שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
סטף: טיול בין עצי תאנה בשביל הבעל
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
הניקוד של המסלול הזה הוא4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: מרכז,
הרי ירושלים
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
3 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
מסלול מעגלי: כן
רמת קושי: בינונית
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 9 (מבואות ירושלים)
סוג המסלול
מים ומעיינות
מים ומעיינות
נוף ותצפית
נוף ותצפית
אין חדש תחת השמש. הישראלי בן ימינו חולם לצאת מהבניין המשותף בשיכון ולגור ב"צמוד קרקע" מחוץ לעיר עם קצת דשא, גדר חיה ומתקן למנגל בצד. בימי התנ"ך חלמו בני ישראל לשבת איש-איש תחת תאנתו. חוזרים למקורות.

סטף. חלקה ובה זני תאנים. צילום: יעקב שקולניק

 
התאנה, עם הגפן, ניצבת בראש רשימת שבעת המינים שארץ ישראל התברכה בהם. אין פלא.
התאנה מעניקה בנדיבות פרי מתוק ומשיב נפש דווקא בימי הקיץ החמים. הדברים הגיעו לידי כך שבתנ"ך ובמשנה המילה "קיץ" הפכה למילה נרדפת לפירות המבשילים בקיץ, ובעיקר לתאנים. יבול רב של תאנים נקשר בשפע. כאשר גדליהו מנסה לשכנע את העם לא למרוד במלך בבל, הוא אומר להם: "... ואתם אספו יין וקיץ ושמן ושִמו בכליכם ושבו בעריכם אשר תפשתם" (ירמיהו מ' 10).
הוסיפו לכך את האפשרות לייבש את הפרי ולשומרו ימים רבים, והרי לכם עץ ראוי להערצה.
לפירות התאנה נודעו בימי קדם סגולות מרפא: "ישאו דבלת תאנים וימרחו על השחין ויחי", אמר הנביא ישעיהו (ל"ח 21). גם בצל הנעים שעץ זה מעניק אי-אפשר לזלזל בארצנו החמה. בקיץ העלווה העשירה של התאנה מעניקה צל מרענן, שאליו מתלווה ניחוח מיוחד במינו של העץ, שאין לטעות בו. 

+ הצג את כל המידע

גידול תאנים בישראל

אין כמעט חורבה בישראל שהתאנה אינה מיוצגת בה, ויש להניח שזה היה המצב גם בימי קדם. העץ היה כה נפוץ, עד כי במשנה אנו מוצאים 13 מינים שונים של תאנים, שנבדלו זה מזה בגודל, בצורה ובעונת ההבשלה. תאנים שהבשילו בסוף העונה, בסתיו, כונו סתווניות (יש המשערים שהסתווניות הן הענבים המאוחרים). לא מומלץ לחכות עד לסוף הקיץ, שכן אז התאנים מתפקעות ומתפוצצות מהבשלת יתר. אולי לזה התכוון הנביא כשאמר "כתאנים השוערים אשר לא תאכלנה מרוע" (ירמיהו כ"ט 17)?
מוצא התאנה בהרים של אסיה הקטנה ובאזור הים התיכון. ייתכן שהתאנה צמחה בעבר בר גם בישראל. בחפירות שנערכו בתל יריחו נמצאו שרידי פגות וזרעים של תאנה מלפני יותר מ-9,000 שנה, ובחפירות באתר גלגל שבעמק הירדן נמצאו, לפי טענת החוקרים, שרידי תאנים מלפני כ-12,000 שנה.  
לפני קום המדינה השתרעו מטעי התאנים בישראל על פני כ-100,000 דונם, בעיקר במשק הערבי. אחר כך נשכחה התאנה והמטעים הוזנחו. אחד הגורמים לכך היא יקרונית התאנה, חיפושית ענקית שחדרה לארץ מאסיה הטרופית בסוף שנות ה-40 ותוך זמן קצר השמידה את רוב עצי התאנה בישראל. הזחל של חיפושית זו מכרסם בגזעים במשך 3 שנים עד שהוא מואיל להפוך לבוגר. למזלנו, בתחילת שנות ה-70 הצטמצמה מאוד אוכלוסייתו של המזיק. לאחרונה הענף מתאושש ומטעי התאנים בישראל מתרחבים. 

הפירות

נחסוך מכם את תיאור האופן המסובך של האבקת התאנה והפרייתה. נאמר רק שיש עצי נקבה ועצי זכר. פגות עצי הזכר מכילות אבקנים, פרחי נקבה ופרחי זכר גם יחד. פרחי הנקבה שבפגות הזכריות אינם זוכים להפריה. הפגות הנקביות, הצומחות על עצי הנקבה, הן שמבשילות לפירות משובחים – רק בזכות מין של צרעות מהסוג בלסטופגה, שאינו קיים בארץ. התהליך כה מורכב, עד כי בישראל עצי התאנה החליטו לוותר עליו לגמרי.
בארץ פותחו זני תאנים שאינם זקוקים להפריה כדי להבשיל פרי, ולכן אין צורך לגדל במטעי התאנים בארץ עצי זכר. תאני סמירנה (איזמיר) המפורסמות, לעומת זאת, זקוקות לאבקה של הפגות הזכריות כדי לעשות תאנים. ללא אבקה כזו הפגות הנקביות המפונקות נושרות ארצה מבלי להבשיל. אבל כאשר הן מצליחות להשיג אבקה, איזה פרי נהדר הן מעניקות. אנחנו בישראל מכירים את הפרי הזה רק בדמותן של הדבלות העטופות בניילון דק וב"עלי דפנה", המגיעות אלינו מטורקיה. 
ולפני שאתם ניגשים לקטוף תאנים, אזהרה קטנה: בעת קטיף תאנים נוזל מהן לעתים מוהל לבן. יש אנשים שמגע עם המוהל הזה מעורר אצלם תגובה אלרגית. מי שמתחיל לחוש תחושות לא נעימות בעת קטיף תאנים, מוטב שיפסיק. 

טיול תאנים. שביל הבעל בסטף

אתר סטף שוכן בהרי ירושלים. כמה דקות נסיעה ממערב לבירה נמצא עולם אחר: כאן נובעים שני מעיינות יפים, המרווים בוסתנים וערוגות של ירקות בשיטות מסורתיות. מלבד השטח המושקה, בסטף משקמים יותר מ-1,000 דונם של נופי מדרגות, שמגדלים בהן עצי בוסתן בחקלאות בעל. בסטף קיים אוסף נדיר של זני תאנים, שנאספו מרחבי ישראל. 

איך להגיע?

לסטף אפשר להגיע בשלוש דרכים:
א. מכביש תל אביב-ירושלים (כביש מס' 1) פונים דרומה במחלף הראל וממשיכים דרך מעוז ציון בכיוון קיבוץ צובה (כביש מס' 3965). הפנייה לסטף נמצאת בכיכר לפני הקיבוץ.
ב. מירושלים מוליך לכאן גם כביש מס' 395, היוצא מעין כרם.
ג. הבאים ממישור החוף יכולים להגיע לסטף גם כן בכביש מס' 395, מכיוון צומת אשתאול, דרך כסלון, רמת רזיאל וצובה.

המסלול

משך הטיול

כ-1.5 שעות.

מרחק הליכה

כ-3 ק"מ.

נקודת מוצא

חניה עליונה - בחניה העליונה קיים שביל סלול הצופה על הנוף שיכול לשמש גם להליכת בריאות.

נקודת סיום

חניה תיכונה.

השביל מסומן בחצים כחולים.
 
מיד בהתחלה אנו פוסעים בנופי מדרגות חקלאיות. תחנתנו הראשונה היא תחנת הכרם. כאן ניטעו יותר מ-30 זנים של גפנים, שגדלו בחקלאות ארץ ישראל המסורתית. בתחנה הבאה, שבהמשך השביל – היא "תחנת התאנים" – נטועים לא פחות מ-90 זני תאנים. קק"ל נטעה את מטע התאנים בשיתוף האגודה להכרת הפירות במקורות ישראל. למטעי התאנים ולכרמים יש ערך רב בשימור המורשת התרבותית של חקלאות ארץ ישראל, וגם חשיבות מדעית רבה. זנים אלה הוכיחו את התאמתם לתנאי הארץ והם משמשים "בנק גנים" שעומד לרשות מגדלי גפנים ותאנים בימינו. התאנים והגפנים מצטרפים ל-16 מינים נוספים של עצי פרי ארצישראליים שנשמרים בחלקות ההצלה של הסטף, ובהם רימונים, בוטנה (פיסטוק) וחרובים. מראה הגפנים ומטעי התאנים בטרסות המשוקמות פשוט נפלא.
נמשיך בשביל העתיק, לאורך הטרסה. השביל מטפס בין מדרגות חקלאיות. מעט לפני שהוא מתעקל שמאלה, ניצבת לידו שומרה עתיקה. בימי קדם שימשו שומרות כמקום מגורים זמני לחקלאים בעונות הבוערות, וכמגדל שמירה על היבולים בשדה. מתחת לנו נוכל להבחין בשביל העתיק שחיבר בעבר את כפר סטף עם כפר שכן.
נרד מהשומרה ונמשיך לצעוד בשביל דרך כרמי זיתים, המשמרים גם הם זנים "עתיקים" רבים. לאורך השביל, כמו במדרון כולו, שיקמה קק"ל מדרגות חקלאיות ארוכות. העבודה מתבצעת ידנית, אבן על אבן. זוהי מלאכה למקצוענים, שדורשת מומחיות וניסיון רבים יותר ממה שנדמה ממבט ראשון.  
השביל יורד לחלקה של חורש טבעי, הממחישה כיצד נראה הנוף הטבעי לפני שביראו את היער ובנו את המדרגות החקלאיות. סמוך לכאן, בצד השביל, שוכנת גת עתיקה מהתקופה הביזנטית. השביל יורד לחלקה של עצי אלון עתיקים, מקום יפה וראוי להפסקה קלה. העצים גדלים בתוך בריכה עתיקה. ייתכן שבתקופה הביזנטית ניצבה כאן כנסייה או מבנה גדול אחר. מכל מקום, תושבי הכפר סטף, שהתגוררו במקום עד מלחמת העצמאות, התייחסו לאתר זה כמקום קדוש וטיפחו את עצי האלון.
מחורשת האלונים השביל ממשיך דרך מטעי רימונים ועצי פרי נשירים, שגם בהם שומרים על זנים ארצישראליים. עוד מעט קט ואנו באזור חקלאות השלחין, האזור המושקה באמצעות מעיינות סטף. עתה אפשר לשוטט בין העצים, לבקר בעין ביכורה ובעין סטף, ולחזור למקום שבו השארנו את הרכב, מרחק של כמה דקות הליכה במעלה דרך העפר הראשית היורדת לסטף. 

עוד מקומות עם תאנים

פארק ירושלים 

בעיקר מסביב למעיין של הכפר ליפתא וליד עין לבן (נחל רפאים).

פארק איילון-קנדה 

במקומות רבים בפארק, בעיקר בעמק המעיינות וליד תל איילון.

פארק בריטניה 

בעיקר בבוסתנים הגדולים של חורבות עג'ור. מומלץ בספטמבר.

פארק בגין 

בכניסה לפארק בגין לעין קובי, מכיוון צור להדסה.

פארק עצמאות ארה"ב

ליד עין הוד, למרגלות חורבת בית עתאב.

עין מרגנית ביער ביריה 

עצי תאנה מרשימים שבצלם הקימה קק"ל חניון.

נחל גוש חלב 

לאורך הנחל היורד מגוש חלב לעבר נחל דישון.

גן לאומי נבי סמואל 

ליד המעיין שבגן הלאומי. 

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות
פורסם בתאריך: 3.9.2014
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> למסלולי טיול נוספים בסטף לחצו כאן >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש