e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

עין החורש: אתר צפרות חדש בהתהוות


הצצה ראשונה לאתר הצפרות החדש בעין החורש

בשנת 1929 רכשה קק"ל את אדמות עמק חפר. שנתיים אחר כך עלה על הקרקע עין החורש – הקיבוץ הראשון בעמק – ששאב את ההשראה לשמו מהשם הערבי של העמק (ואדי חווארית). מאז ועד היום עוסקת קק"ל בפיתוחו של האזור. זה התחיל בניקוז אדמות העמק והכשרתן לחקלאות ונמשך בהקמת מאגרים הקולטים מי שיטפונות ומי שפכים מטוהרים והעברת מימיהם לשדות.
בשנים האחרונות עוסקת קק"ל, כצו השעה, בפיתוח סביבתי ובשמירה על משאבי הסביבה. פעולות שעשתה קק"ל באזור זה מכבר סייעו בשיקום גדות נחל אלכסנדר, הקמת חניוני נופש ופארקים ויצירת שבילי טיול ברגל ובאופניים.
בימים אלה מקימה רשות ניקוז ונחלים שרון, בסיוע ידידי קק"ל בקנדה ובעידודו של רני אידן – ראש המועצה האזורי עמק חפר, פארק צפרות חדש בבריכות המדגה הנטושות של קיבוץ עין החורש. לפני הכול, אזהרה: האתר כבר מוכן לקבל את פניהן של הציפורים, אבל עדיין אינו כשיר לקליטת קהל. e-ירוק ישמח להיות הראשון שידווח לקוראיו על פתיחת האתר לציבור. 


לצד נחל אלכסנדר
אתר הצפרות המתוכנן שוכן כקילומטר מדרום לקיבוץ עין החורש. הגישה למקום תהיה מהשער הדרומי של הקיבוץ, לא הרחק מהמוסך שלו. דרך עפר נוחה, שחוצה תחילה את הערוץ הקטן של נחל אומץ, נמשכת ומגיעה לנחל אלכסנדר. חוצים את הנחל במעבר אירי ומגיעים לבריכות המדגה הנטושות – לבו של אתר הצפרות.
"בריכות הדגים פסקו כבר מזמן להיות ענף כלכלי", אומר אייל עמרמי, איש החברה הכלכלית של המועצה האזורית עמק חפר וחבר קיבוץ עין החורש. "אצלנו בעין החורש הפסיקו מזמן לגדל דגים. אי אפשר להשאיר שטח כזה בלב מישור החוף ריק ועזוב", הוא אומר. "כמה חברים הציעו לקיבוץ לפעול למען הקמת אתר טבע ותיירות במקום המדגה. בהתחלה לא רצו לשמוע מזה. חששו מהמוני מטיילים שיבוא למקום, מהרעש ואפילו מפגיעה ביבולים חקלאיים. אבל החבר'ה התעקשו. 'אם לא תהיה פה תיירות', אמרנו, 'נאבד את השטח ובמקום בריכות יקומו פה מיזמי נדל"ן. אִיומים לא חסרים. כבר עכשיו מחפשים מקום חלופי לשדה התעופה בהרצליה, וגם הערים הסמוכות – נתניה, חדרה וכפר יונה – מחפשות קרקעות להרחבת היישובים'".
ואכן המאמצים נשאו פרי. מוסדות קיבוץ עין החורש השתכנעו שיש להקדיש את בריכות המדגה לפארק צפרות תיירותי. התנאי לכך הוא שהפיתוח התיירותי יביא גם קצת פרנסה. ברור לכול שהפרויקט חייב להחזיק את עצמו מבחינה כלכלית, אחרת לא יוכל להחזיק מעמד לאורך ימים. 

יוצאים לדרך
הרעיון לפארק צפרות משתלב היטב עם החזון של רשות ניקוז ונחלים שרון, העמלה על התכנית האדריכלית לפארק ושותפים לה נציגי המועצה האזורית עמק חפר, קרן קימת לישראל, אפיקי עמק חפר ורשות הטבע והגנים. עם סיום שלב התכנון, החלה רשות הניקוז לבצעו. "לכשיושלם הפארק", אומר נסים אלמון, מנכ"ל רשות הניקוז, "נעביר את הפרויקט לקיבוץ עין החורש כדי שיוכל להפיק ממנו גם תועלת כלכלית".
העבודות החלו בקיץ 2015. ערימות הפסולת שמסביב לבריכות הפכו לכבש (רמפה) שנועד לשמש עמדת תצפית על הבריכות ועל שדות עמק חפר. רשות ניקוז ונחלים שרון העמיקה את בריכות המדגה מתוך כוונה להגיע למי התהום הגבוהים. אחת משלוש בריכות הדגים הפכה לאגם ובו איים שנבנו מעפר הסוללות הישנות של הבריכות. ממש בערב יום הכיפורים נחתו מאות רבות של שקנאים באגם. שתי הבריכות האחרות, שנשארות ריקות יחסית, מושכות אליהן מגוון גדול של חופמאים (עופות גדה) ועופות מים, הנהנים מהמגוון הרב של בתי גידול שנוצר בסביבה שכזו – גדות בוציות, סבך קנים ודי מים לקיומם של מיני ברווזים. בראשית אוקטובר כבר נבנו במקום כמה שלדים של מסתורים המיועדים לצפייה בציפורים, וחלק ניכר משביל העץ במקום נגיש לאנשים עם מוגבלויות.
בשעה הקלה שבה שהינו בבריכות עין החורש הספיק ירון צ'רקה – הצפר הראשי בקק"ל ומנהל רשת הצפרות הארצית כנפי קק"ל – לזהות 41 מיני ציפורים. עם מינים אלה נמנים קרקיר, שרשיר, מרית, ברכייה, שלך, חיוויאי, זרון סוף, סופית, תמירון, סיקסק, חופמי צווארון וחופמי גדות. "בבריכות האלה", הוא אומר, "נצפו עד היום כמה פעמים חרטומיות בנגליות – חופמאי נדיר ביותר בישראל שייתכן שאף קינן באזור. כבר בראשית ההצפה נצפתה כאן חגיגה של ברודיות, ובקיץ קיננו כאן אנפיות סוף, אנפיות גמדיות ומינים רבים אחרים של ציפורים.
"לאתר הצפרות המתוכנן בעין החורש יש חשיבות עצומה כחלק ממכלול נחל אלכסנדר", ממשיך צ'רקה. "במסגרת זו הקמנו את מצפור ויקר במעלה נחל אלכסנדר, המשקיף על מאגר משמר השרון. ככלל, עמק חפר הוא האחו הלח המסורתי של הארץ ומרכז חשוב לעופות מים וביצה. אלה הם נופים שהיו פעם נפוצים בישראל והפכו לנדירים, ועתה אנו מנסים להשיב עטרה ליושנה". 

ויש גם חזון
הבריכות של עין החורש משתרעות על פני כ-350 דונם. 200 דונם מוקצים ל"פארק הציפורים". את 150 הדונם הנותרים במזרח הפארק תהפוך אפיקי עמק חפר למאגר מים שיונגש גם הוא לתצפית על ציפורים, וחורשות האיקליפטוס שליד המאגר יתווספו גם הן לנופי הפארק.
באתר הצפרות לא תהיה תנועה של רכב מנועי. כאשר האתר יושלם, הציבור יוזמן לחנות במקום שבו נמצא כיום מוסך הקיבוץ ומשם אפשר יהיה לנוע במגוון אמצעי שינוע ירוקים – אופניים, כרכרות, סגווי ועגלת מסתור. הכניסה לאתר תהיה ללא תשלום לבאים ברגל ובאופניהם האישיים, דבר התואם את מדיניות קק"ל שלא לגבות דמי כניסה באתרים שבהם היא מטפלת. הקיבוץ יוכל להפיק רווח משירותים כגון לינה בחדרי אירוח, הסעדה, חניון קרוואנים וסדנאות אמנים שיפעלו במקום.
החזון של כל מי שעוסקים במלאכה הוא לשקם את איכות המים בנחל אלכסנדר ולהפוך את עמק חפר לאחו הלח של ישראל, אח לאגמון החולה קק"ל ולעמק המעיינות. מקום כזה יהיה תרומה אדירה לטבע, לחובבי הטבע ולציבור המתגורר במרכז הארץ וכָּמֵהַּ לבילוי בשטחים פתוחים".  

קרדיטים
כתיבה: יעקב שקולניק
צילומים: יעקב שקולניק, רוני ליבנה, ירון צ'רקה, כנפי קק"ל וחיים שפיר
פורסם בתאריך: 2.11.2016