שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
אורן הצנובר
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
5
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול:
כל הארץ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
הוא עץ יער מקובל ביערות קק"ל, נופו המעוגל מעניק צל נדיב והעיקר – זרעיו טעימים להפליא והם מוסיפים טעם לחומוס ולתבשילים מתבשילים שונים.

אורן הצנובר (Pinus pinea) הוא עץ יער די נפוץ ביערות קק"ל בישראל. כדי להבדיל אותו ממיני אורן אחרים הגדלים ביערות הנטועים בישראל, כדאי להתרחק מהעץ מעט ולהתבונן בצורתו הכללית. נוף העץ בעל צורה כדורית יחסית למיני האורן האחרים. העץ מגיע לגודל בינוני, בדרך כלל 10 מ' או מעט יותר, אם כי יש עצים שמגיעים גם לגובה 25 מ'. סימני זיהוי אחרים הם המחטים, המאוגדים זוגות-זוגות ואורכם 10–15 ס"מ.
אורן הצנובר צומח בר בארצות הים התיכון של דרום אירופה, מפורטוגל ועד סוריה, וגם בכמה מקומות לאורך חופי הים השחור. מקור המין אורן הסלע כצמח בר שנוי במחלוקת, כיוון שכבר בימי קדם נודע לזרעיו ערך כלכלי נטעו אותו האטרוסקים במקומות רבים, ומאוחר יותר גם הרומאים והערבים. בתקופה הרומית כינו את העץ Pinus domestica (אורן תרבותי).
בספרד נמצאו אצטרובלים ועצה מפוחמים של העץ באתרים פרהיסטוריים שבהם חיו בני אדם לפני 50,000 שנה. שרידים של עץ התגלו גם בעיר פומפיי, שנהרסה בהתפרצות הר הגעש וזוב בשנת 79 לספירה.
בישראל אין אורן הצנובר צומח בר. האם צמח בר בעבר בארץ? אתם מוזמנים להשתתף בוויכוח הניטש בין הבוטנאים. מכל מקום, נראה כי במאה ה-19 חידשו הטמפלרים את גידולו של העץ בישראל. ברחבי העולם נוטעים את העץ לנוי, לעצירת חולות נודדים, לשימור קרקע ולמיצוי השרף שבגזע.

פרט נאה של אורן הצנובר ליד עין קיניאצילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

הזרעים

באורן הצנובר הזרע הוא מרכז ההתעניינות. הזרעים שוכנים באצטרובל בינוני בגודלו. אורכו 8–15 ס"מ. בבסיס כל קשקש של האצטרובל נחבאים שני זרעים שגודלם 1.5–2 ס"מ. אלה הם הצנוברים המפורסמים ("פיניונס"). תהליך הבשלתם על העץ נמשך כשלוש שנים. באצטרובל מן השורה תמצאו כ-100 זרעים.
הביקוש לזרעי אורן הצנובר בעולם הולך וגובר. ראשית, הם טעימים. שנית, לזרעים ערכים תזונתיים, משום שהם מכילים שיעור גבוה של חומצה לינולאית, חומצת שומן שגוף האדם אינו יכול לייצר בעצמו אך הוא זקוק לה לכמה תהליכים ביולוגיים. הזרעים עשירים בחלבון (32%), בשמן (45%) ובוויטמינים B1 ו-B2. הצנוברים משמשים מרכיב חשוב בהכנת רוטב הפסטו המפורסם.
איסוף הזרעים ופיצוחם למטרות מסחריות היא מלאכה מפרכת ולכן מחירם גבוה. רוב זרעי אורן הסלע המעטרים את צלחת החומוס שלכם במסעדות ואלה שאתם קונים בשווקים הגיעו אלינו מסין. קק"ל מתירה לאסוף את הזרעים הנחים על הארץ בחורשות אורן הצנובר שביערותיה. האצטרובלים מגיעים לבשלות בחודשים דצמבר-ינואר. במהלך הקיץ, בעודם על העץ, קשקשיהם נפתחים והצנוברים משתחררים ונושרים. אתם מוזמנים לצאת אל היער וללקטם. הזרעים מכוסים קליפה קשה ובשטח נהוג לפצחם במכת אבן.
אפשר לאכול צנוברים טריים, מטוגנים או קלויים. הקלייה פשוטה. מניחים את הצנוברים במחבת וקולים עד שהם משחימים מעט (לא יותר מדי, כדי שלא יישרפו). יש המוסיפים מעט שמן למחבת ורק אז קולים את הזרעים.

ואלה שמות...

אורן הצנובר ידע כמה גלגולי שמות עד שהגיע אל הנחלה והמנוחה. בעבר קראו לו אורן הסלע, תרגום שגוי לשמו האנגלי: Stone pine. מי שהעניק בשעתו את השם לעץ תרגם את המילה האנגלית stone לסלע. העניין הוא שלמילה stone יש משמעות נוספת והיא גלעין – החלק הקשה המקיף את הזרע של פירות עסיסיים כגון אפרסק וזית. כאשר אנשי הלשון גילו את הבעיה, הם שינו את שמו של העץ לאורן הגלעין. התרגום מדויק יותר, אבל שגוי מבחינה בוטנית. אמנם זרעיו האורן מוקפים קליפה קשה, אך אין בינם ובין גלעין ולא כלום. בסופו של דבר נמצא הפתרון. זרע האורן ידוע בשם צנובר, וכיוון שמאצטרובלי האורן גיבורנו מפיקים את הזרעים המשובחים ביותר, נמנו וגמרו חכמי הבוטניקה וקראו לו אורן הצנובר – ובא לאורן גואל.

שלוש חורשות אורן הצנובר

כרמל
חורשה נאה של אורני צנובר וחניון ביער קק"ל, כ-1.2 ק"מ מדרום למעגל התנועה הדרומי בדלית אל כרמל. 
גישה: נוסעים מצומת אליקים צפונה כ-5.5 ק"מ בכביש 672.
חורשת ירכא
ירכא מתפארת בחורשה בת כ-20 עצים יפים, הצומחת מעט מצפון לכפר. על פי מסורת מקומית, העצים נשתלו בסוף המאה ה-18 בידי חסאן סלאח, תושב הכפר. החורשה של היום היא שריד לחורשה גדולה בהרבה שהתקיימה במקום בעבר. 
גישה: מהמועצה המקומית ממשיכים לפי השילוט "חורשת ירכא". לאחר כ-500 מ' הכביש הופך לדרך עפר, שעוברת כ-400 מ' בין כרמי זיתים ומגיעה לחורשה.
יער קדימה
בין עצי היער צומחים גם עצים ותיקים ומרשימים של אורן הצנובר. 
גישה: בצומת בני דרור (כביש 4) פונים מזרחה ונוסעים בכביש 553 כ-2.5 ק"מ. מיד אחרי הפנייה ימינה לתל מונד פונים שמאלה. לאחר כ-1.5 ק"מ מגיעים למעגל התנועה המפריד בין כביש הגישה לעין שריד (ימינה) וקדימה (שמאלה). ממשיכים היישר לפנים עוד 1.4 ק"מ, למקום שבו הכביש מתחיל להתעקל ימינה ופונים בזהירות רבה שמאלה, לכביש הגישה ליער.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 6.11.2013
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
שלום,
תודה על הכתבה המעניינת.
לא הבנתי מתי כדאי ללקט את הצנוברים. בדצמבר-ינואר או יותר לקראת הקיץ כשהצנוברים נושרים?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
מתי העונה ללקט צנוברים מאיצטרובלים שנפלו לארץ?
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לכל המגיבים שלום,

ראשית, תודה על התגובות. זה משמח מאוד שיש קוראים שיכולים ומוכנים להוסיף לנו ידע.

הדס - אביב אייזנבנד מקק"ל מוסר כי השם - אורן הסלע יצא משימוש.
אין מין אורן אחר הקרוי כך.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
היער הראשון שקק"ל טיפחה בהרי יהודה הוא היער הצמוד לאבו גוש. העצים הראשונים ביער היו עצי אורן הצנובר שצמחו מזרעים שזרעו עובדי קק"ל בשנות ה-20 של המאה הקודמת. היום מתחת לאורני הצנובר מתפתח חורש ים תיכוני מפותח. לצערי בקיץ שלפני שנה חלק מאותה חלקה עלה באש.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
09:27
11.11.2013
שלום אריה ואריה, המון תודה על המידע הנוסף, החכמנו.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום, נהנית לקרוא את הפרסומים.
האם אורן הסלע הוא שם שיצא משימוש או שיש מין אחר שנקרא אורן הסלע?
תודה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום רב,
אבקש לקבל מידע על מסלולי אופניים שלכם ברחבי הארץ.

בברכה, אילנה דוידוב
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
מערכת
14:58
07.11.2013
שלום אילנה, בכל עמוד באתר תמצאי מצד ימין קישור שנקרא "מסלולי אופניים וספורט" והוא יוביל אותך לכל מסלולי האופניים שלנו מוצגים על מפת הטיולים.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
שלום רב
להשלמת התמונה היפה חסרים כמה פרטים.
אורן הצנובר אינו אוהב אדמה עשירה בגיר וזקוק לקרקע עמוקה ולכן מעטים יחסית הם
השטחים המתאימים לו.
בניגוד לאורן ברוטיה ואורן ירושלים שמתפתחים היטב על קרקעות גירניות ורדודות
לאורן הצנובר דרישות אחרות .
גם קליטתו והתפתחותו איטיים יחסית, אולם במקומות בהם קיימים התנאים המתאימים
הוא פשוט עץ מדהים ופיצוח הצנוברים הוא בילוי משותף נהדר להורים, לילדים וגם
לסבתות ולסבים.
אריה עשת
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
שלום יעקב. בלבנון ישנם ארבעה כפרפרים נוצריים קטנטנים. מעט למטה ומערבה מג'זין. אחד מהם נקרא ביקפייה. הם מכונים "כפרי הצנוברים". הם מוקפים ביערות אורן שחור/קפריסאי/ או אורן הסלע/צנובר. ליד כל בית הר של שקים ממולאים באצטרובלים (משהו דמוי ה"ביג-בג") ויש להם מיכון (קצת פרימיטיבי, מעין מגרסה עם מסוע) לניפוי, פיצוח והפרדת הצנובר מהקליפה הקשה. ב 1983 היה מעין מכון ניפוי שכזה ממש ליד כל בית. על הצנובר כמעט בלעדית הייתה פרנסתם של הנוצרים החביבים הללו. הפרי גדול מגרעין חמנייה וטעים ביותר.
זכיתי לבקרם, בזמנו, כמה פעמים , הם כיבדוני בלי שום חשבון וכמובן שגם אני גמלתי להם בתוצרת מקיבוצי.
בעבר שלחתי אליך גם הערה בנושא ברוש הביצה (הטקסודיון) שבפארק הזהב בקריית שמונה. בקיבוצי עצים רבים הגדולים משמעותית מהללו שבק"ש.
בברכה מיכאל בן דרור
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
תודה על הכתבה. עוד כמה פרטים: 2 סימנים מאפיינים לאורן הצנובר - המחטים עבות בהשוואה למחטים של אורנים אחרים, והעיקר - האצטרובלים: הם מועטים מאד ועבים מאד. אורני צנובר יפים גדלים במישור החוף בקרקע החמרה. קבוצת אורנים יפים ותיקים מאד גדלים ביער מסעדה בכביש לחרמון, מעט לפני מג'דל שמס. לגבי השם, צנובר הוא כמובן השם הערבי. בירושלים של לפני כמה עשרות שנים נהגו לקרוא לזרעים פיניונס, שהוא שמם בספרדית/לדינו ( ונובעים מהשם הלטיני).
חלקת אורני הצנובר ביער ירכא היא מהותיקות בארץ, ללא ספק, אבל מצבם הבריאותי גרוע בגלל הקרקע - אורן זה סובל בקרקעות עתירות גיר (רנדזינה) וברבות השנים הוא מתנוון עליהן.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
לפי ויקיפדיה האנגלית :תפוצת אורן הצנובר (pinus pinea) במזרח התיכון בטבע אנאטליה ,סוריה לבנון וצפון-ישראל.(כנראה נכחד מין הצומח הטבעי של ארצנו)
עוד עץ שתפוצתו הטבעית כוללת את ישראל ואינו צומח בה בר בימינו אלה הוא ארז הלבנון או ליתר דיוק cedrus libani subspecies libani.ראו מאמר על ארז הלבנון (cedrus libani) בויקיפדיה
ובקרן הטבע העולמית WWF.
חשוב לציין שמבחינה בוטאנית האיזור של דרום טורקיה,מערב סוריה,לבנון וצפון ישראל נחשב ל"ארץ אחת" לפי מאמרי קרן הטבע העולמית WWF .
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש