תפריט
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
כושר גופני סביר וניסיון ברכיבת שבילים (סינגלים)

מידע

מפות

waze

סינגל יער גבעת המורה

רמת רכיבה:
בינונית
29 ק"מ
צפון
עמק יזרעאל
כיוון רכיבה:
נגד כיוון השעון
טיפוס מצטבר:
600 מ'
ירידה מצטברת:
600 מ'
נקודות עניין
  • פריחה
  • נוף ותצפית
  • היסטוריה ואמנות
  • מסלול מעגלי
דרג את המסלול
הדפס
הוסף למועדפים
הזמנה לרכיבת אופניים בסינגל מהנה ומאתגר בלב פריחה מרהיבה ונוף פנורמי
סינגל יער גבעת המורה מזמין את הרוכבים ל-29 קילומטרים מאתגרים של נוף הרים ירוק בלב פריחה מרהיבה וייחודית. עליות, ירידות, יער, שטח פתוח, מרבדי תורמוסים ומערות עתיקות – כל מה שאפשר לבקש במסלול אופניים, ועוד קצת
+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

מבואת נאעורה – על כביש 716, כ-2 ק"מ מדרום לנאעורה, נכנסים לתחנת "דלק" וממשיכים כקילומטר על שביל העפר הלבן הרחב, עד לנקודה בה שיפולי היער נפגשים עם השביל ושם חונים.
מבואת מגדל התצפיתנגיע דרך שכונת גבעת המורה בעפולה בדרך המסתעפת מכביש 65 ונעלה ברחוב ז'בוטינסקי (הרחוב הראשי) שמשנה את שמו לקונטיקט. לאחר המפגש עם רח' החסידה משמאל נמשיך עוד כ-300 מ' במעלה הכביש ואז נפנה ימינה לדרך עפר טובה בסימון שבילים כחול. לאחר כ-1.9 ק"מ הדרך מגיעה לצומת ובו דרך הפונה ימינה בסימון שבילים אדום. כאן נחנה.


תיאור המסלול

 גבעת המורה מסתפקת בשם "גבעה" מטעמים מקראיים אך היא הר לכל דבר, בדומה להרי הגלבוע והתבור הסמוכים. השטח שעליו משתרעת הגבעה הוא רב גוני – תאי שטח מיוערים בשלל זני עצים מול שטחים פתוחים, אדמה רכה ונעימה מול אזורים טרשיים, פריחה מרהיבה של תורמוסים, כלניות אדומות ולבנות, נרקיסים, רקפות ואפילו איריס נצרתי. אל כל אלה מצטרפות תצפיות נוף יפהפיות לכל הכיוונים – הגלבוע, הרי הגלעד, רמות יששכר וסירין, התבור, עמק יזרעאל ועוד.
מה חסר בתיאור כל הטוב הזה? סינגל אופניים משובח שיוביל אותנו דרכו.
סינגל יער גבעת המורה נסלל בתוך היער מתחתית הגבעה ועד לפסגתה, אך השיפועים הסבירים בו מאפשרים לכל רוכב ורוכב לצלוח אותו. במהלך בנייתו הושקעה מחשבה רבה בשטח, כולל הליכות חוזרות ונשנות בכמה תוואים אפשריים כדי לבחור את התוואי האידיאלי.
בדומה למסלול אירופי טיפוסי, גרף הגבהים של השביל מתאפיין בעלייה לאורך מחצית המסלול וירידה ארוכה ארוכה בחציו השני. אם מתחילים בנאעורה מפצחים תחילה את העלייה ואז זוכים לפרס הירידה המהנה (אך אל תשכחו את השיר הידוע "יש עליות בירידה" – גם בדרך למטה תידרשו לכמה דיוושים). לעומת זאת, אם תתחילו במבואת מגדל התצפית, תיהנו תחילה בירידה ולאחר מכן תשלמו עליה בזיעה.
אל תיתנו למרחק ה"סביר" להטעות אתכם – יידרשו לכם כמה שעות טובות להשלים את המסלול. אם אינכם בנויים לטיפוס של 600 מ' אנכיים, יש לכם שתי חלופות חלקיות עם הקפצה – רכיבה ממגדל התצפית לנאעורה או רכיבה ממגדל התצפית עד לדרך הכורכר הרחבה במחצית הדרך למטה, שם פונים ימינה ורוכבים על בסיסה עד לקיבוץ מרחביה הסמוך לעפולה.
 
השביל רגיש לגשם ולכן מומלץ להמתין כמה ימים אחרי הגשם כדי לא להסתבך עם הבוץ. הרכיבה היא אך ורק בכיוון המסומן – נגד כיוון השעון.
 
פרטים טכניים –
ממבואת נאעורה - אורך: 29 ק"מ, גובה מצטבר: 600 מ', רמת רכיבה: בינונית.
ממבואת מגדל התצפית - אורך: 26 ק"מ, גובה מצטבר: 550 מ', רמת רכיבה: בינונית.
 
הסינגל מסומן בשטח על ידי סימון שבילים שחור וגם על ידי "טיפות" לבנות עם רוכב אופניים בצבע שחור בתוכן, שהשפיץ שלהן מצביע על כיוון התנועה.


סיפור דרך

ממבואת נאעורה - נתגלגל בדרך המקבילה לכביש לכיוון צפון ובמהרה נפנה שמאלה ובהמשך שוב שמאלה לסינגל הנכנס אל חורשת האיקליפטוסים. לאחר 500 מ' בחורשה נגיע לצומת בסינגל, כאן נפנה ימינה אל המשכו. כבר בנקודה הזאת נזכה לראות בחודשים פברואר-מארס מרבדים מרהיבים של תורמוס ההרים הכחול המתנשאים משני צדי הסינגל.
הסינגל מתפתל ומטפס לאטו דרך חלקות יער קסומות, גבוה מעל ערוצי נחלים המבתרים את הגבעות, עד שהוא יוצא לשטח פתוח מעל הכפר נאעורה על רקע נוף שימלא אותנו בשמחה ובאנרגיה להמשך הטיפוס. 8.3 ק"מ מתחילת הרכיבה נבחין במערות חצובות בסלעים משמאלנו. הגענו אל חורבת סהר שבה נמצאות כעשר מערות קבורה מהתקופה הביזנטית כמו גם מתקנים חקלאיים שונים – מקום נהדר להפסקה, להתאווררות ולסיור קצר.
נמשיך בטיפוס בין הרקפות לכלניות במקום שבו הנוף הטרשי מכתיב כמה מקטעים בעלי שיפועים מאתגרים יותר. הנופים מצפון לנו, אל הר התבור ומעבר לו, ייפתחו לנו בשעה שאנחנו מטפסים אט אט אל מרומי ההר. הנוף אל הכפר דחי ואל עפולה יתגלה ואז ייעלם כששוב ניבלע ביער, ולבסוף, 13.4 ק"מ מתחילת המסלול, נצא אל צומת דרכים ולידו שלט מבואה של הסינגל – מבואת מגדל התצפית.
 
ממבואת מגדל התצפית – מצטרפים אל המסלול כאן. טיפוס קצר נוסף ואנו מגיעים לצומת עם כביש אספלט. נמשיך לטפס איתו ונבחין משני צדי הכביש בשולחנות פיקניק קק"ליים עתיקי יומין, בני 50-40 שנה, הבנויים מסלעי האזור. זוהי הזדמנות מצוינת לשבת מסביב לאחד השולחנות וליהנות מכוס קפה איכותי (או חטיף אנרגיה לא פחות איכותי אך קצת פחות "אותנטי") לפני תחילת הירידה.
בהמשך הכביש אפשר לפנות ימינה אל מגדל התצפית להצצה בקבר השייח' נבי א-דחי ואז לחזור ולהמשיך בסינגל שמתפנה סוף סוף למגמת ירידה. המהירות עולה, החיוך נמרח על הפנים, והאדרנלין מתחיל לפמפם בדם.
1.5 ק"מ מתחילת הירידה נגיע לעיקול חד ימינה בקצה היער אל מול נוף פתוח לגבעות טרשיות. בגבעות האלה פורח מאמצע מארס עד אמצע אפריל האירוס הנצרתי. אם תגיעו בעונה המתאימה, מומלץ להניח לרגע את האופניים בצד ולצאת רגלית לחפש את הפרח האצילי הזה בסביבה.
נמשיך ברכיבה ונגייס את כל תשומת הלב שלנו מכיוון שמצפה לנו קטע מאתגר עם שיפועים חדים המסתיים לבסוף במפגש עם דרך עפר. לאחר 1.3 ק"מ בדרך העפר נפנה שוב אל הסינגל ולמקטע ארוך ומענג נוסף בירידה המסתיים לבסוף בדרך כורכר רחבה החוצה את השדות.
נפנה ימינה עם דרך הכורכר. המעוניינים בחלופה מקוצרת עם הקפצה, כפי שתוארה לעיל, יכולים להמשיך ישר בדרך זו לכיוון קיבוץ מרחביה. הסינגל עצמו פונה במהרה שמאלה, חוצה את העמק ומטפס מעט אל ראש גבעה שעליה מצויה חורבת קרה. רק מעט נותר ממנה – שרידים של מבנה ציבורי וכמה בורות מים.
הסינגל חוצה ואדי ועולה בצדו האחר אל גבעת בולק, שם נוכל להבחין בלא מעט שרידים ארכיאולוגים של יישוב ששכן כאן לסירוגין מתקופת הברזל עד לתקופה הביזנטית, על רקע נופים פתוחים של העמקים.
מאמץ קטן נוסף ואנו כבר בחורשת האיקליפטוסים הסמוכה למבואת נאעורה, שם נגיע לצומת בסינגל. מי שהתחיל במבואת נאעורה יפנה ימינה וימשיך בסינגל ובדרכי הכורכר חזרה לרכב. אלה שהתחילו במבואת מגדל התצפית יפנו שמאלה ויתחילו בטיפוס הארוך חזרה לנקודת המוצא על פי תיאור המסלול לעיל.


למי תודה למי ברכה

סינגל יער גבעת המורה הוא יוזמה משותפת של מועצה אזורית הגלבוע, רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי וקק"ל.
על התכנון והביצוע בשטח ניצח ביד רמה נעם היימן.


כתב וצילם: אילן שחם
תאריך עדכון אחרון: 19.5.2016
מפה: נגה מזרחי, נגה עיצוב גרפי 
כללי רכיבה בטוחה בשטח של קק"ל >>
לפני צאתכם למסלול הטיול מומלץ להתעדכן ב"קו ליער", מוקד המידע של קק"ל,
בשינויים הרלוונטיים למסלול 1-800-350-550

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
כל הכבוד
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
30 ק"מ של הנאה צרופה , עליה מתוכננת היטב בלי שיפועי תלולים מידי וכמובן ירידה נפלאה . ברכות ותודות לכל העוסקים במלאכה .. תוספת נהדר לכל הסינגלים בצפון
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
11:34
14.02.2016
תודה תודה תודה! נשמח לראות תמונות! :)
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
בתור רוכב מרכז שממעט לנסוע צפונה אני חייב להגיד שקק"ל מפתיעים אותי פעם אחר פעם. המסלול הזה פשוט עוצר נשימה. העליה הארוכה מתוכננת בצורה מצוינת ועושה את הטיפוס לא נורא. זהו אחד המסלולים המהנים והיפים שרכבתי בהם. כל הכבוד להשקעה בתיכנון, בסימון ובתחזוקה של הסינגל הנפלא הזה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
11:20
22.02.2016
תודה לך עידו על המחמאות, אנחנו כמובן נמשיך לבנות ולהפתיע :)
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
תודה ענקית לקק"ל. סינגל זורם, מתוכנן למופת עליות מתונות (עליות עם חיוך) וירידות מהירות ובטוחות, כל הכבוד!
צילמתי סרט נחמד וערכתי אותו האם יש לכם מקום לשתף אותו עבור שאר הרוכבים?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
16:22
24.02.2016
תודה עודד, שמחים שאהבת, תוכל לשתף את הסרטון בעמוד הפייסבוק שלנו או לשלוח לנו קישור ואנחנו נעלה בעצמנו :) דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום. יישר כח. עם זאת, לאחר ההשקעה האדירה בצפון ובמרכז. כדרומי שקשה לו להגיע לצפון מבקש קצת תשומת לב לדרום. מתי יהיה סינגל ראוי דוגמת בן שמן של תל אביב סמוך לבירת הנגב ?. כמוצ הרוכבים באזור אדירה אבל האופציות מאוד מאוד מצומצמות. ממש מתסכל.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
16:25
24.02.2016
טל שלום, כל העת אנחנו שוקדים על בניית מסלולים חדשים. באיזור הדרום מצוים כמה מן המסלולים היפים בארץ, לאחרונה נפתח מחדש סינגל שומריה למשל ובאיזור יער להב מתוכננים עוד כמה מסלולים. 
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שאלה:
האם הסיווג של המסלול כרמה בינונית זה בגלל היקף העליות ואורכו או שהוא גם קשה יחסית מבחינה טכנית (מסולע). איך הוא ביחס למשל לבן שמן?
תודה
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
11:45
16.05.2016
המסלול אינו קשה טכנית, הוא מוגדר בינוני מאחר והוא ארוך באופן יחסי וכולל טיפוס אנכי ארוך המצריך יכולת גופנית מעל הממוצע.דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
יש שם אפשרות לשכור אופניים?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
15:20
11.01.2017
לצערנו לא ידוע לנו על שירות שכזה באזור.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום!! אני חדש בקבוצה וגם רכיבה של סינגלים!! למי אני יכול להתארך שמסתובב באזור אין שופט בשבת הקרובה?!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
12:14
28.02.2018
אנחנו ממליצים לחפש שותפים לרכיבה באתר www.groopy.co.il
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום, אנו מתכננים רכיבה לשבת הבאה 10/3/18
האם הסינגל מתוחזק או שכבר נהרס ע"י האופנוענים ?
כמן כן , האם יש פריחה כבר, או ששווה לחכות שבועיים שלוש ?
אשמח לקבל התייחסות .
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת האתר
07:27
04.03.2018
סעיד, הסינגל פתוח ולמיטב ידיעתנו לא נחרש על ידי אופנועים. כמו כן, נכון לרגע כתיבת שורות אלה, הפריחה בעיצומה וממש כדאי להגיע וליהנות ממנה :-) 
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
מסלול נהדר עם נוף מדהים. תודה רבה. שימו לב שבחלק הירידה יש שני עצים (בשני מקומות שונים) נפולים החוסמים את המעבר ומזקיקים לסטות מהמסלול
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מסלול איכותי, כדאי להמתין לגשם שיהדק את המסלול, אך כמובן לא שיהיה בוצי.
בשתי נקודות עצים נפולים וחוסמים:
א'- 235883/723698
ב'- 233065/724651
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רכבתי הבוקר בסינגל ולצערי רוב החלק העליון של הסינגל הרוס כתוצאה מדריכת רגלי הפרות לאורך כל הסינגל בשילוב הבוץ. הסינגל לא מתוחזק כראוי. חבל כי זה אחד הסינגלים היפים והמאתגרים.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת אתר
15:26
07.04.2019
אלי שלום, העברנו את המסר אל אנשי השטח.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
רכבתי אתמול, התחלה בתחנת הדלק במבואת נעורה,
שעה ראשונה עליות מתונות וארוכות בחורש ברושים עד לחורבות סהר היה מעניין ויפה מאוד.
שעה שניה עליות תלולות יותר ומסלול שהופך לטיפה טכני יותר בעליות ונוף שנפתח לכיוון הר תבור.
מרגע ההגעה למגדל התצפית (מומלץ לעלות במידה ופתוח, הנוף שנפתח פשוט מדהים) ועד לחזרה- כיף שלא נגמר,
תודה לקקל על סינגל מעולה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רכבתי היום את הסינגל - באמת שאפו!
תודה רבה על כל הסינגלים וההשקעה.
אבל...
זה כבר ממש מעצבן וכואב הלב שכל סינגל שנפתח מיד עולים עליו אופנועים ומחרבים אותו! למה לא להשקיע אנרגיה/כסף גם בשימור והגנה על סינגלים קיימים במקום לפתוח חדשים (שברור שאני נהנה מהם. אבל מוכן לוותר על כמה חדשים לטובת שימור הקיים).
הסינגל מדורדר, מפורפר ועם סלעים - בעיקר בגלל האופנועים.
חבל :(
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
נכון להיום חלקים מהמסלול במצב לא טוב. כנראה בשל רוכבי האופנוע שעולים על השביל בניגוד להוראות. חבל מאוד ומקווה שהשביל יתוקן. אשמח לעזור.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
רכבנו אתמול בסינגל וכרגיל נהנינו מאוד.
עם זאת יש כמה נקודות שדורשות תחזוקה:
- בערך בשליש העלייה יש סוויצ'בק חולי בשיפוע מאוד חזק בלי ברם, נראה שנהרס עקב כאלו (אופנועים?) שרכבו הפוך וחתכו שם שמאלה.
באמצע העליה, איזור רעיית בקר, השביל מלא עקבות עמוקים של בקר שעבר שם בבוץ, לא כיף...
- לקראת סוף העליה, סוויצ'בק ימינה הרוס ששמו שם אבנים כדי שאפשר יהיה לטפס. לא נראה בטוח, עברנו ברגל.
תודה!
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מסלול מצויין, בשליש הראשון של המסלול יש הרבה מאד קוצים (כבר גדלו למיימדים של שיחים)
חלק מהעליה של למגדל המים דיי הרוסה , עקבות של פרות בתוף בוץ גורמות לבורות והרבה אבנים גדולות על המסלול שמקשה מאד על הרכיבה.

פרט לזה , סינגל מצויין
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
אחד הסינגלים הטובים והיפים בארץ. רכבנו שבת אחרונה ומצאנו סינגל במצב לא מטופל - שיחים וקוצים גודלים לתוך הסינגל, דרדרת, אזורים שהפכו אתגריים מאוד עקב סלעים שהתגלו (כנראה מהגשם שירד) והמסוכן ביותר - שני מקומות בהם עצים נפלו וחוסמים את הסינגל, אחד מהם בירידה לאחר סיבוב.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
צילם: אילן שחם
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה