e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

סיירת יער קהילתי חורשים


התושבים ששומרים על היערות האורבניים

יערות קהילתיים, המכונים לעתים גם יערות אורבניים, נמצאים בקרבת יישובים. הקרבה של היער ליישוב מאפשרת יצירת שייכות ומחויבות בין הקהילה ליער באמצעות שיתוף התושבים בניהול היער בשלבי התכנון, הפיתוח וחיי היער בכלל. כזה הוא יער חורשים, שנמצא בתחום המועצה האזורית דרום השרון. 
 
היערות הקהילתיים נחשבים למשאב סביבתי. הם תורמים לאיכות האוויר ולמגוון הביולוגי ומעניקים תנאים לפעילות פנאי וחברה בחיק הטבע – דברים חיוניים במדינה קטנה ודחוסה כישראל. יערות קהילתיים נפוצים במדינות רבות בעולם, וקק"ל משקיעה משאבים רבים ביצירת יערות מסוג זה ברחבי ישראל. 
 
לפני כארבע שנים יזמה קק"ל את הכרזתו של יער חורשים כיער קהילתי. התושבים נענו, והיער זכה בקבוצת נאמנים מסורה ויוצאת דופן, שעליה נספר ברשימה זו. שמענו על כך מיולנדה זוהר מהיישוב אורנית, מאביטל יוגב מהיישוב מתן ומבנצי אלכסנדר ממושב ירחיב, הנמנים עם הפעילים ביער.  
 
כמה מילים על יער חורשים
יער חורשים נמצא בלב לבה של ישראל, ממש חמש דקות מכפר סבא. היער והשטחים הפתוחים שבו משתרעים על פני כמעט 3,000 דונם, דבר יקר מציאות במרכז עמוס האוכלוסין של הארץ. זהו אי ירוק של טבע לצד כביש 6 המוקף ברובו יישובים בעלי אופי כפרי וקהילתי – מתן, ירחיב ונירית, אורנית וחורשים. בדרום גובל ביער היישוב הערבי כפר ברא ומעט דרומה ממנו נמצא כפר קאסם. 
 
סקרים אקולוגיים שנערכו ביער גילו בו ערכי טבע ומורשת רבים. היער נטוע במורדות המערביים של השומרון הגולשים אל השרון. בחורף ובאביב עולה ביער פריחה מרהיבה. שלוליות החורף מעניקות הזדמנות לרביית בעלי חיים מקבוצת הדו-חיים. והעיקר, היער נמצא בציר הנדידה המערבי של העופות. בסתיו חולפים בשמי היער במספרים עצומים מינים רבים של עופות דואים ובהם מאות אלפי עופות דורסים. חלק מהם נשארים ללינת לילה ביער בטרם ימשיכו בדרכם.  
 
קק"ל החלה בנטיעת היער בשנות ה-50. באותן שנים ניטעו ביער בעיקר עצי מחט, שהצטרפו לכרמי זיתים נטושים. מראשית שנות האלפיים ניטעו גם עצים רחבי עלים ועצי בוסתן. ביער יש ארבעה חניונים גדולים ושבילי טיול ברגל ובאופניים המושכים אליהם קהל רב מיישובי הסביבה ואף מנתניה ומערי גוש דן. 
ההתחלה
"לפני כארבע שנים החלה קק"ל בתהליך של שיתוף הציבור בחיי יער חורשים", משחזרות יולנדה ואביטל. "למפגש הראשון, שנערך באולם המועצה האזורית דרום השרון, הגיעו כמעט 100 איש. נציגי קק"ל היו יעקב ארק – מנהל אזור מנשה ושרון, משה שלר – מנהל מחלקת קהילה ויער, וסיני פזטל – יערן גוש השרון. נערכו כמה פגישות. נחלקנו לקבוצות עבודה והפקנו מסמכים על חזון היער מנקודת המבט שלנו. בפגישות הראשונות השתתפו גם אנשים מכפר ברא, מכפר קאסם ומהוד השרון, אבל לצערנו הם לא התמידו בפעילות".  
 
מהמפגשים האלה נולדה סיירת נאמני יער חורשים, המונה כ-40 מתנדבים. יולנדה ואביטל הן רכזות הסיירת, יחד עם בנצי שהצטרף לאחרונה. אחת הפעילויות השוטפות שלהן היא ניהול סידור העבודה של משמרות המתנדבים, המסיירים בהתנדבות ביער בכל סוף שבוע ובחגים. "מבלי להפחית מהאחריות של הרשויות שצריכות לדאוג ליער, המתנדבים מסיירים ודואגים לו מתוך הבנה שהיער שייך בראש ובראשונה לאנשים שחיים סביבו", הן אומרות. 
ליער יש כתובת
משמרות הסיור פועלות בכל סוף שבוע מהבוקר עד שעות אחר הצהריים, וכל משמרת בוחרת לעצמה את סוג הפעילות שמתאים לה. מקובל מאוד לשוטט בין החניונים ולהציע למבלים שקית לאיסוף האשפה, להסביר שכדאי לפנות את האשפה למכל האשפה הגדול שבקצה החניון ולהעיר בעדינות למי שקוטף פרחי בר או שהתנהגותו טעונה שיפור. רבים מנקים את היער בעצמם.  
 
משמרת יכולה להיות משפחה עם ילדים, רוכבי אופניים או שני בני זוג. כל הסיירים לובשים חולצות שעליהן כתוב "מתנדב קק"ל", והמבלים ביער מבינים היטב את משמעות הדבר. "הקהל מכיר אותנו", אומר בנצי, "אנחנו לא צריכים להסביר למבלים ביער מי אנחנו. רובם מפרגנים לנו על הפעילות שלנו, ובכלל, החוויה של המפגש עם הקהל היא חיובית מאוד. הציבור מעריך מאוד את העובדה שיש מי שפוקח עין ושהיער איננו הפקר".  
 
הסיירת ממלאת לפעמים תפקידים מבצעיים של ממש. זה קרה, למשל, בנובמבר 2016, בזמן שגל שריפות גדול פקד את הארץ. מתנדבי סיירת יער חורשים ומתנדבים רבים מהסביבה איישו את היער 24 שעות ביממה במשך שלושה ימים. שלושה ימים קודם לכן פרצה שריפת יער ליד נירית וכילתה שלושה בתים. "התפקיד שלנו היה לדווח על דמויות שמשוטטות ביער בנסיבות חשודות, והיו כאלה", אומרת אביטל. "לתדהמתנו גילינו גם חבורת מטיילים שהדליקה מדורה בזמן שהארץ בוערת ובחוץ נושבות רוחות מטורפות ויבשות שהופכות כל גיץ לשריפת ענק". 
 
סיירת יער חורשים הפכה לגורם מוכר לתושבים, וחבריה משמשים מתווכים בין הציבור לבין היער, הרשות המקומית וקק"ל. "אנחנו מקבלים הרבה טלפונים", אומרת יולנדה. "אנשים שואלים אותנו אם מותר לחגוג ימי הולדת ביער (כן, למעט אירועים גדולים שמופנים ליערן סיני פזטל), אנחנו מסבירים מדוע דילול עצים הוא בסופו של דבר פעולה לטובת היער והתושבים שמסביב, ואנחנו גם מעבירים ידיעות על מפגעים או התרחשויות אחרות שקורות ביער". 
 
אביטל ויולנדה מארגות מדי פעם בפעם השתלמויות מקצועיות לסיירים, שפתוחות גם לקהל הרחב. הבוטנאית שרה אדר הדריכה סיור בוטני; אסנת מרון, בעברה מדריכה בבית ספר שדה, הדריכה את הקהל בשלוליות החורף שנמצאות ביער; וירון צ'רקה, הצפר הראשי של קק"ל, הדריך בתחום ההתמחות שלו.  
תכניות לעתיד
אין זה פלא שעל פעילותן הענפה זכתה יולנדה זוהר באות יקיר אורנית ואביטל יוגב באות הוקרה מהמועצה האזורית דרום השרון. מוטי דלג'ו, ראש המועצה, אף הביע את רצונו לתרום לפיתוח היער מתקציב המועצה. השאלה הייתה מה לבקש ממנו. לאחר סיעור מוחות של הסיירים נפלה ההחלטה להקים ביער מצפור לצפייה בציפורים נודדות. בעת כתיבת שורות אלה מתוכננת פגישת עבודה עם אדריכלי קק"ל לקידום בניית המצפור.
  
ביער, שנחשב לאתר משובח לרכיבת שטח, נערכים עתה גם לשינוי תוואי שבילי האופניים ביער. בתחום היער נמצאים מסלולי רכיבה משפחתיים, אתגריים ואף מסלולי אקסטרים. הסקר האקולוגי גילה שרכיבה בחלק מהשבילים עלולה לפגוע בערכי טבע. בימים אלה שוקדים, בעזרת קהילת רוכבי האופניים ואדריכלי קק"ל, על שיפור מסלולי הרכיבה.  
 
אבל יש עוד דברים רבים שהיער זקוק להם. מתברר שהפתרון של פחי אשפה קטנים ליד החניונים אינו יעיל. בסופי השבוע פחי האשפה אינם עומדים בעומס, האשפה גולשת והמראות אינם נעימים. נאמני היער היו שמחים להחליף אותם בפחי אשפה גדולים ("צפרדעים"), פח ליד כל חניון. גישה כזו כבר התקבלה בעבר בקק"ל כפתרון נכון יותר לבעיית האשפה.
 
גם מערך השילוט ביער טעון שיפור. המתנדבים היו שמחים לראות שלטי הסברה וחינוך על ערכי הטבע ביער, ולדעתם יש להוסיף לשילוט כיתובים בערבית, משום שרבים מהמבלים בו הם תושבי כפר ברא, כפר קאסם וג'לג'וליה. נאמני היער חולמים גם על פיתוח חניון נוסף בחלקו הדרומי הנטול שולחנות פיקניק וכמובן על שירותים ציבוריים שישרתו את המטיילים הרבים שבאים אליו. 
אנחנו סומכים על החבר'ה האלה שידעו להגשים את החלומות שלהם. מסייעים להם בכך בפיתוח החניוונים והמצפורים ידידי קק"ל באוסטרליה, במכסיקו ובישראל.  

תודה לאביב אייזנבנד, מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי באגף הייעור של קק"ל ולסיני פזטל, יערן גוש השרון, על עזרתם בהכנת הכתבה. 
קרדיטים
כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: מורן גמליאל, אורנה נולמן, בנצי אלכסנדר, אביטל יוגב, אורי עיני, יולנדה זוהר וגילה טל
פורסם בתאריך: 2.8.2017