שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה

e ירוק - מטיילים עם קקל
התנתק
התחבר
0
חניון רעים ודרך מתקני המים
+ מידע חשוב על המסלול
שמור למועדפים
דרגו מסלול זה:
3
הניקוד של המסלול הזה הוא3
צפו בטיול באתר המותאם למובייל
אזור המסלול: דרום,
הנגב המערבי
עונה מומלצת:
כל השנה
אורך בקילומטרים:
3 ק"מ
משך המסלול:
1-2 שעות
רמת קושי: קלה
הורדת מפת המסלול
ב-pdf
מפת טיולים וסימון שבילים מס' 13 (מישור חוף הנגב, חבל לכיש, קטיף, בשור ואשכול)
סוג המסלול
פיקניק
פיקניק
היסטוריה ואמנות
היסטוריה ואמנות
נגיש
נגיש
הדרך הקצרה בחלקו הדרומי של יער בארי חוצה את ערוצו של נחל גרר. בצד הדרך הכשירה קק"ל שני חניוני נופש וביניהם תמצאו מתקני מים קדומים שפעלו מאז התקופה הביזנטית ועד המאה ה-20. הקצה הצפוני של דרך מתקני המים מתחבר עם דרך הנוף המרכזית של יער בארי. בפברואר מתכסה השטח במרבדי כלניות, ובתקופה היפה והפורחת הזאת מוזמנים המבקרים באזור להשתתף בחגיגת "דרום אדום". 
 
בשנות ה-30 רכשה קרן קימת לישראל את אדמות נח'אביר שבנגב המערבי. על אדמות אלה קם במוצאי יום הכיפורים תש"ז (6 באוקטובר 1946) קיבוץ בארי, במסגרת מבצע שמהלכו עלו בְּלילה אחד 11 נקודות חדשות בנגב. המבצע הזה שינה לחלוטין את תמונת היישוב העברי בנגב.
ראשוני קיבוץ בארי עסקו, בין השאר, בנטיעת עצים מסביב ליישוב החדש שלהם. זהו יער בארי, המשתרע כיום על פני 11 אלף דונם באזור בתרונות הלס שמצפון לנחל גרר. דרך מתקני המים, שאורכה 2.6 ק"מ, חוצה את חלקו הדרומי של היער. נקודת המוצא לסיור היא חניון רעים.

שימו לב: בשל שיטפונות בנחל גרר שגרמו להתמוטטות המצוק, חל איסור להתקרב לשפת המצוק. אנא היזהרו, למען ביטחונכם.
בעת שהייה באזור, הנכלל בהגדרה "עוטף עזה", יש לשים לב להנחיות אנשי מערכת הביטחון.באר אנטיליהצילום: יעקב שקולניק
+ הצג את כל המידע

איך מגיעים?

חניון רעים נמצא לצד כביש סעד–רעים (כביש 232), כ-4 ק"מ מדרום לקיבוץ בארי. פונים מהכביש מערבה בדרך עפר קצרה המסתעפת מהכביש בין סימני ק"מ 39-38. 
אורך הדרך: 2.6 ק"מ. 

באר חניון רעים

שלט גדול ובו מפה מפורטת של הדרך וסביבתה מקדם את פני הבאים. סמוך לשלט ניצבת הבאר הראשונה בסדרת הבארות שבצד הדרך. ליד הבאר בנויה בריכת אגירה ריבועית. שלט המידע שהציבה קק"ל מכנה את הבאר "באר חניון רעים". 
שלטונות המנדט הבריטי שיקמו בארות רבות שנכרו כבר בתקופה העות'מנית. המים בבאר שלפנינו נשאבו במשאבה ממונעת שהותקנה בימי המנדט והועברו לבריכת האגירה הסמוכה. בבריכת האגירה ניכרות שתי שכבות: הנדבכים התחתונים בנויים לבני כורכר, הסלע הנפוץ באזור. מאוחר יותר, אולי עם הכנסת משאבת הדיזל לפעולה, הוגבהו דופנות הבריכה תוך שימוש בבטון. אלמוני חרט כתובת ערבית בשבח האל ואף טרח לציין את השנה שבה עשה זאת (1934). 

חניון רעים ובאר האנטיליה

חניון רעים נמצא במרחק של כ-100 מ' מהבאר. בצל עצי איקליפטוס ואורן הציבה קק"ל שולחנות פיקניק. משוכת צבר גדולה מעטרת את קצה החניון ומעידה מן הסתם על בוסתן שניטע כאן בימים עברו. שולחנות אחדים בחניון נגישים לאנשים עם מוגבלויות. 
כ-100 מ' בהמשך הדרך נמצאת באר נוספת שזכתה לשיקום. זוהי באר מטיפוס אנטיליה. בשם זה, שמקורו יווני, מכנים מתקני שאיבה הבנויים על עיקרון של שרשרת נעה. לשרשרת מחברים כלי קיבול ומסובבים אותה, בדרך כלל בכוחה של בהמת עבודה. כאשר כלי הקיבול יורדים לבאר הם מתמלאים מים ותוך כדי השלמת הסיבוב כלי הקיבול מתהפכים על פיהם ושופכים את המים שבתוכם לבריכת אגירה. מתקן אנטיליה המופעל בכוח בהמות יעיל כאשר עומק המים בבאר הוא 12-10 מ' לכל היותר.
התצפית לבאר הזו נגישה אף היא.
חניון רעים הוקם בתרומת ידידי קק"ל בגרמניה; פארק נחביר הותרם על ידי ידידי קק"ל בצרפת לזכר חללי מלחמת יום הכיפורים.

נחל גרר

סמוך לבאר חוצה דרך מתקני המים את ערוץ נחל גרר (ואדי א-שריעה). בחורף הנחל זורם, אך הגשר האירי מעניק אפשרות למעבר בטוח גם לרכב פרטי (אזהרה: אין לחצות את הערוץ בעת שיטפון).  נחל גרר, מיובלי נחל הבשור, מתחיל את דרכו בגבעות שבאזור להב. בזכות אגן הניקוז הגדול שלו, הנחל אוסף לערוצו כמויות גדולות של מים הנאגרות בעומק לא רב מתחת לשכבות הלס של מערב הנגב. זהו המקור למים בבארות שבסביבת ערוץ נחל גרר.  
איננו יודעים בוודאות אם הנחל שאנו מכנים כיום בשם גרר הוא נחל גרר המקראי. בכל אופן יש להניח שגם נחל גרר המקראי עבר במערב הנגב, וכבר במקרא הוא נזכר בהקשר של הבארות שנחפרו בו. על פי המסופר בספר בראשית, הסתכסכו הרועים של יצחק אבינו עם הרועים של גרר בדבר הזכויות על המים בבארות שחפרו בנחל: "ויריבו רועי גרר עם רועי יצחק לאמור לנו המים ויקרא שם הבאר עשק כי התעשקו עמו" (בראשית כו 20).

קו צינור המים

בגדה הצפונית של הנחל מוצב שלט שכותרתו מכריזה "קו הנילוס". קשה להאמין, אבל במקום זה עבר צינור שהביא לכאן מים מהנילוס. במלחמת העולם הראשונה התקדם הצבא הבריטי ממצרים צפונה בדרכו לכיבוש ארץ ישראל מהטורקים. בד בבד עם התקדמות הכוחות הניחו הבריטים מסילת ברזל וצינור שהזרים מים מהנילוס לכוחותיהם. 
צינורות בקוטר קטן יותר הונחו לפני מלחמת העצמאות כדי לספק מים ליישובי מערב הנגב מקידוחים באזור ניר עם. בעבר עוד אפשר היה לראות כאן חוליות מהצינור הזה, אך במשך הזמן הן נבזזו ואינן עוד.   

בריכת המצוק

הדרך מתעקלת שמאלה ומובילה לחורבת מדור (בעיקול הדרך מסתעפת גם דרך ימינה המובילה לאחר כ-200 מ' לבאר אנטיליה נוספת). הדרך מתעקלת וחולפת לצד בריכת המצוק, הנמצאת משמאל לדרך, בצמוד לגדת נחל גרר. כאן הנחל מדגים את כוח הסחיפה הרב שלו. הנחל התחתר וסחף את הקרקע שמתחת לבריכה, עד שנשברה לשניים. מחצית הבריכה קרסה והמחצית השנייה עודנה תלויה ועומדת. הבריכה קיבלה את מימיה מבאר שנסחפה כבר בשנות ה-60. 

חורבת מדור

במקום שבו הדרך מתעקלת ימינה, כ-600 מ' מבריכת המצוק, הציבה קק"ל חניון נופש בצל עצי איקליפטוס. כדאי לעצור כאן ולצאת לסיור רגלי קטן. בגבעה הקטנה שממזרח לחניון שוכנת חורבת מדור (ח'ירבת מנדור). סקרים ארכיאולוגיים גילו כאן שרידים מהתקופה הביזנטית. הארכיאולוג דן גזית, שסקר את האזור, סבור שעד התקופה הביזנטית לא שכן כאן שום יישוב של קבע ורק אז נוסדה כאן עיירה גדולה, אחת משרשרת העיירות שהתקיימו באותה תקופה בנגב המערבי. 
היישוב בחורבת מדור השתרע על פני 300 דונם לפחות. מטיילים חדי עין יוכלו להבחין במרכז החורבה בשברי שיש ורעפים, שהיו שייכים ככל הנראה לכנסיית היישוב. בחלק הגבוה יותר של הגבעה נמצאו שרידי מאגר מים מלבני. על פי מיקומו הטופוגרפי, אפשר להסיק שלפחות חלק מהבתים קיבלו את המים מהמאגר בכוח הכבידה. בראשית התקופה הערבית הקדומה עמד המקום שומם מאדם. או אז השתלטו עליו בדווים וניצלו את מתקני המים וחומרי הבניין שנותרו שם. שרידי הבתים שנראים כיום בשטח שייכים לכפר מנדור, שנוסד כנראה בסוף המאה ה-19. ישבו בו, מלבד בדווים מקומיים, גם פלחים מצריים שמקורם ברצועת עזה. במפות מלחמת העולם הראשונה מופיע הכפר מנדור דרך קבע. כאן הייתה אחת מנקודות ההתארגנות של הבריטים בניסיון השני שלהם לכיבוש עזה. 
אם תצעדו כ-100 מ' מהחניון בדרך שפונה מערבה, במקביל לנחל, תגלו שני בורות מים מהתקופה הביזנטית. לבורות האלה יש סיפור מיוחד. מכיוון שהיישוב בחורבת מדור בנוי על תשתית רכה של לס וכורכר, לא היה אפשר לחצוב את הבורות בסלע, כפי שנעשה במקומות אחרים בארץ ישראל. התושבים הקדמונים של חורבת מדור התחכמו – הם חפרו בורות באדמה ובנו להם דופנות אבן. בעבר היו שני הבורות שקועים בקרקע עד צוואר, אך התחתרות נחל גרר חשפה אותם לאוויר העולם.
קרוב יותר לחניון נמצאים בורות נוספים. 
בקרבות מלחמת העולם הראשונה ייצבו הבריטים את קו הביצורים שלהם באזור נחל גרר. הם סבלו ממחסור חמור במים, וכדי להתגבר על הבעיה שיפצו את הבורות הביזנטיים ומילאו אותם במים שהביאו על גבי גמלים ופרדות.
 

אל יער בארי

דרך מתקני המים נמשכת מחורבת מדור עוד כ-1.5 ק"מ ופוגשת את הדרך המרכזית של יער בארי. בנקודת המפגש, מצפון לדרך, נמצאים שרידי טחנת קמח שפעלה בתקופת המנדט הבריטי. כעת כל אתרי יער בארי פרושים לפניכם - חניון נחאביר, מכרות הגופרית, הבונקרים הבריטיים ואתרים נוספים.  

סרטון
צילום: צ'ארלי מור יוסף, מ"מ יערן גוש אשכול


קרדיטים

כתיבה וצילומים: יעקב שקולניק
מפה: אביגדור אורגד מפות וקהילה ויער מרחב דרום קק"ל
מידע מקצועי: גלית בוזגלו, רכזת קהילה ויער, נגב מערבי

פורסם בתאריך: 8.4.2015
הוראות התנהגות ובטיחות למטיילים >> מידע חשוב למטייל ומסלולים נוספים ביער בארי וסביבתו >>
בטרם יציאה לטיול, מומלץ לעיין בדיווחים ולהתעדכן במידע הנוגע לאתר או למסלול בו אתם מתעתדים לבקר.
למעבר לעמוד ובו כל הדיווחים העדכניים לחצו כאן.תגובה דרך פייסבוק

הוסף תגובה


שלח
האם לדווח על תוכן זה כלא ראוי?

כן
לא
מועדפים 0
#
חפש