שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
אגוז קשה

אגוז קשה

חורבת ב"ק, הר עפאים, שמורת הר מירון

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
5
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
שלושה עצי אגוז מלך קשישים ויפים שניטעו במאה שעברה היו עדים לניצן הראשון של ציונות חקלאית.

שלושה עצי אגוז על הר עפאים
+ הצג את כל המידע

עצי אגוז מלך בחורבת ב"ק

מי שיצעד כמה מאות מטרים מרחבת החניה של שמורת הר מירון לכיוון חורבת ב"ק (שביל מסומן כחול), לא יוכל להתעלם משלושה עצי אגוז מלך. בזכות העצים הקשישים והחביבים האלה אפשר לזהות מרחוק את מקום החורבה. העץ המזרחי ביותר מבין השלושה מתפאר בשני בדים גדולים ובגזע עבה הנטוי מעט דרומה שהיקפו 2.90 מ'. תוך כדי שיטוט בחורבה אפשר לגלות עצי אגוז מלך נוספים. על פי עדותו של סוהיל זיידן – מנהל מדור מטעים, חורש טבעי ומרעה בקק"ל – מקצת העצים בחורבת ב"ק מצמיחים אגוזים בעלי קליפה רכה במיוחד.
יש להניח שהעצים האלה ניטעו בשנות ה-30 של המאה ה-19, כגילם של שרידי החווה החלוצית שבנה כאן רבי ישראל ב"ק, איש רב פעלים שעלה מברדיצ'ב בשנת 1832. בזכות קשריו הטובים עם הפאשה של עכו זכה לקבל מידיו אדמות מהכפר הנטוש ג'רמק. בשנת 1836, לאחר רעש האדמה הגדול שפגע קשות בצפת, התיישב ישראל ב"ק עם אנשים מצפת בג'רמק, בנה בתים בכפר, עיבד את הקרקע וראה ברכה בעמלו. משה מונטיפיורי ביקר במקום והתלהב עד עמקי נשמתו, אך החווה לא החזיקה מעמד זמן רב. בשנת 1840, בעקבות המרד של אברהים פאשא המצרי בממשל העות'מני, נאלץ ישראל ב"ק לנטוש את החווה ולעבור, אויה, לירושלים הנבנית. 
עצי אגוז המלך בחורבת ב"ק הם עדים עיקשים לניצן הראשון של ציונות חקלאית. כמו מי שנטע אותם, גם הם בגדר אגוז קשה שמחזיק מעמד בשטח אף שאיש אינו מטפל בהם. 

הוראות הגעה

מקיבוץ סאסא נוסעים מערבה בכביש הצפון לעבר חורפיש (כביש 89) ולאחר כקילומטר, בין סימני ק"מ 32¬-33, פונים בכביש העולה לעבר פסגת הר מירון. חונים ברחבת החניה של שביל הפסגה וצועדים בשביל הכחול מערבה כ-800 מ' לעבר חורבת ב"ק. הכניסה למקום ברכב אסורה.

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 26.6.2017
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> רוצים להכיר עוד עצים יפים בישראל? לחצו כאן >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש