שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
השיזף במושב טל שחר

השיזף במושב טל שחר

סיפורו של עץ שיזף מיוחד

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
4
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
בעמק נחל שורק, ארצו של שמשון בן מנוח, צומח עץ שיזף מפואר. כמו אותו גיבור, גם השיזף פיתח זרועות חסונות. בצל העץ תמצאו חניון נחמד.

עץ השיזף במושב תל שחר
+ הצג את כל המידע

הוראות הגעה

נכנסים למושב טל שחר, חוצים את המושב ויוצאים ממנו בשערו הדרומי. נוסעים כקילומטר עד נחל שורק אך לא חוצים אותו אלא פונים ימינה בדרך המלווה את הנחל. מגיעים לשיזף לאחר כ-400 מ'. הדרך עבירה לרכב פרטי. 

השיזף בעל הזרועות

עץ השיזף היפה הצומח מדרום למושב טל שחר מתפאר בלא פחות מ-15 זרועות חסונות. רק לעתים רחוקות אפשר לפגוש בפרט אחד שמצמיח זרועות רבות כל כך. רשות ניקוז שורק-לכיש הציבה מסביב לעץ שישה ספסלים, הוסיפה עצי בוסתן ויצרה פינת חמד לפיקניק.   
שיזף מצוי הוא עץ קוצני הצומח בר במרחב הטרופי של אפריקה ובמערב אסיה. בישראל העץ נפוץ באזורים החמים של הארץ, בדרך כלל עד רום של 500 מ' מעל פני הים. זהו עץ עקשן שיודע להיאחז באדמה. נראה כי ריבוי הזרועות של השיזף הזה מעיד כי בעבר סבל העץ מכריתה או משריפה. השיזף הזה, כמו עם ישראל, כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ. הניצנים הרדומים שנמצאים בחלק התת-קרקעי של העץ מתעוררים ומייצרים ענפים חדשים. איננו יודעים מה גילו של העץ הזה, אבל הוא לבטח ראה שנים רבות. ותיקי מושב טל שחר, שנוסד בשנת 1948, זוכרים אותו כעץ מרשים כבר בימי עלייתם על הקרקע. 
הפרחים הצהובים והקטנים של השיזף אמנם אינם עושים רושם רב על בני האדם, אך שפע הצוף שבהם עושה אותם צמחי דבש מעולים. עץ השיזף הזה, כמו שיזפים גדולים ויפים נוספים שצומחים מעט הלאה במעלה הנחל, תורמים צוף רב למרעה דבורים. 

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 31.1.2017
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> רוצים להכיר עוד עצים יפים בישראל? לחצו כאן >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
ביקרנו במקום.שישי 9.3.18 העץ המקסים עומד במרכז והזבל בפחים הלא מרוקנים סביבו מלאים והזבל עף ברוח לכל עבר. כמה מאכזב לראות את העץ המקסים ומסביב נראה כך.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
שם: שעה: תאריך:
גלעד, שלום. תודה רבה על העדכון. המידע יועבר לאנשינו בשטח ויטופל בהתאם. יום טוב :)

דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
Gilad1959
03:50
13.03.2018
תודה רבה על התגובה. כשהשטח יתנקה והעשבייה והזבל יטופלו נחזור שוב ליהנות מהעץ בשמחה !
דווח על תוכן לא ראוי
חיים ששון
10:55
20.04.2018
אני מצפה וממליץ שמטיילים ונופשים שמבלים בחיק הטבע יתרגלו לפנות בעצמם את הפסולת שהם מייצרים, ועוד קצת. כך תלונתו של גלעד תימצא מיותרת.
דווח על תוכן לא ראוי
שם: שעה: תאריך:
לחיים ששון בתגובה האחרונה . המקום היה נוראי ממש. הפחים שיש שם ויש לא מעט כאלה היו מלאים לגמרי. מסביב זו היתה פשוט מזבלה אחת גדולה . העשבייה ענקית ולא נוכשה ולא נוקתה זמן רב וצמחה לגובה . זה לא רק הזבל.אני בטוחה שהמקום טופל מאז וסביר מאד שמטופח היום. עבר היינו ביער באיזור ירושלים שאין בו פחים ואז לוקחים את הפסולת איתך הביתה. לא אהבתי את הרעיון אבל זו גם דרך - אם אתה מודע לפילוסופיה שלה.
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש