תפריט

מילון האופניים השלם של קק"ל

מציע עולם רחב של מונחים ומושגים מתחום רכיבת האופניים.
כאן תמצאו הסברים, תמונות ותרשימים הנוגעים לתרבות האופניים, לרכיבה על אופניים, לסוגי השבילים, לסלנג ועוד. תוכלו לאתר מושג באמצעות שורת החיפוש או לעבור אליו לפי האות הראשונה בשמו.
התחבר
התנתק
להורדת האפליקציה:
english
אבוקדו
רשימה אופניים תצוגה על גבי:
 • אוזן (Rear Derailleur Mech Hanger)

  אוזן היא רכיב המתחבר לחלק האחורי של שלדת האופניים, לרוב לתושבת הגלגל (Dropout). תפקידה של האוזן, העשויה לרוב סגסוגת אלומיניום, הוא לשמש כנקודת קריסה וכחלק זול להחלפה ולהתעקם במקרים שבהם המעביר סופג מכה או נמתח מעבר ליכולתו כדי להגן עליו ועל השלדה.
  בחלק מהשלדות העשויות ברזל האוזן מהווה חלק אינטגרלי מן השלדה, מאחר שהחומר שממנו עשויה השלדה מאפשר לעקם את האוזן חזרה למקומה מבלי לגרום נזק לשלדה עצמה.
  אוזן היא חלק ייחודי לכל דגם אופניים, ולעתים המבנה באותו דגם אופניים משתנה בהתאם לשנתון הייצור. לאוזן חשיבות עליונה כשמדובר בהעברת הילוכים מדויקת, ודי בכיפוף קטן, גם כזה שאי אפשר להבחין בו בעין, כדי לגרום למערכת ההילוכים לצאת מכיוון. לרוב אי אפשר ליישר חזרה אוזן שהתעקמה, ומומלץ לכל בעל אופניים להחזיק ליתר ביטחון אוזן נוספת בתיק הרכיבה.
 • אוכף (Saddle)

  אוכף
  אוכף הוא אחד החלקים החשובים באופניים מהטעם הפשוט שאנו יושבים עליו לכל אורך הרכיבה ועל כן עליו להיות נוח. מציאת אוכף מתאים היא משימה לא פשוטה שהרי לכל אחד מאיתנו אנטומיה שונה באזור הישבן... לאורך השנים עשו יצרנים מאמצים כבירים לעצב מגוון רחב ככל האפשר של אוכפים שיתאימו לכל רוכב. אוכפים נבדלים זה מזה באורכם, ברוחבם, בזווית השיפוע שלהם כלפי מטה מן הירכתיים אל החרטום, במבנה השדרה המרכזית שלהם (יש אוכפים שבמרכזם תעלה – "Love Canal" שנועדה להקל את זרימת הדם במפשעה ולמנוע "הירדמות" של איברי המין), בסוג החיבור למוט הכיסא (מסילות/חבק וכיו"ב), בעובי ובסוג הריפוד שלהם, בחומר שממנו הם עשויים (פלסטיק/עץ/קרבון) ובמשקלם. למרות הדעה הרווחת, דווקא אוכפים צרים ונטולי ריפוד נחשבים נוחים יותר כשיושבים עליהם בטיץ מרופד.
 • אופני מדבקה

  "אופני מדבקה" הוא כינוי לאופניים זולים ולא ממותגים שמיובאים לארץ וכאן עוברים תהליך מיתוג שבמסגרתו מומצא להם שם ומוצמדת אליהם מדבקה תואמת הנושאת את אותו שם. לאופניים הללו (שמיוצרים לרוב במזרח) יכולים להיות שמות שונים בכל מקום על פני כדור הארץ, והמדבקה שלהם מעידה רק על היצירתיות של הוגה השם המקומי. אופני מדבקה נחשבים לאופניים הזולים ביותר והאיכותיים פחות. שלדות אופני המדבקה כבדות להחריד, וחלקי האופניים (מערכות הינע/גלגלים וחלקי שליטה) שעושים בהם שימוש הם ברמה הנמוכה ביותר.
 • אושיית רכיבה

  אישה או גבר שהפכו לאגדת רכיבה עוד בחייהם. גיבור תרבות, מושא הערצה, ידוען. בדיוק כמו בכל תחום אחר, גם לרוכבי אופניים יש גיבורים משלהם. כמובן, לכל דיסציפלינה יש גיבורים משלה, וסביר להניח שרוכבי DH לא יכירו את האושיות של רוכבי הכביש וכך הלאה. גם לנו, רוכבי השטח בארץ, יש כבר אושיות רכיבה כמו חברי "חבורת הזבל" (נימי, כספי, סופר ואחרים) המיתולוגיים ודמויות צעירות יותר כמו דן-דן, בן קדמי, חנוך רדליך ואחרים.
 • ארכובה (Crankset)

  ארכובה
  הארכובה היא החלק המעביר את הכוח שאנו מפעילים עם הרגליים על הדוושות, דרך השרשרת, אל הקסטה ומשם אל הגלגל האחורי. הארכובה מורכבת מארבעה חלקים עיקריים (למעט הדוושות): זרועות (ימין ושמאל), תושבת גלגל השיניים (Spider), ציר הארכובה (Spline) וגלגל השיניים (Chainring). ארכובות נבדלות זו מזו בהתאמתן לסוג האופניים (כביש/שטח), במספר גלגלי השיניים שאפשר להתקין על תושבת גלגלי השיניים שלהן (פלטה אחת, שתיים או שלוש), בסוג תושבת גלגלי השיניים (מספר הזרועות/ערך ה-BCD/היעדר זרועות כלל וחיבור הפלטה ישירות לציר – Direct Mount), באורך הזרועות, בזווית שפיעת הזרועות (מידת נטייתן כלפי חוץ ממרכז הציר -Q Factor), בקוטר הציר ובהתאמתו לסוג הציר המרכזי (BB92/BB30/GXP ודומיהם), באורך הציר וכמובן בחומר שממנו הארכובה עשויה (אלומיניום/ברזל/קרבון).
חובה להזין כתובת מייל
שלח

או
להתחברות דרך פייסבוק
עוד לא נרשמת ל-e ירוק? להרשמה