תפריט

מילון האופניים השלם של קק"ל

מציע עולם רחב של מונחים ומושגים מתחום רכיבת האופניים.
כאן תמצאו הסברים, תמונות ותרשימים הנוגעים לתרבות האופניים, לרכיבה על אופניים, לסוגי השבילים, לסלנג ועוד. תוכלו לאתר מושג באמצעות שורת החיפוש או לעבור אליו לפי האות הראשונה בשמו.
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
אבוקדו
רשימה אופניים תצוגה על גבי:
 • חוליית חיבור מהיר

  חוליית חיבור מהיר
  חוליית שרשרת שבאמצעותה אפשר לחבר בין שני קצוות של שרשרת חדשה או כזו שנקרעה ללא צורך בכלים מיוחדים. חוליות חיבור מהיר בנויות לרוב משני חלקים שאת כל אחד מהם משחילים אל קצה אחר של השרשרת וחיבורם יחד תוך הפעלת מתיחה נועל אותם זה לזה. יש חוליות שאפשר לפתוח כדי לנתק את השרשרת ויש כאלה שלאחר נעילתן אי אפשר לפתוח אותן עוד. זהו פריט שמומלץ מאוד לכל רוכב לשאת איתו בתיק הרכיבה כדי למנוע את השבתת האופניים בשטח כשהשרשרת נקרעת.
 • חישוק (Rim)

  חישוק
  פרופיל סגסוגת אלומיניום מכופף לעיגול שאליו מחברים את הצמיג. חישוקים נבדלים זה מזה בקוטרם, ברוחבם (ובהתאמתם לסוגי צמיגים בחתכים שונים), בשאלה אם הם מתאימים לצמיגים נטולי פנימית (Tubeless) או לא, במספר הקדחים לחישורים, בעמידותם ובמשקלם. לאחרונה מוצעים לרוכבי השטח גם חישוקים עשויים קרבון.
 • חישור (Spoke)

  חישור
  מוט בעל קוטר קטן מאוד העשוי לרוב מתכת או סגסוגת שמתחבר בקצה אחד אל טבור הגלגל ובקצה האחר אל החישוק. קיימים בשוק סוגי חישורים רבים הנבדלים זה מזה בפרופיל שלהם (עגולים או פחוסים – "חרבות"), בסוג החיבור שלהם אל טבור הגלגל והחישוק (חיבור "L" או ישר) בעוביים, בעמידותם ובמשקלם. יש חברות גלגלים המייצרות חישורים ייחודיים המתאימים רק לטבורי הגלגל והחישוקים של אותה חברה. מתיחה נכונה של החישורים היא קריטית לשמירה על גלגל מאוזן, עמיד וישר (ללא "שמיניות") ולכן בניית גלגלים ואיזונם הם התמחות ספציפית בקרב מכנאופנים. חישורים נקראים גם "סילקים", "שפיצים" ו"סיחים" בהתאם לעיר שבה גדלת.
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה