שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
שנת שמיטה ביערות קק"ל
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
3
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
שנת השמיטה הקרובה, תשע"ה, תחל בראש השנה הקרוב, 25 בספטמבר 2014. קק"ל, כמנהגה מימים ימימה, נערכת לקדם את פני השנה.
 
התורה מצווה את עם ישראל לשבות ברבות מעבודות השדה שנה אחת במחזור של שבע שנים. שנה זו מכונה שנת שמיטה. בשנת שמיטה הפירות נחשבים הפקר: "ושש שנים תזרע את ארצך ואספת את תבואתה. והשביעית תשמטנה ונטשתה ואכלו אביוני עמך ויתרם תאכל חית השדה. כן תעשה לכרמך לזיתך" (שמות כ"ג י'–י"א). בשנה השביעית התורה מצווה למלווים לשמוט גם את החובות שבעלי החוב חבים להם. 

 
+ הצג את כל המידע

מצווה חברתית ורוחנית

מאחורי מצוות השמיטה עומדים רעיונות חברתיים ורוחניים. המצווה מחלקת בצורה שווה יותר את יבול האדמה ומקטינה את הפער בין עשירים ועניים. המצווה מדגישה את הביטחון בבורא, שידאג לכלכלתו של האדם. קיום המצווה מפנה זמן ללימוד ולהתרעננות רוחנית (בדומה לשנת שבתון הקיימת כיום במערכת החינוך). אפשר לראות במצווה גם טעם אקולוגי של שמירת האדמה, ואולי פשוט לקח לבני האדם: שידעו שהאדמה אינה שייכת לאיש, אלא לבורא עולם, וחייבים לעשות הכול כדי לשמור עליה. 
התורה מבטיחה ברכה לשומרי מצוות השמיטה, אך קיום המצווה העמיד את עם ישראל בפני אתגר כלכלי קשה. הלל הזקן, נשיא הסנהדרין במאה ה-1 לספירה, התקין את תקנת הפרוזבול שביטלה את שמיטת הכספים. לאחר חורבן הבית השני, כאשר רוב העם היה בגולה, ירד מעמדה של מצוות השמיטה.
שיבתו של עם ישראל לארצו העלתה מחדש את הצורך בהתמודדות עם מצוות השמיטה. כרגיל במקומותינו, התעוררו ויכוחים ופולמוסים למכביר, שאין זה המקום לציינם. מכל מקום, בשנת 2008 אישרה הכנסת את חוק ועדת שמיטה ממלכתית. החוק קובע שוועדת שמיטה ממלכתית תעביר להכרעת הרבנות הראשית שאלות הלכתיות בענייני מצוות שמיטה. בראש הוועדה יעמוד הרב הראשי המכהן כנשיא מועצת הרבנות הראשית לישראל. תקופת כהונתה של הוועדה היא שבע שנים, שתחילתן בתום שנת השמיטה.
 

קק"ל ושנת שמיטה

קק"ל מקיימת בכל השטחים שבאחריותה את מצוות שמיטה בהתאם להוראות הרבנות הראשית לישראל. שלוח הרבנות הראשית בקק"ל הוא הרב אלי שלב. הרב שלב הוא בעל תשובה, בוגר בית הספר החקלאי נהלל. הוא שירת בחיל הים כסגן מפקד דבור. עד גיל 30 ניהל אורח חיים חילוני לעילא ועבד כימאי, כמציל ובעיסוקים אחרים. בגיל 30 חזר בתשובה. עיקר עיסוקו במסגרת עבודתו ברבנות היא תחום המצוות התלויות בארץ. מצוות שמיטה היא אחת המצוות האלה. 
הרב שלב סיפר לנו מעט על קק"ל בשנת שמיטה. תחילה עלינו להכיר שני מושגים בהלכות שמיטה. 

אוקמי אילנא 

משמעותו: להקים, להעמיד את העץ. אלה הן עבודות בשנת שמיטה ובחול המועד הבאות לקיים את הצמחים ואת האילנות שלא יתקלקלו. עבודות אלה בדרך כלל מותרות, שכן בלעדיהן עשויים להיגרם לעצים נזקים חמורים שיסכנו את קיומם. לפיכך בשנת שמיטה מותר לקק"ל לגזום עצים הסובלים משברים חמורים בעקבות סופת שלג עזה או מנזקים אחרים. מותר לטפל במזיקי עצים, שכן טיפול כזה דרוש לעצם קיומו של העץ. בשנת שמיטה מותר גם לאסוף זרעים לשם הנבטתם בשנה הבאה. 

אברויי אילנא 

להברות את העץ, כלומר לשפר אותו. אלה הן עבודות בשנת שמיטה ובחול המועד שמטרתן להשביח ולפתח את הצמחים. עבודות אלה אסורות בדרך כלל. לדוגמה, אין להכין בשנת שמיטה שטחים לקראת שנת הנטיעות הבאה או לעצב עצים למטרות נוי. מובן שבשנת שמיטה אין לנטוע עצים, אם כי גם כאן יש חריגים במקרים יוצאים מן הכלל. 

עצי זית. צילום: יעקב שקולניק

במשתלה ובבוסתני הפרי

עבודות המשתלה יכולות להמשיך כסדרן, בתנאי ששומרים על דרישות ההלכה. הזריעה נעשית בחללים סגורים ולאחר ההנבטה מעבירים את הנבטים בעגלות מיוחדות. עגלות אלה סגורות בצדן התחתון ובצדן העליון (פתוחות בצדדים) וקרקעיתן גבוהה לפחות 10 טפחים מהקרקע (כ-90 ס"מ). הנבטים מועתקים לחממה ובה מצע מנותק, שאינו נוגע באדמה. במצב זה מותר גם לתת דשן ומים במינונים שיהיה בהם די לקיום הנבטים. 
ביערותיה קק"ל משמרת 80,000 דונם בוסתנים של עצי פרי, ובהם כרמי זיתים, רימונים, גפנים, תאנים ואף 20,000 דונם חרובים. מה גורלם של הפירות הללו בשנת שמיטה? גם כאן עלינו להיעזר בשני מושגים:

בתר חנטה

חנטה הוא השלב שבו הפרח נופל מהעץ והפרי מתחיל להיווצר. מועד החנטה הוא שקובע בהלכות שמיטה. פרי שחנט השנה, לפני ראש השנה תשע"ד, ייקטף במסגרת בתר חנטה ולא ייחשב לפרי של שנת שמיטה. כלומר, בשנה הבאה אפשר למסוק את הזיתים בכרמי קק"ל כרגיל. עם זאת, יבול הזיתים של שנת תשע"ו ייחשב כיבול שתחול עליו קדושת שביעית, משום שהוא חנט בשנת תשע"ה. 

בתר לקיטה

אלה הם גידולים, בדרך כלל ירקות וגידולי שדה. התאריך הקובע הוא מועד לקיטתם, ואם נקטפו בשנת שמיטה – חלה עליהם קדושת שביעית. 
ועכשיו נשאלת השאלה: מה ייעשה ביבול הזיתים שנקטף בכרמי קק"ל בשנת שמיטה? כיוון שחלה עליהם קדושת שנת שמיטה, ולפי פרשנות חז"ל כל אדם רשאי לקטוף את הכמות הדרושה לו, אי-אפשר להוציא אותם למכרז ולמוכרם. כדי לוודא שהדבר נעשה על פי רוח ההלכה ולמנוע מהקהל הרחב לרדת למטעים ולכרמים פועל מוסד המכונה "אוצר בית דין". על פי רוב, שליח בית הדין הוא בעל המטעים. בעל המטע קוטף את הפרי באופן מפוקח, ומקבל תמורתו את הוצאות הקטיף וההובלה. הסכום שנשאר לאחר כיסוי ההוצאות מיועד לחסדים. 
כדי להעריך את כמות היבול ולפקח על המטעים, נעזר הרב אלי שלב בסוהייל זידאן, מנהל מדור מטעים, חורש טבעי ומרעה בקק"ל. הרב מבקר בכל המטעים של קק"ל ובודק את כשרותן של המשתלות. הוא מפקח על יצירת השתילים ועל אזורי הנטיעה שלהם. ואגב, אף שבהלכה יש מחלוקת מהו תחום ארץ ישראל לענייני שמיטה, בקק"ל בחרו להחמיר והם נוהגים הלכות שמיטה מהחרמון ועד אילת. 
שנת שמיטה ברוכה. 

פרדס אלת הבטנה (פיסטוק). צילום: יעקב שקולניק

קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 17.9.2014
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש