e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

חורשת קק"ל בכפר חנניה


ילדי גן אלון בכפר חנניה עוזבים יום אחד בשבוע את כותלי הכיתה ומבלים יום שלם בחורשת קק"ל, הרחק מהלגו ומהמחשב. בחזרה לילדות...

יציאה של ילדי גן מהמרחב הבטוח של הכיתה נחשבת בדרך כלל למבצע לוגיסטי מורכב. הגננת בראש, הילדים בטור ומכל הצדדים מאבטחים את השיירה הורים מודאגים. אי לכך, ילדים בגן מן השורה בישראל נאלצים לוותר על החוויה שרק הסביבה יכולה להעניק.
זה לא המצב בגן אלון, הפועל ביישוב הקהילתי כפר חנניה שבגליל התחתון. סיגל דרור, גננת הגן, מפעילה בחורשת קק"ל הסמוכה ליישוב פעילות שמחברת דרך קבע את ילדי הגן לסביבה. תכף נגיע לחורשה. בינתיים נאמר שהזרעים של הפעילות הזאת נטמנו לפני כשש שנים על ידי סיגל דרור ומעיין שמעוני – האחראית למדור קדם-יסודי ומנהלת המרכז לגיל הרך על שם משפחת בלאק במועצה האזורית מרום הגליל. השתיים, באמצעות המועצה ובתקציב מגבית בריטניה (UJIA), הקימו לפני כשש שנים מרכז הדגמה של חינוך לקיימות. מרכז ההדגמה, הקרוי "גן גליל", שוכן סמוך למבנה המועצה, ליד מושב מירון, והוא כולל בתחומו חורשה משלו, שבה מודגמת פעילות חינוכית.

 

כפר חנניה, יער קהילתי. צילום: משה שלר

החורשה
ובחזרה לחורשה. חורשת קק"ל שליד כפר חנניה הביאה את סיגל לא רק נאה לדרוש, אלא גם נאה לקיים: פעם בשבוע מתקיים יום לימודים מלא בחורשה ולא בכיתה. עד כאן הרעיון. עכשיו נשאר רק לברר איך עושים את זה.
ראשית, פונים לירון לוי, אחראי קליטת קהל באזור. הרעיון התקבל בברכה. לבקשת המועצה האזורית, קק"ל גידרה את השטח כדי למנוע מהבקר הרועה בשטח להיכנס לתוכו. יש גם שער וטיפול בעשבייה ושלושה ספסלים והרי לך כיתה מן הטבע (לא השולחנות המקובלים, כדי שלא להפוך את החורשה לאתר פיקניק).
עכשיו גם ההורים רגועים. פעם בשבוע הם מביאים את הילדים לחורשה במקום לגן. הילדים מבלים בחורשה במשך כל יום הלימודים. רק גשם שוטף שולח את הילדים לכיתה. במילים אחרות: פעם בשבוע, במשך חמש שעות וחצי, הילדים נמצאים בשטח.
הערך החינוכי
"לבילוי בחוץ יש ערך מוסף רב", אומרת סיגל דרור. "אין מה להשוות את עוצמת הגילוי, החקר והפליאה שמתקיימים בשטח בהשוואה לכיתה סגורה. הילדים לומדים להכיר את הדברים הבסיסיים של הטבע. הילד מוציא יותר מעצמו כשהוא ניצב מול סלע במקום מול קוביית לגו. הילדים נעשים יצירתיים יותר ולומדים להשתמש בדברים הבסיסיים של הטבע. ההתפתחות המוטורית שלהם משתפרת וגם גילויי האלימות הופכים לנדירים. ייתכן שההפחתה בעומס הגירויים ובעומס הטכנולוגי מחזירה את השלווה לילדים, שמוצאים את עצמם מוקפים בעולם מטורף של מכשירים ושל גירויים". אמנם הילדים בחורשה, אבל אין מדובר בטיול. לימי החורשה הוכנה תכנית לימודים משלה. מכיוון שהילדים חוזרים כל פעם למקום מוכר, החורשה נעשתה בית שני. אפשר ליצור בה מרכזי פעילות של עבודת חרשות, של המצאת מקדחות ידניות, של פארק חבלים וכיוצא באלה. הילדים יוצרים את הכול בעצמם. הם מחדדים אבנים וקושרים אותן לאבנים כמו האדם הקדמון, הם אוספים זרעי אורנים למאכל, מתבוננים בשינויי העונות ואפילו יוצרים הצגה משלהם ב"תיאטרון החורשה".
עיקרון חשוב שנשמר בהקפדה: מה שנמצא בחורשה, שייך לחורשה, ולא לוקחים שום דבר הביתה. אם צריך, חופרים "מחסן", מכסים באבן ומסמנים את המקום כדי שאפשר יהיה למצוא אותו בפעם הבאה. ולכל מי שדואג לבטיחות: מתברר שדווקא השהייה בחוץ מחדדת את חושי ההתנהגות והזהירות של הילדים והסיכוי להיפגע בחורשה קטן יותר מאשר הסיכוי לדפוק את הראש בזווית חדה של איזה שולחן.
לאט-לאט החורשה הפכה לחורשה הקהילתית של היישוב. תושבים מכפר חנניה באים למקום כדי לבלות בשקט עם ספר מעניין או כדי ללמוד לבחינה. מפעם לפעם עורכים בה ימי הולדת. זו התוצאה שקק"ל מבקשת להשיג בחורשות הרבות שנטעה בקרבת יישובים ברחבי הארץ.
יישום ישראלי
ההצלחה של הפרויקט הביאה את מעיין שמעוני להרחיב אותו לתחומי המועצה כולה ואף מחוצה לה. "האמת היא שלא המצאנו דבר", אומרת מעיין שמעוני. "אנחנו מכירים פעילות כזו באירופה. שם יש גנים שפועלים בחוץ כל ימות השבוע ומזג האוויר שם נוח פחות מאשר בישראל.
"הבנו שזה דגם פעילות שראוי לאימוץ. לא כל יישוב יכול להתארגן כמו כפר חנניה ולכן יצרנו חורשה בסגנון דומה ליד צומת מירון. החורשה הזאת משמשת גני ילדים מהסביבה, שאמנם לא באים אליה כל שבוע, אבל מקדישים לנושא יום בחודש לכל הפחות".
השמועה על הגן בחורשה של כפר חנניה פרשה כנפיים. סיגל ומעיין חולקות בניסיון שצברו עם גנים ממקומות אחרים בישראל. הן ליוו פעילות של המרכז לגיל הרך בחורשת קק"ל שנמצאת בשלומי, העבירו השתלמות לגננות במועצה האזורית מטה אשר וערכו יום הדגמה ל-300 גננות מהגליל. הניסיון שצברו עומד לרשותם של גנים במקומות נוספים, שמוכנים להעניק חוויות ילדות אחרות לחניכיהם.

הערה
פרויקט הגן במרכז לגיל הרך מבוצע במימון מועצה אזורית מרום הגליל, מגבית בריטניה (UJIA), קרן רש"י (דרך עמותת יעדים לצפון) ומשרד החינוך. מנהל אגף החינוך של המועצה האזורית הוא הרב חנניה אביטן.
פרויקט החורשה בכפר חנניה מתקיים בסיוע קק"ל. 
ציביק קוסטא, מפקחת גני ילדים ממלכתי במועצה האזורית, מלווה את הפרויקט.
קרדיטים
כתיבה: יעקב שקולניק 
צילומים: משה שלר 
פורסם בתאריך: 23.10.2013