שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
שווה ביקור: עצים מיוחדים בארץ

שווה ביקור: עצים מיוחדים בארץ

חמישה עצי בר נפלאים שנעים לשבת בצילם

+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
0
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
עונה מומלצת:
כל השנה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
סוג המסלול
נוף ותצפית
נוף ותצפית
הקיץ כבר כאן. אפשר ללכת לים, אפשר גם לשבת בחדר עם מזגן פועל בעוצמה מרבית, אבל אין תענוג כמו הצל הטבעי של עץ בר מפואר. לפניכם חמישה עצי תפארת שכיף לבקר אצלם וליהנות מצלם כי טוב.

אלון התבור בקריית טבעון. צילום: יעקב שקולניק

+ הצג את כל המידע

הגליל העליון

אלה אטלנטית בקדיתא

איך מגיעים? 

האלה נמצאת בצד קבר רבי טרפון, סמוך ליישוב קדיתא. גישה מדרך העפר העולה לקדיתא מכביש מירון-צפת (כביש מס' 89, בין סימני ק"מ 47–48).
רגע לפני שדרך העפר העולה לקדיתא מגיעה ליישוב, מתנוסס משמאל גרם מדרגות בטון, תלול וכעור למדי, שמוביל למבנה צבוע כחול. כבר מכאן רואים את העץ הענק, המצל על המבנה, אך אתם אל תתפתו. המשיכו בנסיעה והגיעו אל רחבת החניה הקטנה הסמוכה למבנה ולעץ.
המבנה הוא קברו של רבי טרפון והעץ הוא אלה אטלנטית אדירה, מעצי הבר המרשימים בישראל. ככל שמתקרבים אליה גוברת ההשתאות למראה יופיה. האלה של רבי טרפון היא יצירת מופת של הטבע. כאן המאמינים מרגישים ביטחון. שום דבר רע לא יכול לקרות בחיק האלה בעלת הגזע האדיר, המחבקת אותך בעדינות בשש זרועותיה הענקיות, מעניקה די צל לכל מי שבא לשיח את לבו אצל רבי טרפון.
האלה הגדולה ועוד כמה שצומחות לידה משכו את עיני כותב הספר "גבעת שאול", שנדפס ב-1893: "רחוק ממקום זה (עין זיתון) לערך 15 מינוטען על ההר הנקרא בלשון ערבי טשעבל איל שעך (ג'בל א-שיח'), נמצא חורבה ישנה ושם קבור רבי טרפון הנזכר פעמים רבות בתלמוד, ועצי בוטנים זקנים עומדים אצל החורבה".
עצי בוטנים? כן. העץ שעליו צומחים הפיצוחים שאנו מכנים "פיסטוקים", נקרא בעברית תקנית אלת הבוטנה.

הגליל התחתון

אלון התבור בקריית טבעון

איך מגיעים? 

נכנסים לקריית טבעון ולפני תחנת הדלק פז פונים ברחוב בורוכוב. בקצה בורוכוב פונים שמאלה לרחוב רמז. נוסעים כמה מטרים עד לתמרור "אין כניסה" ומתפתלים ימינה בדרך סלולה היורדת בין בתים ועצי אלון תבור. הדרך הסלולה הופכת לדרך עפר. ממשיכים בה היישר במורד כ-300 מ'. מעבר לשדה הפתוח כבר מבחינים בעץ.
עד לא מזמן העץ המיוחד הזה, בעל הגזע הענק, היה בלתי נראה. למרות קרבתו לדרך עפר ולבתי קריית טבעון, הוא נחבא מאחורי סבך קטן של עצי בר ורק יודעי סוד הכירו אותו.
למען האמת, במבט ראשון העץ אינו נראה מרשים במיוחד. נופו מדולדל למדי. אבל גזע לו – עוג מלך הבשן. גזע ענק, מלא בליטות ומסוקס היטב, כיאה לעץ שבע שנים. אם יש חמישה עצים שחובה לראות בישראל, העץ הזה שייך לחמישייה הפותחת.
הגזע הענק חלול כמעט לגמרי. כדי לשמור עליו, העניקו לו טיפול רפואי. החלל הפנימי עבר עישון לשמירה מפני טפילים ובתחתית החללים נקבעו צינורות מתכת, המנקזים החוצה את מי הגשם שנקווים בתוך העץ. טיפול זה מפחית את סכנת הריקבונות.
קרן קימת לישראל שיתפה פעולה עם משפחתו של אילן גבאי, קצין צנחנים שנפל במלחמת לבנון (אוגוסט 2006). העץ הפך אתר הנצחה לאילן. השיחים שמסביב לעץ נכרתו וברחבה שהתפנתה הוצבו ספסלים למענם של המטיילים הפוקדים את המקום.

הרי ירושלים

אלון מצוי ליד קיבוץ צובה

איך מגיעים? 

חוצים בנסיעה את קיבוץ צובה וממשיכים מהשער האחורי של הקיבוץ עוד כ-100 מ'. חונים ליד השלט "לאלון". צועדים במורד השביל, ממשיכים שמאלה בצד הגדר ומגיעים לרחבה שבה צומחים עץ הזית ולידו האלון, מהלך שלוש דקות.
האלון המצוי הנהדר הצומח סמוך לקיבוץ צובה ראוי לביקור בזכות עצמו. אבל כשלידו צומח עוד עץ זית בעל גזע מרהיב, מדובר במקום מנצח.
נראה כי שני העצים האלה הגיעו למה שהגיעו משום שהתמזל מזלם לצמוח במקום שבו שכן בעבר בית הקברות של הכפר הערבי צובא, מקום שבו המסורת קובעת כי אין לפגוע בעצים.
בדרך כלל אלון מצוי אינו ראוי לשאת תואר נכבד יותר מאשר שיח גדול, או לכל היותר עץ קטן. כאן המצב שונה בתכלית השינוי. הגזע האדיר של האלון פשוט מעורר כבוד. במבט ראשון נראה כאילו הגזע מורכב משני בני גזעים שחוברו להם יחדיו, אבל התרחש כאן תהליך הפוך: הגזע הענק התפצל במשך השנים לשניים.
מומחים אומדים את גילו של האלון בצובה במאות שנים. הדברים הגיעו לידי כך שהעץ הקשיש אינו מסוגל לשאת את בדיו הגדולים בכוחות עצמו. אחדים מהם אף קרסו לגמרי. ב-1999 העניקו לו יערני קק"ל "טיפול רפואי" – שלושה עמודי חשמל התומכים בענפים הישישים שנותרו לבל יישברו.

יער בן שמן

שיזף מצוי

איך מגיעים? 

נכנסים ליער בן שמן בדרך המוליכה למצפה מודיעין אך פונים מיד ימינה בדרך העפר העוברת מתחת לכביש 443. הפנייה הראשונה שמאלה מובילה לחניון אנה נחום. פונים שמאלה ונוסעים מערבה בדרך עפר מקבילה לכביש. השיזף נמצא כ-100 מ' מחניון השיזף העתיק (סה"כ נסיעה כ-2 ק"מ בדרכי עפר).
השיזף, יש לומר זאת מראש, הוא עץ שמתייחסים אליו ברגשות מעורבים. בדרך כלל הוא לא עץ מרשים במיוחד, על גבול השיחניות, והענפים הקוצניים שלו די מעצבנים. הפרי בעל טעם של תפוח מקומח ורק מטייל רעב מאוד יביא אל חכו יותר משלושה פירות בזה אחר זה.
לא פעם מוצאים אותו בשדות של מרעה בקר, שם השאירו אותו הרועים כדי שלפרות יהיה מרבץ צל בקיץ החם. זהו מתכון בטוח לסיעות זבובים שתוקפים את המטייל האומלל המתקרב אל העץ.
אבל עץ השיזף שלנו הוא משהו אחר. העץ הענק מנהיג חבורת שיזפים קשוחה, וצריך לראותו בעיניים כדי להאמין שקיים אחד כזה קרוב כל כך ליער בן שמן. כדי להקיף את גזעו נדרשים יותר משלושה אנשים לשלב ידיים. מהגזע יוצאים שני ענפים מדהימים בגודלם, נושאים נוף ירוק ורענן, מזכירים לך את מה שתמיד אמרה לך המורה שולה: "אתה רואה? גם אתה תוכל, אם רק תרצה".

הר הנגב

שיטה סלילנית

איך מגיעים? 

בצומת חלוקים פונים מזרחה בכביש מס' 204. כקילומטר מהצומת פוגשים משמאל את חורבת חלוקים. דרך מסומנת אדום, מתאימה לג'יפים, עולה בשלוחה ונוחתת לאחר קילומטר אחד בעיקול נחל נוקד שבו צומח העץ. אפשר להגיע לעץ גם ברגל, מהלך רבע שעה.
אנחנו לא חסרים עצי שיטה בישראל. הערבה ובקעת ים המלח מלאות בהם, אבל נדמה ששיטת הנגב שבנחל נוקד היא מועמדת ראויה לתואר העץ היפה בנגב. יש המכנים בגללה את נחל נוקד בכינוי "נחל עץ". אנחנו מכירים מטיילים שיורדים לנגב וכבר בבית מדמיינים איך הם פותחים את הצידנית בצל העץ הנהדר ונהנים מקצת חומוס וירקות, שצל העץ הופך אותם לארוחה הטעימה ביותר.
העץ שלנו צומח בעיקול גדול של הנחל, בלב אזור שהיה מעובד בתקופה הביזנטית. ייתכן שהמדרגה החקלאית שבנחל אצרה מאחוריה די קרקע לאפשר לעץ להתפתח לממדים מרשימים, יותר מ-10 מ'. דווקא בדידותו היא שהופכת את מראהו לכה נוגע ללב.
השיטה הסלילנית זכתה לשמה בזכות פרייה, העשוי בדמות תרמיל מסולסל. הצבאים בנגב מלחכים את הפירות והזרעים בתאווה. לא כאן. עץ השיטה הזה מסרב בעקשנות לתת פירות, לא נדע מדוע.

שימו לב

הדלקת אש מסכנת את היער באופן ממשי. היזהרו באש ביער – אין לנו יערות אחרים! לכללי התנהגות ביער ומניעת שריפות הקליקו כאן

קרדיטים

כתב וצילם: יעקב שקולניק 
יעקב שקולניק הוא מחברו של הספר "מסע אל 101 עצים מופלאים בישראל", שראה אור בהוצאת עם עובד. הספר נכתב בשיתוף עם עמיקם ריקלין וסוהיל זיידן מקק"ל, המתעדים את העצים המיוחדים בישראל 
מפת פריסת עצים עתיקים באדיבות: רונן טלמור, אגף הייעור, קק"ל 
פורסם בתאריך: 21.7.2010
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
שם: שעה: תאריך:
תודה רבה על כתבות מהסוג הזה. כ"כ מרענן ומצנן...
דווח על תוכן לא ראוי הוספת תגובה לתגובה זאת
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש