שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
שלושה עצי תפארת
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
0
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: צפון,
כרמל ומנשה, רמת הגולן
עונה מומלצת:
כל השנה
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
לרגל ט"ו בשבט תשע"ד הבא עלינו לטובה אתם מוזמנים לערוך היכרות עם שלושה עצים מרשימים ובהזדמנות זו גם לטייל בסביבתם.

אלון התבור בעין כפר. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

אלון התבור בעין כפר, רמת מנשה

עין כפר משרת בדרך כלל את העדרים של קיבוצי הסביבה, אבל ראינו כבר חבר'ה טובלים בבריכת המעיין, המכוסה במבנה בלוקים. על המעיין משקיף אלון התבור גדול.

איך מגיעים?

מכביש 672 (אליקים-גלעד), כקילומטר מצפון לקיבוץ גלעד (בין סימני ק"מ 13–14) פונים מזרחה בדרך מסומנת כחול – דרך פארק רמת מנשה. לאחר כ-100 מ' ממשיכים היישר לפנים בדרך רחבה ולבנה המסומנת ירוק (ולא בדרך המסומנת כחול שפונה ימינה). לאחר כ-2 ק"מ הדרך פוגשת יער נטוע מימין ואחר כך פוגשת שוב בדרך המסומנת כחול (דרך הפארק), שבה אנו פונים שמאלה ונוסעים עוד כ-900 מ' ומגיעים לצומת. הדרך למעיין פונה שמאלה ונפרדת מהדרך הכחולה (שמגיעה עד ג'וערה). לפנינו עוד 600 מ' עד למעיין. לבעלי רכב פרטי מומלץ ללכת את הקטע האחרון ברגל. 

הערות

1. עין כפר שוכן בשולי שטח אש של צה"ל. אין לרדת דרומה מהדרך המסומנת המובילה לעין כפר.
2. בעלי רכב 4X4 יכולים להגיע למעיין ברכבם. מסלול ההליכה קל וקצר (600 מ').

ביקרתם בגבעת הרקפות של גלעד? ברור. אם תרצו תוספת, אתם מוזמנים לאלון התבור הגדול של עין כפר. המעיין עצמו אינו מרשים במיוחד במבט ראשון. מראה חדרון הבלוקים החשופים המכסה את מקום הנביעה של עין כפר אינו עושה חסד עם המעיין. רק מי שמכיר את המעיין, או אורח בעל אופי אופטימי במיוחד, יטריח עצמו אל דלת הברזל של המבנה ויפרום את חוטי הברזל הנועלים אותה, מעשה ידי בוקר. מאחורי הדלת מחכה הפתעה נעימה וקרירה: מעיין מים צלולים וזכים שאינו מכזב לעולם, תופעת טבע נדירה למדי ברמת מנשה. ביום קיץ חם רק מעטים יסרבו לטבול בבריכה שבתוך החדרון. עומק המים עשוי להגיע ליותר מחצי מטר.
מבנה הבלוקים הפשוט נוגד את יופייה של הסביבה שהוא נתון בה: עמק קטן, מוקף כולו גבעות רכות, ירוקות מעשב בחורף וצהובות בקיץ. הערוץ הקטן החורץ את העמק מעוטר משוכות פטל, כדרכם של הערוצים ברמת מנשה. ככה, בשקט ובצנעה, מתחיל את דרכו נחל תנינים, שזוכה לתהילה רבה יותר במקום שבו הוא נשפך לים.
עתה אנו יכולים להתפנות אל העץ שלשמו באנו. אלון התבור הענק צומח במדרון שמדרום לנחל והוא בהחלט מהיפים באלוני ארצנו. היקף הגזע שלו יותר מ-4 מ', ובקלות היה מגיע ל-5 מ' לולא איזה מקרה רע שחיסר ממנו בשריפה חלק מן הגזע. בחורף תענוג לשבת על העשב הרך ועל העלים שנשרו וליהנות מהשמש החודרת מבעד לענפים העירומים. בקיץ יכול להיות שתצטרכו להיאבק עם הפרות על הזכות לשבת בצל העץ.
השם עין כפר הוא תרגום ישיר של שמו הערבי של המעיין – עין אל-בלד (מעיין הכפר), המעיין שעמד לרשותם של תושבי הכפר ששכן כאן עד מלחמת העצמאות. לכפר קראו כפרין (בערבית: כְּפָרַיִים, שני כפרים).

אלה אטלנטית במתחם לביאה, גולן

סיור רגלי אל אלה אטלנטית מרשימה, המשמשת תירוץ טוב לעלות לאתר עתיקות מרשים המשקיף על הכינרת

איך מגיעים? 

מהכביש המזרחי של הכינרת (כביש 92) עולים למושב רמות, נכנסים למושב ונוסעים לפי השילוט לחוות הסוסים "רודיאו רמות". דרך סלולה בחלקה ומסומנת כחול מובילה אל החווה, השוכנת ממזרח למושב, למרגלות מתחם לביאה. כאן חונים.

הערות:

1. אורך מסלול ההליכה כ-3 ק"מ הלוך ושוב.
2. מתאים למיטיבי לכת.
3. בקיץ יש להימנע מלטייל במקום בשעות החמות.
4. בעלי רכב 4X4 יכולים להגיע לקרבת העץ ברכבם.

מחוות הסוסים צועדים במעלה הדרך המסומנת כחול. אחרי 500 מ' פונים ימינה אל דרך עפר שלצדה מתוח צינור מים. עולים בדרך לראש השלוחה ופונים ימינה אל האתר הקדום. אפשרות אחרת היא לצעוד מחוות הסוסים בשביל שבו הסוסים עולים לראש השלוחה. השביל מתחיל ממש בצמוד לדרך הכחולה. הוא קצר ותלול יותר ומלווה בגללי סוסים ריחניים. מתחם לביאה הוא אחד מאתרי הגולן שבהם התגלו ריכוזים עצומים של אבנים מתקופת הברונזה הקדומה. הסוקרים הישראלים הראשונים בגולן, שפעלו בשטח מיד לאחר מלחמת ששת הימים, לא ציפו למצוא יישובים כה גדולים מתקופה זו, ולכן כינו את גלי האבנים האלה "מתחמים". מתחם לביאה (ח'ירבת לויה) שוכן בראש רכס צר, שנמשך לאורך כקילומטר בין הערוץ הגדול של נחל סָמָךְ מדרום ונחל כָּנָף מצפון. הנוף מרהיב עין.
המדרון הצפוני והמוצל יותר מעוטר בעצי אלון תבור ואלה אטלנטית. אבל העץ המרשים ביותר היא האלה האטלנטית הענקית שצומחת בלב הבמה שבה התקיים היישוב. הגזע ענק. היקפו מגיע ל-4.15 מ'. מהגזע, בגובה מטר אחד בערך, יוצאים שני בדים ענקיים ומרשימים, שמרימים את נוף העץ לגובה 10 מ' בערך. העץ נראה במצב בריאותי מעולה, למרות החורים שחצבו הנקרים בענפיו.
בשנות ה-80 של המאה ה-19 ביקר בגולן המהנדס והגאוגרף גוטליב שומאכר, וערך בו סקר יסודי. הוא ראה במקום כפר חורף בדואי דל ובו עתיקות רבות. בלב השלוחה יש כמה קברים מוסלמיים, שאולי שייכים לכפר הזה. אחד מהם, מפואר במיוחד, נושא כתובת ערבית מהוקצעת ומעוטר בשרידי עמודים. הקבר מוקף שבכת ברזל.

אלון התולע במנצורה, גולן

עץ מרשים בבית הקברות השקט והנטוש של הכפר מנצורה, למרגלות הר בנטל.

איך מגיעים? 

מצומת בנטל, מעט מצפון לקיבוץ מרום גולן (כביש 959), ממשיכים מזרחה ומגיעים לאחר כ-2.5 ק"מ לצומת בראון. כאן פונים ימינה דרומה (כביש 98) ונוסעים כ-1.5 ק"מ. אנחנו בין חורבות הכפר מנצורה. פונים דרומה בדרך סלולה בין שדות, נוסעים כ- 800 מ' ומגיעים היישר לחורשה של בית הקברות.

תושבי הכפר הצ'רקסי מנצורה קברו את מתיהם בבית קברות קטן שלמרגלות הר בנטל, בדרומו של המישור הפורה שלהם. הייתה להם סיבה טובה לכך. הם מצאו במקום הזה חורש קטנטן, אך מרהיב ביופיו, של עצי אלון התולע ואלון מצוי גם יחד. חופת העצים מתנשאת לגובה 15 מ'. הצמרות מסתבכות אלה באלה ואינן מאפשרות לקרני השמש לחדור פנימה. בין העצים פזורים עשרות קברים. באביב עולים כאן, כמו נרות נשמה, הגבעולים הגבוהים של איריס ארם נהריים עם פריחתם המכחילה.
מבין כל העצים בולט בקצה הצפוני של החורש אלון התולע אחד משכמו ומעלה. לאלון התולע יש תכונה שעומדת לו לרועץ. כמו שאר מיני האלונים המשירים את עליהם בחורף, העץ מגדל גזע מרכזי זקוף וישר. קורה כזאת משכה בעבר את עיניו של כל מי שרצה לבנות לעצמו בית. מיד הוא נכנס בעובי הקורה, כרת אותה, סידר ממנה גג נאה וישב בצל קורתו. גם בבית הקברות של אל-מנצורה נראה כי אלוני התולע סבלו מכריתה בעבר. יש להניח שהכריתה נפסקה בסוף המאה ה-19, כאשר בית הקברות נוסד כאן ואלון התולע שלפנינו חידש ימיו כקדם. הוא הצמיח שני בדים נהדרים, היוצאים מגזע נמוך אך רחב מאוד.
בקצה הדרומי של החורש, ליד מטע הנשירים, צומח גם עץ ענק של אלון התבור. זה איננו מקומו הטבעי, שכן אנחנו נמצאים ברום של 1,000 מ' מעל פני הים, ואלון התבור מעדיף מחוזות בעלי אקלים חם יותר. ייתכן שהעץ ניטע בידי תושבי הכפר, אחרת קשה להסביר את הימצאותו כאן.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק 
פורסם בתאריך: 15.1.2014 
עודכן בתאריך: 27.1.2014
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
מומלץ לבקר באתר יפיפה לזכר צנחן אילן גבאי שנפל במלחמת לבנון השנייה,ומשפחתו הקימה בטבעון ליד עץ אלון בן כ-700 שנה מצפור לזכרו.ולפרסמו בכל הזדמנות.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
בשבת האחרונה נסענו לפי המלצתכם לחפש את העץ אלון תבור בפארק רמות מנשה בדיוק לפי ההנחיות שלכם.
אבל כנראה מי שרשם את ההנחיות להגעה למקום, לא מקצועי ולא יודע לכתוב הנחיות נכונות ומדויקות.
את העץ לא מצאנו וכמעט קלקלנו את הרכב הפרטי שלנו כי הדרך לא הייתה עבירה.
חשבתי שאולי רק אנחנו לא הבנו את ההנחיות, אבל מסתבר שחצי עם ישראל חיפש את העץ הזה ולא מצא. וכך נוצרו פקקים בשטח, כי המכוניות הפרטיות נתקעו על הסלעים.
בפעם הבאה אצטרך לבדוק טוב טוב איך אני צריכה להגיע לאתר, אותו אתם ממליצים לבקר.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
11:33
27.01.2014
שלום אידה, אנו מצטערים על הנסיבות המתוארות.
איש מטעמנו יצא לבדוק את תיאור הדרך. מתברר שהתיאור נכון, אך ייתכן שאפשר לחדדו - וכך עשינו כעת. בטקסט המקורי כתוב שאחרי 100 מ' הדרך המסומנת כחול פונה ימינה ושיש להמשיך היישר לפנים בדרך המסומנת ירוק.
מעתה כתוב שיש להמשיך היישר לפנים בדרך הרחבה והלבנה המסומנת ירוק, ואנו מדגישים לא לפנות ימינה בדרך הכחולה. לפי הניתוח שלנו, זה מה שקרה למי שלא הגיע לעין כפר.
שוב, אנו מתנצלים על מה שאירע.
דווח על תוכן לא ראוי
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש