשלות האירועים שהובילו ליצירת היער הקהילתי מספר אוהד חדד מכפר מימון, מנציגי הקהילה שיזמה את הפרויקט: "לפני כשנה וחצי התלבטנו, כמה חברי ילדות, כיצד להנציח את זכרו של סרן יוני נתנאל מקדומים, מפקד פלוגה בחטיבת הצנחנים שנהרג במבצע עופרת יצוקה (ינואר 2009). החלטנו שהדרך הראויה ביותר להנציחו היא בקרבת רצועת עזה, המקום שבו יוני נפל".
הדרך שנמצאה היא יצירת יער קהילתי ביער שוקדה, שיאחד את היישובים שמסביב ליער. "לא רצינו להסתפק באנדרטה. רצינו ליצור מקום חי ותוסס שיחבר את הקהילה לסביבה שלה. פנינו לקק"ל ומצאנו אוזן קשבת", הוא מוסיף.
מתברר שכאשר מדובר בטבע, אפשר לאחד סביב הרעיון תושבים שמייצגים זרמים שונים בהתיישבות.
בינואר 2014 נערך בכפר מימון מפגש ראשון לחשיפת הרעיון. להפתעת המארגנים, למפגש הזה באו כ-150 איש. חודשיים אחר כך כבר התקיימה פעילות של גיזום העצים וניקוי השטח, אך מלאכת טיפוח השטח היא תהליך מתמשך. כבר עכשיו אפשר ליהנות מחניון יפהפה בצל עצי איקליפטוס ומסינגל אופניים שאורכו כ-18 ק"מ המחבר בין היישובים המקיפים את היער.
סמוך לחניון נבנה תיאטרון קטן ובו ספסלי עץ שיכול להכיל כ-150 איש. התיאטרון עוד ילך ויגדל וישמש בסיס לאירועים משותפים לתושבים שיתקיימו כאן בעתיד.    
סמוך לתאטרון נמצא חניון קטן, ואחד השולחנות בו צבוע בצבעים עליזים: ספסלי השולחן כחולים ועליהם עיגולים לבנים ואילו השולחן עצמו צבוע באדום ועליו עיגולים לבנים. דגם שולחן זה זכה בתחרות עיצוב השולחנות של קק"ל, וכעת הוא מעטר את יער שוקדה.
"זו הזדמנות להודות לאנשי קק"ל על הסיוע הרב שהם מעניקים לנו, אומר אוהד חדד: דני בן דוד – מנהל אזור נגב מערבי, גלית בוזגלו – רכזת קהילה ויער במרחב, היערן גבי בנישתי ורכז החניונים יצחק לוגסי". 

הבאר והבריכה

חלקת היער שנבחרה להיות יער קהילתי שוכנת סמוך למקום שבו פוגש נחל שובה (ואדי סיחאן) את נחל בוהו. נחל שובה הוא נחל קצר המתחיל את דרכו סמוך למושב שובה, כ-5 ק"מ מצפון לחניון היער הקהילתי. נחל בוהו מתחיל את דרכו בעיר נתיבות ונשפך לנחל גרר סמוך לקיבוץ רעים.
בתחום חלקת היער הקהילתי שוכנת חורבת א-צפאריה, אתר שלא נחפר עד כה. הממצא על פני השטח מעיד שהמקום היה מיושב בתקופות הביזנטית והעות'מאנית. מפת הסקר של הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל (PEF) משנות ה-60 של המאה ה-19 מעידה שהמקום היה חרב כבר אז. 
בדצמבר 2014 ביצעה רשות העתיקות, במימון קק"ל, תכנית שיקום של באר האנטיליה הסמוכה לחניון שכללה תיעוד, ליווי ארכיאולוגי ושימור.
על פי השרידים והממצאים, נבנתה הבאר בתקופה העות'מאנית. המים נשאבו במשאבת אנטיליה והובלו באמה קצרה לבריכה הסמוכה, שאליה הוצמדו רהט (
סֶבּיל, מתקן ציבורי לשתיית מים).
ייתכן שהבאר שירתה את תושבי היישוב ששכן סמוך לה (באר אנטיליה מטיפוס דומה ומתקופה דומה נמצאה בחורבת מדור, סמוך לחניון רעים).
עומק הבאר כיום כ-29 מ', ומבסיס האמה השתמרו שמונה מ'. בריכת המים מרובעת כמעט (6.0x5.5 מ') ועובי קירותיה כמטר. הקירות החיצוניים השתמרו בשלמותם וגובהם כ-1.5 מ'. בריכת הסביל, הקטנה יותר, נבנתה צמוד לפינתה הדרומית-מזרחית של הבריכה הגדולה וקיבלה את מימיה היישר מהאמה. בקיר המערבי של הסביל שצוּפּה באבני גיר לבנות יש שלושה פתחים. כלי חרס ששימש צינור לפתח המרכזי השתמר באתרו. צמוד לצלע הדרומית של שתי הבריכות נבנתה שוקת באורך תשעה מ'.
בתקופת המנדט הבריטי עברו הבאר ומתקניה שיפוץ – השוקת ורצפת הבריכה נבנו מחדש, ומתקן השאיבה העות'מאני הוחלף כנראה במשאבת דיזל.
עבודות השימור בבאר ובבריכה בוצעו על ידי א' ענבר, מ' אברהמי, א' פינקלשטין, א' רונקין וי' סרביה ממינהל שימור ברשות העתיקות על פי תכנית שהתוותה מיה אורון.

חניון הכלניות

חניון הכלניות הוא אתר נוסף ביער שוקדה, אך מגיעים אליו בדרך אחרת מזו המובילה ליער הקהילתי. סמוך לחניון נמצאים מרבדי כלניות מרהיבים, מהיפים שביערות הדרום. פריחת הכלניות רלוונטית לחודשים ינואר-פברואר בלבד.

איך מגיעים לחניון הכלניות? 

מכביש 25 פונים בצומת זמרת דרומה בכביש הגישה למושב שוקדה (כביש 2422). לאחר כ-4.3 ק"מ פונים ימינה לדרך נוף יער שוקדה (יש שילוט). הדרך עבירה לכל כלי הרכב. נוסעים 1.5 ק"מ לכיכר גדולה שלצדה חניוני פיקניק.  

מידע על צפרות באזור

אזור שדות הנגב, מדרום ליער שוקדה, עשיר מאוד בדורסים בעונת החורף. מספר רב של עיטים ממינים שונים נוהגים לבלות כאן מדי חורף במספרים גדולים יחסית, בהם עיט השמש המרהיב, עקבים עיטיים ועקבי חורף, כמו גם בזים נודדים, בזים גמדיים ואפילו בז הציידים הנדיר.

קרדיטים

כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: יעקב שקולניק, איציק לוגסי, נטע מזרחי
מפה: קק"ל מרחב דרום, מחלקת קהילה ויער; אביגדור אורגד
סרטון: צילום: יהודה איילון, עריכה: רועי קלבו

פורסם בתאריך: 28/1/2015

תודות: למיה אורון ולסער גנור מרשות העתיקות ולגלית בוזגלו, רכזת קהילה ויער בנגב המערבי, על עזרתם הרבה בהכנת הכתבה 

הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מידע חשוב למטייל ומסלולים נוספים ביער בארי וסביבתו >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
תמיד מצורפת מפה שמאד עוזרת.
הפעם לא צורפה וחבל.
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
12:46
29.01.2015
הפעם המפה תעלה קצת באיחור - עמכם הסליחה.
אנו מקווים שנוכל להעלותה עוד היום, לכל היותר עד יום ראשון.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
חסר מידע על רמת הקושי, אורך המסלול, וכ"ו ! ! !
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
10:14
08.02.2015
תודה רבה, הייתה תקלה הנוגעת לקושי המסלול, ועתה היא תוקנה.
המסלול הוא ברמת קושי גבוהה, ואורך הסינגל הוא כ-18 ק"מ. 
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
האם אוטובוס יכול להגיע ליד אנזק ולפארק סיירת שקד וחרבת פטיש.תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
11:19
17.10.2017
היי צבי. אוטובוס יכול להגיע ליד אנז"ק, יש מספר מקומות שיש חריצים על הכביש, הכביש הוא כביש בטון מנדטורי, לכן יש לנסוע בזהירות.

לגבי סיירת שקד, אין כניסה לאוטובוסים, אם כוונתך לפארק אופקים, בה נמצאת מערת פטיש, הפארק סגור למבקרים. 

דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש