e ירוק - מטיילים עם קקל קרן קיימת לישראל

החורשה של בית ספר שחפים


קרן קימת לישראל, בתמיכת JNF קנדה, יצרה חורשה טיפולית יוצאת דופן בצד בית ספר שחפים, והעניקה לתלמידיהם גישה ישירה ונוחה לטבע
 
נחל קדש, היורד בתלילות רבה ממורדות הרי נפתלי לעמק החולה, הוא נחל קצר מאוד, אבל עתיר זכויות. מצודת ישע, המתנוססת בגדה הדרומית של הנחל, היא אתר מורשת קרב חשוב מימי מלחמת העצמאות. "שביל הלוחמים", שקק"ל סימנה ליד המצודה, מוביל לנקודת תצפית מרהיבה הצופה על הקניון האדיר של הנחל. בקצה הקניון הקצר, במוצא הנחל אל עמק החולה, שוכן החניון הנחמד של נחל קדש.

ברזייה נגישה. צילום: יעקב שקולניק


בית ספר שחפים
כאן, בצד כביש 899, מסתיים עולמם של המטיילים. מעבר לכביש, במתחם המועצה האזורית מבואות חרמון, רגע לפני שנחל קדש אובד בתעלה המערבית של הירדן, מתחיל עולם אחר לגמרי. העולם של בית ספר שחפים, בית ספר יחיד ומיוחד. 50 תלמידיו, מגיל 6 עד גיל 21, סובלים ממוגבלויות שכליות התפתחותיות מסוג פיגור בינוני מורכב, קשה, עמוק וסיעודי, וחלקם עם נכויות פיזיות מהקשות ביותר שהגורל העז לגזור על בני אדם. ואגב גורל, הוא אינו נוהג איפָה ואיפָה. התלמידים, תושבי 23 רשויות שונות, מכפר תבור עד מג'דל שמס, הם בני כל העדות והדתות. יושב ראש ועד ההורים של בית ספר הוא תושב בוקעתא שבגולן ובית הספר מתגאה בעובדה שהוא מתנהל בשפה העברית ובשפה הערבית גם יחד.
הפרטים על מצבם של התלמידים מיותרים. די אם נאמר שכמעט כל התלמידים אינם מסוגלים לדבר, וכדי לתקשר איתם יש צורך להשתמש בכרטיסיות תקשורת, במחשבים מדברים, באייפדים ובאמצעים אחרים של תקשורת חלופית תומכת. יותר מ-60 אנשי צוות – מחנכים, מורים, פיזיותרפיסטים, קלניאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, מטפלים רגשיים, בנות שירות לאומי ועוד –מגויסים כדי להקנות לתלמידים עצמאות כלשהי.
בית ספר שחפים הוא יותר מבית עבור החניכים. הם שוהים כאן שישה ימים בשבוע, משמונה בבוקר עד שש בערב (ביום שישי עד הצהריים), גם בימים שבהם שאר תלמידי ישראל ומוריהם מבלים את זמנם בחופשות. 

ועכשיו – לחורשה
בצד בית הספר צומחת חורשת איקליפטוס של קרן קימת לישראל. כאן נוצרה נקודת המפגש בין קק"ל ובית הספר. JNF קנדה אימצו את החורשה והפכו אותה לחורשה טיפולית.
הצטרפנו לישי אדלר, מנהל בית הספר, כשליווה את אחד מתלמידיו לטיול בוקר בחורשה. השניים התקדמו לאט מאוד, עקב בצד אגודל, ונעצרו ליד שולחן הקסילופון. ישי ליווה את ידו של התלמיד, ויחד הם הפיקו צלילים מהכלי המוזיקלי.
אדלר, איש חינוך גופני והידרותרפיסט, עבד באקי"ם וכמאמן שחייה של ישראל בתחרויות הספיישל אולימפיקס. הוא מנהל את בית ספר שחפים כבר 7 שנים: "מוזיקה מדברת אל רבים מהתלמידים שלנו. הם זקוקים לתיווך כדי לתקשר עם העולם ומוזיקה היא אמצעי יעיל לרבים מהם, בעיקר לסיעודיים וללקויי הראייה שבהם".
החורשה היא גן עדן קטן לתלמידים ולאנשי הצוות: "בזכות החורשה הזאת ברגע שיוצאים מגדר בית הספר, התלמידים נמצאים בטבע", אומר אדלר. "הם מרגישים כאן טוב הרבה יותר מאשר בחדר סגור. להורים, בבית, קשה מאוד להוציא את ילדיהם החוצה. גם הצוות זקוק לאוויר צח ולהפוגה. קשה מאוד להחליף חיתולים ולהאכיל בלי הפסקה בחדר סגור".  
קק"ל ריהטה את החורשה משלב התכנון ועד הביצוע. הכול מותאם לדרישות התלמידים: השבילים הסלולים, הברזייה בעלת הידית הארוכה ונדנדת החבלים, שעוטפת כל מי שנכנס לתוכה וכאילו מחבקת אותו, תכונה שמוסיפה לתחושת הביטחון הנפשי של התלמידים. יש כאן קרוסלה שאפשר להתפרקד עליה כשהיא מסתחררת ומתקני כושר נגישים – והכול בצל הרכס הנהדר של הרי נפתלי, שמציץ מבין העצים.

נדנדה עוטפת. צילום: יעקב שקולניק

שיעורי היצירה, המוזיקה וכל  דבר שרק אפשר לעשות בחוץ – עוברים לחורשה. זהו עולם הנסים, הנפלאות וההרפתקאות שלהם. כאן הם מתפעלים אחרי הגשם מהערוץ הזורם של נחל קדש, כאן הם משתתפים במבצעי שתילה של עצים וכאן הם מתחברים אל הטבע, בדיוק כמו כל אדם אחר.   
אדלר: "החיבור בין קק"ל לבית ספר שחפים הוא חיבור נפלא. אנשים בריאים יוצאים ומבלים בטבע כדבר מובן מאליו. זה כמעט בלתי-אפשרי עבור התלמידים שלנו. החורשה הטיפולית הופכת את הדבר לאפשרי".
ואמנם, שמה של החורשה הטיפולית הולך לפניה. בית הספר מעמיד אותה לרשות מוסדות נוספים שנזקקים לה. בחורשה נערכות גם פעילויות של עמותת אתגרים, המאפשרת לצעירים ולבוגרים עם מגבלות פיזיות לעסוק בספורט אתגרי בטבע.
גם בני בן מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, מכיר תודה לקק"ל על החורשה: "קיבלנו על עצמנו באהבה את הטיפול בבית הספר. שום מועצה אזורית בישראל לא קיבלה על עצמה פעילות כזו. אנחנו סבורים שגם לתלמידי שחפים מגיעה זכות לחיים של רווחה. למזלנו קק"ל חושבת כמונו, שיש לפעול גם לרווחתם של חריגים בחברה שלנו. קק"ל, בשקט ובצניעות, תרמה את הניסיון שצברה בתחומים שבהם היא עוסקת יום-יום ויצרה כאן חורשה טיפולית שאין כמוה בישראל. זה לא דבר שהוא ברור מאליו".
לא הכול מושלם. אפשר להוסיף עוד מתקנים, ובוודאי שצריך להקים גדר שתפריד בין החורשה וכביש 90. אבל אי-אפשר שלא להתרגש ולהעריך את החורשה הקטנה שבצד נחל קדש, שעבור תלמידי בית ספר שחפים היא עולם ומלואו. 

קרדיטים
תודה לפנינה צייזלר, מנהלת פרויקטים ונגישות בקק"ל, על סיועה בהכנת הכתבה.

כתיבה וצילומים:
יעקב שקולניק
פורסם בתאריך: 15.5.2014